Artykuł

freeimages.com freeimages.com
sie 18 2014
0

Bookviser Reader - godny uwagi czytnik ebooków na WP

Można mówić, że ebooki nie mają klimatu. Nie czuć w tym przypadku zapachu papieru, nie można poczuć ich również w dotyku, a całość sprowadza się do śledzenia literek, umieszczonych w kolejnych linijkach na ekranie smartfona, czy czytnika. Ebooki (oprócz ceny) mają jednak jedną, niezaprzeczalnie ważną dla mnie zaletę - są bardzo mobilne.

Ostatnio zacząłem czytać Lód Jacka Dukaja. Gdyby nie Kindle, to musiałbym ze sobą codziennie taszczyć książkę liczącą ponad 1000 stron. Oprócz tego, że waży ona bardzo dużo, to zajmuje również całkiem pokaźną przestrzeń. Tymczasem na Kindlu jest jedną pośród wielu i bynajmniej nie uważam bym coś tracił.

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do mobilnego czytania, lub nie chcesz kupować czytnika, to zawsze możesz posiłkować się swoim smartfonem;-) Temat czytników ebooków podejmowałem już nie raz w kontekście aplikacji na Androida, dziś chciałbym przedstawić całkiem przyzwoitą produkcję na platformę Microsoftu.

Opis

Trochę czasu zajęło zanim znalazłem sensowną aplikację do ebooków na Windows Phone, ale w końcu się udało i tak trafiłem na Bookviser Reader. Tytułowy program to naprawdę solidny czytnik ebooków. Oferuje on przede wszystkim pokaźną liczbę źródeł, z których możemy zaciągać nasze książki. Oprócz standardowych opcji takich jak przestrzeń telefonu oraz chmura OneDrive, możemy tutaj również pobierać bezpłatne książki z domeny publicznej, czy po prostu z Internetu.

Zanim jednak zaczniecie dodawać swoje książki, to warto napisać kilka słów o wspieranych formatach. Bookviser Reader wspiera ich niestety nie wiele. Na dobrą sprawę, możemy korzystać tylko z trzech: ePub, fb2, txt. Brakuje formatu mobi znanego z Kindle (ten możemy akurat łatwo przekonwertować na epub np. za pomocą Calibre), a także PDFa. Jest to właściwie największa wada tej aplikacji, dalej jest już tylko lepiej;-)

Bookviser Reader posiada bogate spektrum opcji związanych z czytaniem. Domyślnie ekran podzielony jest na 3 pionowe paski - lewy, centralny oraz prawy. Każdy z nich odpowiada za coś innego, a konkretniej za: przejście do poprzedniej strony, wyświetlenie menu, przejście do następnej strony. Ustawienie to idzie oczywiście zmienić. W aplikacji nie zabrakło również opcji włączenia trybu nocnego, zmiany czcionki i jej rozmiaru. Wszelkiej maści funkcji ułatwiających nam czytanie, jest tutaj naprawdę dużo i po prostu warto sprawdzić je samemu.

Pewnego smaczku całej aplikacji, dodaje również opcja utworzenia konta Bookviser i synchronizowania naszych książek i ustawień w chmurze. Aplikacja dostępna jest również na Windows 8, dzięki czemu łatwo synchronizować swoją kolekcję również z komputerem, czy tabletem.

Podsumowanie

Bookviser Reader to doskonała propozycja dla fanów ebooków na platformie Microsoftu. Darmowa, rozbudowana aplikacja, przemawiająca do nas w języku polskim, które posiada ogromną liczbę opcji uprzyjemniających nam czytanie. Jedyną skazą tego programu, jest wspomniana wcześniej mała liczba wspieranych formatów. Na szczęście problem mobi można łatwo rozwiązać, za pomocą narzędzi zewnętrznych, a czytanie PDF i tak czy siak byłoby raczej uciążliwie na niewielkim ekranie smartfona (w stosunku do PC). Jeśli zatem szukasz dobrego czytnika ebooków na WP, to sprawdź Bookviser Reader - prawdopodobnie nie pożałujesz, a już na pewno nie przepłacisz;-)

Informacje zbiorcze

  • Wymagania: Windows Phone 7.5 lub nowszy
  • Testowano na: Nokia Lumia 625
  • Język polski: Tak
  • Cena: darmowy
  • WP Store: Bookviser Reader
  • Rekomendacja:

**/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida/WP? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacja tygodnia.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Komentarze

blog comments powered by Disqus