Artykuł

sty 05 2013
0

ASP.NET MVC 3 Framework. Zaawansowane programowanie - recenzja

Jeszcze jakieś 10 lat temu świat programistów trzymał się kurczowo desktopów. Rynkiem rządził C++ we współudziale z Javą, ale w tle funkcjonowało jeszcze kilka mniej lub bardziej znanych języków. Dziś sytuacja wydaje się zmieniać diametralnie ponieważ samo programowanie coraz mniej dotyka desktopów, a coraz bardziej zmierza w kierunku wieszczonej przez niektórych ery Post-PC.

Jednym z głównych trendów tego zjawiska, są aplikacje których istotą jest stała dostępność z dowolnego miejsca, platformy oraz lokalizacji. Nietrudno się domyślić, że przy takich założeniach klasyczne programy okienkowe odpadają w przedbiegach. W związku z tą sytuacją, wielu programistów zaczęło patrzeć bardziej przychylnym okiem w kierunku Internetu, który wraz z towarzyszącymi mu technologiami rozwija się w gwałtownym tempie.

W Internecie istnieje kilka kluczowych technologii. Warto jednak zauważyć, że choć HTML5 i jQuery wybijają się na pierwszy plan w kategorii medialności, to tak naprawdę większość stron wymaga bardziej zaawansowanych rozwiązań takich jak choćby tytułowy ASP.NET we wsparciu z frameworkiem MVC, który w istocie tak naprawdę wykonuje całą brudną robotę niejako w tle.

W dzisiejszym wpisie chciałbym Wam zaprezentować recenzję książki ASP.NET MVC 3 Framework. Zaawansowane programowanie z którą dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion miałem okazję się zapoznać.

Wstęp cd.

Mój trochę przydługi wstęp, tak na dobrą sprawę nie powiedział jeszcze niczego na temat dzisiejszej książki, ale miał na celu ukazanie dwóch rzeczy.

Po pierwsze - świat IT się zmienia. Coraz bardziej odchodzimy od klasycznych biurkowych komputerów, a nawet netbooków w kierunku bardziej mobilnych urządzeń. Ten nowy trend jest napędzany przez ogólny rozwój i miniaturyzację sprzętu, a także przez Cloud Computing, który tak naprawdę istnieje dzięki globalnej sieci. Tworząc odpowiednie aplikacje w Internecie, w znaczący sposób zwiększamy grono odbiorców określonej usługi, ponieważ stronę internetową obejrzymy na komputerze, tablecie, smartfonie, czy nawet na czytniku ebooków.

Po drugie - w kontekście programowania w Internecie mówi się dziś głównie o HTML5, jQuery i ewentualnie CSS, zapominając jednak o całym backendzie, za który to właśnie odpowiedzialne są technologie pokroju ASP.NET MVC. To właśnie ten framework spina to wszystko w logiczną, sprawnie działającą całość.

Dla kogo jest ta książka?

Podsumowując wszystko co napisałem wcześniej, tytułowa książka jest przeznaczona dla czytelników, którzy tak naprawdę chcą się dowiedzieć jak funkcjonują duże aplikacje internetowe i w jaki sposób samemu je stworzyć wykorzystując przy tym jedną z najpopularniejszych technologii dostępnych na rynku, jaką niewątpliwie jest ASP.NET MVC 3.

Podtytuł Zaawansowane programowanie może wskazywać, że jest to ciężka pozycja, dla osób które tą technologię znają mniej lub bardziej. Sam tak początkowo sądziłem, jednak moje założenie okazało się błędne. W istocie jest to fenomenalny przewodnik po niniejszym frameworku, który szczególnie w początkowych rozdziałach dokładnie - krok po kroku opisuje przykładowe rozwiązanie oraz kluczowe elementy języka.

Przy minimalnej wiedzy programistycznej, każdy jest w stanie poradzić sobie z tą pozycją. Bardziej zaawansowani programiści również znajdą tu coś dla siebie - szczególnie powinna ich zainteresować druga część książki (ASP.NET MVC 3 - szczegółowy opis).

Zawartość

Zasadniczo książka składa się z trzech części, a te zbudowane są w oparciu o konkretne rozdziały. Pierwsza opisuje podstawowe aspekty frameworka oraz ogólną ideę MVC. Jej przeczytanie zaleca się wszystkim, którzy z tą technologią stykają się po raz pierwszy, lub dotychczas poznali ją pobieżnie.

W drugim i trzecim rozdziale, autorzy rozprawiają na temat określonych problemów/tematów szczegółowo prezentując aspekty technologii.

Ogromnym plusem tej książki jest bardzo duża liczba konkretnych przykładów, które z powodzeniem po pewnych modyfikacjach można zastosować w swoich projektach.

Na uwagę zasługuje również dokładność autorów w opisywaniu tematów. W początkowych rozdziałach nie dużej liczby zrzutów ekranu, które obrazowo wyjaśniają opisywane czynności.

Podsumowanie

Nie ukrywam że długi czas czekałem aż na polskim rynku pojawi się jakaś sensowna pozycja dla ASP.NET MVC 3, dlatego też bardzo się ucieszyłem kiedy uzyskałem możliwość recenzji niniejszego tytułu. Moja radość była tym większa kiedy rozpocząłem lekturę. Naprawdę dawno już nie czytałem tak dobrze skonstruowanej książki programistycznej, którą idzie pochłaniać niczym beletrystykę. Oczywiście zdarzają się momenty, w których potrzeba więcej skupienia (szczególnie przyda się ono przy okazji lektury rozdziału 4, gdzie znaleźć można bardziej techniczny opis samego wzorca MVC), generalnie jednak wrażenia z lektury są bardzo przyjemne.

Nie zabrakło jednak również wad. Pierwszą i zasadniczą w tym momencie jest fakt, że na rynku jest dostępny już ASP.NET MVC 4. Szybkość wypuszczania nowych wersji frameworka jest naprawdę imponująca. Niestety wydawanie pozycji lokalizowanych kosztuje swój narzut czasu.

Dla mnie osobiście nie jest to duża przeszkoda, ponieważ informacje o nowościach po prostu wyszukam sobie w sieci (kluczowe elementy/założenia frameworka się nie zmieniają), warto jednak zwrócić uwagę na ten aspekt.

Drugi problem to delikatne błędy, które zdarzają się w książce. Kilka razy zdarzyło mi się znaleźć drobne usterki w kodzie przykładów, które na szczęście jednak nie miały zbyt destrukcyjnego charakteru.

Mimo tych drobnych uchybień, osobiście jestem bardzo zadowolony z niniejszej pozycji i z czystym sercem mogę ją polecić osobom zainteresowanym tematem. Przed ewentualnym zakupem zapoznajcie się z dołączonym rozdziałem i spisem treści:)

Link do książki: ASP.NET MVC 3 Framework. Zaawansowane programowanie.

Spis treści + bezpłatny fragment książki: ASP.NET MVC 3 Framework. Zaawansowane programowanie.

Kody źródłowe: ASP.NET MVC 3 Framework. Zaawansowane programowanie

Partnerem cyklu jest grupa wydawnicza Helion.

Data ostatniej modyfikacji: 29.05.2013, 14:33.

Komentarze

blog comments powered by Disqus