Artykuł

flickr.com/photos/95021520@N00/2305831708 flickr.com/photos/95021520@N00/2305831708
gru 12 2008
0

BitTorrent - zwiększanie prędkości pobierania i wysyłania

W dobie rosnących prędkości połączeń internetowych i praktycznie braku limitów w wypadku większości połączeń Internetowych, spora grupa użytkowników zaczęła myśleć w jaki sposób efektywnie wykorzystać łącze Internetowe. Sposobów może na to może być wiele: oglądanie video w Internecie, strumieni telewizyjnych, gry sieciowe, pobieranie plików z serwerów HTTP/FTP czy też wymiana plików w sieciach typu peer-to-peer. W tym artykule zajmiemy się właśnie tym ostatnim przypadkiem, a konkretniej jedną z popularniejszych obecnie sieci jaką niewątpliwie jest BitTorrent.

Na początek zachęcam wszystkich do przeczytania artykułu na temat BitTorrenta, który dostępny jest w naszym serwisie.

Ograniczenia BitTorrenta

Na pewno każdy z was zawsze chciałby pobierać, oraz wysyłać pliki z pełną możliwą prędkością. Nie zawsze mamy taką możliwość. Czasem nie pozwala nam na to liczba dostępnych źródeł (seedów, leechów na danym torrencie), jednak w bardzo wielu przypadkach jest to błędna konfiguracja klienta BitTorrent lub łącza Internetowego. Obecnie większość klientów posiada wbudowane ustawienia dla różnych prędkości łącz internetowych, jednak czasem zdarza się, że ustawienia nie zdają u nas egzaminu, lub posiadamy łącze o nietypowych parametrach. W kolejnych akapitach postaram się przedstawić kilka sposobów, które powinny efektywnie zwiększyć uzyskiwane przez nas prędkości.

Status dostępny = Tak

W sieci BitTorrent, (zresztą w każdej sieci związanej z bezpośrednią wymianą plików między użytkownikami) bardzo ważne jest aby posiadać tzw. status dostępne. Inaczej mówiąc, by być widocznym w sieci dla każdego internauty. Najprościej to uczynić posiadając zewnętrzne IP (nie ma znaczenia, czy jest ono zmieniane przy każdym połączeniu, czy też zawsze stałe). Jeśli jednak nie mamy takiej technicznej możliwości, znajdujemy się np. wewnątrz dużej sieci lokalnej, możemy poprosić naszego administratora o przekierowanie portu. Dzięki takiej operacji ten jeden wskazany port, zostanie przypisany do naszego wewnętrznego IP i przekierowywany na zewnątrz. Dzięki temu, zawsze kiedy w kliencie BitTorrent podamy przekierowany port, będziemy widoczni w sieci pod tym portem i będziemy mogli tworzyć bezpośrednie połączenia z innymi internautami.

Konto na prywatnym trackerze

Obecnie serwisy torrentowe można podzielić na dwie grupy: - publiczne
- prywatne
Każda z grup ma swoje wady i zalety. Serwisy publiczne są łatwo dostępne, oferują dużą ilość plików, szeroką gamę użytkowników i często niestety mniejsze bezpieczeństwo związane z zainfekowanymi plikami czy złośliwością innych użytkowników. Ponad to w serwisach publicznych ciężko uzyskać wysokie transfery. Wielu użytkowników nie dostrzega idei BitTorrenta. Zaraz po pobraniu odłączają się od trackera lub drastycznie ograniczają prędkość wysyłania.
Alternatywą dla publicznych serwisów są prywatne trackery. Obecnie w dużej mierze są to zamknięte społeczności do których jeśli można się dostać to tylko poprzez zaproszenie wysłane przez jednego z użytkowników. W prywatnych serwisach obowiązują żelazne reguły. Wymagane jest seedowanie do odpowiedniego ratio (najlepiej 1:1), karany jest tzw. Hit 'n run (sytuacja gdy użytkownik wyłącza program kliencki i przestaje seedować plik zaraz po pobraniu). Jednak dzięki zaostrzonym regułom, na prywatnych trackerach bez problemu idzie osiągnąć maksymalna prędkość łącza. Dlatego jeśli tylko masz dobre, szybkie łącze i będziesz przestrzegać zasad to prywatny tracker będzie dobrym miejscem dla Ciebie.

Ustawienia prędkości pobierania i wysyłania

Wbrew pozorom nie powinniśmy ustawić naszego klienta na 'bez limitów' i liczyć, że w ten sposób wykorzystamy nasze łącze co do kilobajta (szczególnie tyczy się to ustawień prędkości wysyłania). Takie myślenie jest niestety błędne bo programy torrentowe nie są do końca takie inteligentne. O ile w wypadku prędkość pobierania ustawienia limitu nie są potrzebne, bo programy dobrze sobie radzą z tym pasmem łącza o tyle w wypadku prędkości wysyłania sytuacja jest już zgoła odmienna. Dla prędkości wysyłania musimy ustawić BEZWZGLĘDNIE jakiś limit i przeważnie jest to około 80-90% prędkości naszego łącza (pasma wysyłania). Ustawienie wysyłania w trybie bez limitu powoduje zapchanie naszego łącza, co da się zauważyć przy powolnym otwieraniu stron www oraz drastycznym spadku prędkości pobierania danych. Ponadto prędkość wysyłania będzie skakać, zamiast utrzymywać stałą stabilną wartość. Związane to jest z koniecznością obsługi ruchu Internetowego, która jest wykonywana również przez pasmo wysyłania, a ponieważ programy torrentowe mają tendencję do zabierania wszystkiego co się im da, to gdy nie ustawimy limitu, zawsze będą próbowały zjejść całe nasze łącze. Predefiniowane ustawienia dla poszczególnych łącz, właśnie ze względu na prędkość wysyłania (z ang. upload) posiada większość klientów BitTorrent np. popularny uTorrent.

Ustawienia liczby połączeń

Większość klientów BitTorrent pozwala na ustalenie liczby połączeń dla wszystkich torrentów jak i każdego z osobna. Podobnie jak z prędkością można ustawiać je na podstawie prędkości łącza, lub dokonywać własnych eksperymentów. Logika jest prosta, jeśli prędkość jest zbyt niska zwiększamy ilość połączeń, jeśli osiągamy prędkość bliską maksymalnym parametrom łącza, można pokusić się o obniżenie tej liczby. W Internecie można znaleźć liczby charakteryzujące limity dla różnych prędkość łącz Internetowych.

Programy optymalizujące łącze

Jeśli łącze na to pozwala (najlepiej sprawdza się to w przypadku łącz szerokopasmowych), możemy pokusić się o optymalizację, przy wykorzystaniu programów sterujących ruchem sieciowym takich jak cFosSpeed. Programy dzięki specjalnym regułom ustawiają priorytety dla pakietów TCP/UDP zwiększając efektywniej parametry łącza, pozwalając osiągać niemal maksimum możliwości. Dotyczy to zwłaszcza łącz ADSL, w których jednoczesne pobieranie i wysyłanie z maksymalną prędkością jest bardzo trudne do osiągnięcia.

DHT - rozproszona baza danych

DHT tzw. rozproszona baza danych pozwala na połączenia z peerami nawet spoza naszego trackera. Dlatego jeśli korzystamy z publicznego trackera, możemy pokusić się o włączenie tej opcji. Być może pozwoli ona na zwiększenie obecnych transferów. W przypadku trackerów prywatnych, ze względu na regulamin, aktywowana opcja DHT może zakończyć się blokadą konta.

Uwagi końcowe

Nie jest powiedziane, że kiedykolwiek zobaczymy pełną prędkość którą mamy zadeklarowaną w umowie z naszym dostawcą Internetowym. Należy pamiętać, że pewna część naszego łącza wykorzystywana jest do różnych, innych działań np. na wymianę informacji między peerami, kontakt z serwerem itp. Zastosowanie się do porad powinno przynieść wymierne rezultaty.

Data ostatniej modyfikacji: 10.02.2014, 20:20.

Komentarze

blog comments powered by Disqus