Artykuł

freeimages.com freeimages.com
kwi 14 2017
0

Audials - radio na wyciągnięcie ręki

W dzisiejszych czasach, w których to na rynku mamy kilku dużych graczy oferujących usługi streamingowe, internetowe rozgłośnie radiowe zeszły na dalszy plan. Jednak jeszcze kilka lat temu, w na rynku nie było usług typu Spotify, Google Muzyka, czy Apple Music i tego typu rozwiązania cieszyły się sporą popularnością i stanowiły szybki i tani sposób na dostęp do nowej muzyki.

Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej. Wybierając którąkolwiek z wspomnianych wyżej usług, zyskujemy dostęp do kilkudziesięciu milionów utworów różnych wykonawców z całego świata, które możemy odtwarzać w dowolnej kolejności, w dowolnym miejscu i kiedy tylko chcemy. Jest to zgoła inne podejście aniżeli w przypadku radia. Czy jest jeszcze zatem miejsce na rozgłośnie radiowe w Internecie?

Twórcy tytułowej aplikacji Audials twierdzą, że tak i serwują nam swoisty kombajn do słuchania internetowych rozgłośni.

Opis

Na pierwszy rzut oka, w aplikacji zauważalny jest specyficzny design, który raczej mocno odstaje od obecnych standardów wyznaczonych przez material design. Nie można powiedzieć żeby był on do końca czytelny i oczywisty, ale po kilku minutach zabawy z aplikacją, idzie się do niego po części przyzwyczaić.

Sama aplikacja posiada bogaty zestaw funkcjonalności. Główną z nich jest oczywiście słuchanie rozgłośni radiowych, ale warto tutaj zaznaczyć, że w nasze ręce oddana została bardzo dobra wyszukiwarka tychże rozgłośni. Program pozwala nam szukać radia według nazwy, kraju, serwowanych gatunków, artystów itd. Wszelkich opcji jest naprawdę sporo.

Bardzo ciekawą opcją jest również wyświetlanie informacji o aktualnie odtwarzanej piosence na liście wyfiltrowanych rozgłośni. Ten mechanizm działa nawet w przypadku polskich stacji radiowych. Ponadto w sytuacji gdy na naszym urządzeniu zainstalowana jest również aplikacja Musixmatch, to przy odtwarzaniu utworów zostaną wyświetlone ich słowa.

Inną opcją, która jest godna naszej uwagi, jest możliwość nagrywania strumieni. Co ciekawe przy nagrywaniu dostępna jest opcja automatycznego przycinania piosenek.

Poszczególne rozgłośnie dostępne są w różnych jakościach. Przeważnie jest to wartość 128 kbps, czyli wartość, która nieco odstaje od dzisiejszych standardów. Oczywiście zdarzają się strumienie z lepszą i gorszą jakością.

W katalogu można sporą liczbę polskich rozgłośni. Mamy tutaj rozgłośnie klasyczne, takie jak RMF FM, czy Radio Zet jak również rozwiązania bardziej internetowe. Oprócz tego w aplikacji można znaleźć ogromną liczbę podcastów, w tym spory odsetek dostępny w języku polskim.

Podsumowanie

Audials budzi we mnie sprzeczne emocje. Z jednej strony mamy sporą liczbę ciekawych funkcjonalności i bogatą bazę danych, z drugiej strony kiepski interfejs użytkownika, w którym niejednokrotnie zastanawiałem się dlaczego określona interakcja wywołała taki, a nie inny rezultat. Pod względem mechaniki, aplikacja również kilka razy zachowała się dość niekonwencjonalnie - np. nie udało mi się skutecznie wyjść z programu za pomocą strzałki wstecz, pomógł dopiero systemowy menadżer zadań.

Warto sprawdzić aplikację samodzielnie i ocenić samemu czy jest ona godna uwagi i czy jesteście w stanie przywyknąć do jej specyficznego interfejsu. Warto przy okazji nadmienić, że oceny w sklepie Google są raczej w większości pozytywne.

Informacje zbiorcze

  • Wymagania: Zależy od urządzenia
  • Testowano na: Huawei P9, Android 7.0
  • Cena: darmowy
  • Google Play: Radio Player by Audials
  • Rekomendacja:

**/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida/WP? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacje mobilne.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Komentarze

blog comments powered by Disqus