Artykuł

freeimages.com freeimages.com
sty 29 2015
0

Backend czy Frontend - co wybrać?

Rynek IT wyglądał zupełnie inaczej gdy w 2008 roku podjąłem moją pierwszą, poważną pracę w branży. Nie wiele wtedy się mówiło o czymś takim jak frontend, czy backend, a i tytuły stanowisk nazywały się inaczej - tak jakoś bardziej polsko. W ogłoszeniach najczęściej szukano programistów C++ i JAVY, a także webmasterów PHP. Tych z pierwszej grupy szuka się nadal, aczkolwiek teraz mamy ładniejsze nazwy stanowisk. Spore zmiany zaszły za to w świecie webmasterów....

Dziś trudno jest już znaleźć specjalistę, który byłby w stanie sam stworzyć\, profesjonalnie wyglądającą i działającą stronę.. tfu aplikację. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w aplikacjach webowych, większy udział mają technologie takie jak ASP.NET (MVC) a także JAVA. W związku z tym, nastąpiła separacja zadań i obowiązków, w wyniku czego, stary poczciwy webmaster został podzielony na dwa stanowiska. W każdym szanującym się projekcie mamy teraz specjalistów zajmujących się warstwą prezentacji (frontend), a także tych którzy od środka spinają logikę całego projektu (backend). Pytanie zatem jest jedno - po której stronie frontu stanąć?

Backend

Kiedyś backend był tą trudniejszą działką. Programowanie bowiem kojarzyło się z wszelkiej maści usługami systemowymi, serwisami i wielowątkowością. Developer musiał zadbać również o to, by kod działał stabilnie i nie rzucał wyjątkami. Teraz również jest podobnie, aczkolwiek patrząc np. na rozwój C#, wiele rzeczy zostało usprawnionych i uproszczonych. Wielkim udogodnieniem w ostatnich latach, było wprowadzenie słów kluczowych async/await, które w wymierny sposób ułatwiły tworzenie asynchronicznego kodu.

W chwili obecnej można powiedzieć, że backend jest dosyć mocno usystematyzowany. Pojawiają się tutaj oczywiście nowości, aczkolwiek jest ich na tyle nie dużo, że każdy programista pracujący w tym obszarze może bez problemu sobie te informacje przyswoić.

Do backendu zaliczamy zarówno usługi systemowe, usługi sieciowe, a także code-behind aplikacji oraz stron WWW.

Frontend

Frontend jest obszarem, który w ostatnich latach zmieniał się bardzo dynamicznie, na co wymierny wpływ miał rozwój technologii HTML5 oraz JavaScript. Dziś co kilka miesięcy w świecie frontendu pojawia się jakaś krzykliwa nowość. Wystarczy choćby wspomnieć o tym, że na przestrzeni ostatnich kilku lat, korzystaliśmy m.in z takich narzędzi i bibliotek: jQuery, Backbone, Knockout, Bootstrap, Bower, Grunt, AngularJS, Kendo UI, Dojo, MooTools, Sass itd.

Powyższa lista to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej - nazwy kilku popularnych bibliotek/frameworków dla CSS i JavaScript. Wciąż jeszcze trzeba zwracać uwagę także na nieustające zmiany specyfikacji oraz obsługę tych wszystkich technologii w przeglądarkach. Frontendowiec musi mieć głowę na karku;-)

Oczywiście frontendowcem można nazwać również osobę, która zajmuje się warstwą prezentacji w aplikacjach. Mowa tu np. o osobach które piszą kod XAML.

Co wybrać?

Jeśli stoisz u progu kariery, to dobrze zastanów się nad którym obszarem chcesz się skupić. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że można balansować pomiędzy nimi, ale w praktyce trudno w takiej sytuacji jest nadążyć za panującymi trendami - szczególnie jeśli rozpatrujemy frontend. Jednym słowem - jeśli chcesz być dobry, to lepiej skup się nad jedną działką.

Trudno też udzielić jednoznacznej odpowiedzi co wybrać. Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji. Backend bardzo często bywa złożony, ale w pewnym sensie jest bardziej uporządkowany. Istnieje tutaj wiele racjonalnych rozwiązań i wzorców projektowych, które można zastosować w tworzonym przez nas kodzie. Można czerpać z tego sporą satysfakcję.

Frontend z kolei bywa bardzo efektywny. Wystarczy trochę kodu i kilka bibliotek by stworzyć efektowną stronę, którą będzie mógł zobaczyć cały świat - sławę łatwiej zdobyć właśnie tutaj;-)

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o zarobkach. Przez wiele lat dużo więcej można było zarobić po ciemnej stronie mocy, czyli na backendzie. Teraz różnica systematycznie maleje. Przyczyna tego stanu rzeczy jest prosta - szybki rozwój technologii w tym obszarze.

Nie ma tutaj jak widać żadnej sensownej rady. Warto po prostu sprawdzić oba obszary i wybrać samemu to, co Ci bardziej leży;-)

Komentarze

blog comments powered by Disqus