Artykuł

freeimages.com freeimages.com
lip 08 2016
0

Automate - nowy król automatyzacji na Androida?

Blisko 5 lat temu popełniłem mój pierwszy tekst na temat Taskera. Od tego czasu z aplikacji korzystałem praktycznie codziennie i była ona stałym bywalcem wszystkich moich urządzeń z Androidem. Tasker to świetne narzędzie, które przy pewnym wkładzie początkowym, po prostu działa i ułatwia nasze życie. Program niestety od zawsze miał dwa poważne problemy, które zniechęcały do niego wielu użytkowników.

Po pierwsze była to cena, która cały czas oscyluje w granicy 20 zł, a po drugie złożoność. Dla przeciętnego Kowalskiego ten program był po prostu zbyt skomplikowany.

Dla mnie przez pracę w IT, ten drugi argument nie był argumentem na nie, a i pierwszy przestał być problemem, w momencie gdy poznałem dostępne funkcjonalności tego kombajnu.

Piękna sielanka trwała blisko 5 lat i tak naprawdę zepsuła ją dopiero wymiana telefonu na nowszy...

Android 6.0 + Huawei P9 = niedziałający Tasker

W ubiegłym tygodniu wymieniłem mojego poczciwego Note'a 3, na Huawei P9. Note nie był słabym telefonem, ale mimo wszystko po pewnym czasie użytkowania, wyraźnie zwolnił. Od dawna również nie dostał żadnej aktualizacji, a niektóre obecne tu rozwiązania, zaczęły trącić przysłowiową myszką.

Moim nowym telefonem został Huawei P9, czyli najtańszy, tegoroczny flagowiec. Jak na razie jestem bardzo zadowolony z tego sprzętu - nie jest to jakiś byle jaki chińczyk. Aczkolwiek po zmianie pojawił się jeden istotny problem - mój ukochany Tasker stracił swoją magię.

Początkowo myślałem, że jest to kwestia agresywnego zarządzania baterią. Tryb Doze w Androidzie 6.0 potrafi zrobić sporo zamieszania, jednak po skonfigurowaniu systemu w taki sposób, by nie wyłączał Taskera pod żadnym pozorem, część kontekstów wciąż nie działała jak trzeba. M.in. popsuł mi się kontekst WiFi Near, który po pewnym czasie od wyłączenia ekranu, przestawał być aktywny. Sprawdziłem chyba wszystkie dostępne opcje konfiguracyjne w systemie oraz aplikacji, lecz problem dalej występował. Nawet autor nie był w stanie polecić jakiegoś sensownego rozwiązania. Przeszukiwania kolejnych tematów w sieci również nie wiele dały. Pokazały one tylko jedną rzecz - Tasker nie zbyt dobrze radzi sobie z najnowszymi Androidami. W związku z tym, zacząłem szukać alternatyw.

Automate

Jedną z nich okazała się być aplikacja Automate. Automate to podobnie jak Tasker, program do automatyzacji (jak sama nazwa wskazuje:), który wyznaje jednak inną filozofię działania niż starszy kolega. W tym programie budujemy bowiem schematy blokowe, które definiują swego rodzaju przepływ działań (z ang. flow). Przeważnie jest to zamknięty przebieg napisany w taki sposób, by profil mógł działać w sposób ciągły. Takie podejście wymusza zupełnie inny sposób myślenia, niż ten forsowany przez twórcę Taskera. W Automate każdy Flow może zawierać dziesiątki różnych elementów.

Nie ma problemu by w aplikacji zdefiniować flow, który o określonej godzinie wieczorem, w sytuacji gdy jesteśmy w domu włączy wibracje, lub też taki, który wykryje podłączenie słuchawek Bluetooth i w wyniku takiej akcji uruchomi aplikację Spotify. W programie dostępnych jest kilkanaście grup, które wewnątrz składują jeszcze większą ilość bloków, które możemy wrzucić do naszych schematów. Mamy również instrukcje warunkowe, pętle, interakcje w samej aplikacji (np. możliwość uruchomienia innego schematu) oraz możliwości z aplikacjami z tzw. trzeciej ręki.

Z jednej strony brzmi to wszystko bardzo podobnie do tego co oferuje na codzień Tasker, z drugiej strony zostało podane w zupełnie innej formie - w odczuciu wielu dużo przystępniejszej, ponieważ schematy blokowe dość dobrze przedstawiają, co faktycznie dzieje się w danym flwo.

Automate dostępny jest za darmo. Wersja bezpłatna cechuje się jednak pewnym, dość istotnym ograniczeniem. W tym samym czasie może być aktywnych maksymalnie 30 bloków. W praktyce więc po stworzeniu kilku prostych flow, lub po pobraniu jakiegoś bardziej złożonego układu, wyczerpujemy możliwości wersji darmowej. Za nieograniczoną funkcjonalność, przyjdzie nam zapłacić około 10 złotych polskich, co jest kwota o połowę niższą od tego co musimy wysupłać, by korzystać z Taskera.

Wspomniałem wyżej o pobieraniu schematów - wartu tu na chwilę przystanąć. Aplikacja oferuje katalog gotowych schematów innych użytkowników, które możemy pobrać i dowolnie modyfikować na nasze potrzeby. Społeczność programu jest bardzo aktywna i we wspomnianym katalogu można znaleźć naprawdę przyjemne pozycje, które każdy może swobodnie oceniać i komentować.

Podsumowanie

Automate bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Oczywiście na początku trudno było przyzwyczaić się do sposobu działania, który jest zupełnie inny niż ten znany z Taskera, ale już po kilku prostych schematach, udało mi się odkryć moc drzemiącą pod powłoką tej na pozór skromnej aplikacji. Automate dużo lepiej sprawuje się na nowszych Androidach aniżeli wspomniany konkurent i z pewnością zostanie ze mną na dłużej. Niech żyje nowy król!

Informacje zbiorcze

  • Wymagania: Android 4.0 lub nowszy
  • Testowano na: Huawei P9, Android 6.0
  • Cena: darmowy
  • Google Play: Automate
  • Rekomendacja:

***/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida/WP? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacje mobilne.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Komentarze

blog comments powered by Disqus