Artykuł

sxc.hu sxc.hu
lis 24 2013
0

ASP.NET MVC 4. Programowanie - recenzja

Gdyby ktoś niezainteresowany tematem, spojrzałby z boku na technologie wykorzystywane w sieci do tworzenia stron WWW, mocno by się zdziwił gdyby się dowiedział, że ten obszar rozwija się dopiero gdzieś od jakiś 20 lat. Dziś trudno sobie wyobrazić życie bez Internetu. Jest to w końcu medium, dzięki któremu informacje przenoszą się najszybciej. Często wystarczy prosty, krótki twitt by przekazać informację, która może załamać indeksy giełdowe, czy dokonać politycznego wstrząsu.

Rozwój globalnej sieci oraz oferowanych przez nią możliwości, nierozerwalnie wiąże się rozwojem technologii wykorzystywanych do jej tworzenia. W tym przypadku mowa również o tytułowym ASP.NET MVC, który jest jednym z flagowych produktów korzystających z tego bardzo pożytecznego wzorca projektowego. Podejście oparte o model, widok i kontroler, to w moim osobistym odczuciu przyszłość sieci. W dobie wysoce wyspecjalizowanych rozwiązań, separacja zadań jest ważna, ponieważ upraszcza ona tworzenie stron WWW, które z powodzeniem coraz częściej zastępują klasyczne aplikacje okienkowe. Dlatego w moim odczuciu naprawdę warto zapoznać się z tym podejściem oraz z rozwiązaniami je stosującymi. Może warto w tym celu sięgnąć właśnie po tytułową książkę, która odkryje przed nami techniki ASP.NET MVC 4? Na to pytanie postaram się Wam odpowiedzieć w mojej dzisiejszej recenzji.

Dla kogo jest ta książka?

Z założenia autorów, książka ma być przeznaczona dla początkujących programistów ASP.NET MVC. W pewnym sensie można się z tą tezą zgodzić, ale warto tylko nadmienić, że nie można być do końca zielonym programistą i warto znać choćby sam .Net. Osobiście podczas lektury nie miałem większych problemów z przyswajaniem wiedzy, jednak w tym temacie nie mogę być do końca obiektywny, ponieważ już wcześniej korzystałem z innych pozycji traktujących o tym temacie.

Sporadycznie w treści pojawiają się małe błędy. Te które wyłapałem nie były zbytnio groźne, ale czasem może zajść mała konieczność wyguglania czegoś, co w książce nie było opisane jednoznacznie.

Zawartość

Całość materiału zawarto w 19 rozdziałach oraz 4 dodatkach, które z kolei zamknięto w 5 tematycznych częściach. Są tu zarówno zagadnienia dla początkujących jak i zaawansowanych (książka oczywiście jest ukierunkowana na tych pierwszych).

Napisałem wcześniej, że książka jest dla początkujących, ale w tym przypadku przy lekturze nie warto wyłączać myślenia. Czasami pojawiają się pewne skróty myślowe, a listingi kodu nie są prezentowane jako całościowe przykłady, tylko odpowiednie fragmenty, które jednak po uważnej lekturze odpowiednio dopasujecie we właściwe miejsce. Przykładowe fragmenty kodu możecie pobrać z GitHuba.

Przez całą książkę autorzy starają się zbudować aplikację EBuy, która jest swego rodzaju portalem aukcyjnym. Lubię takie podejście, ponieważ po przeczytaniu książki można odnieść wrażenie, że stworzyło się coś kompletnego. Łatwiej również w takim przypadku zgłębić detale, które przy normalnym podręcznikowym podejściu, łatwo można byłoby przegapić.

Podsumowanie

Tytułowa książka ASP.NET MVC 4. Programowanie jest pozycją dobrą, ale nie można powiedzieć że solidną. Trudno nie odnieść wrażenia, że w bogactwie treści zawartej w książce, w niektórych miejscach wkrada się pewien chaos, na co często zwracają również uwagę czytelnicy w opiniach wystawionych niniejszej pozycji. Oczywiście jeśli jesteś doświadczonym programistą i dobrze znasz .Net Framework, to nie powinieneś mieć większych problemów by się odnaleźć w przedstawionym w książce materiale, w przeciwnym razie być może warto skusić się na konkurencyjną pozycję Adama Freemana, którą swego czasu opisywałem w wersji 3. Teraz dostępna jest już wersja dopasowana do ASP.NET MVC 4.

Link do książki: ASP.NET MVC 4. Programowanie.

Spis treści + bezpłatny fragment książki: ASP.NET MVC 4. Programowanie.

Partnerem cyklu jest grupa wydawnicza Helion.

Data ostatniej modyfikacji: 16.02.2014, 15:13.

Komentarze

blog comments powered by Disqus