Artykuł

freeimages.com freeimages.com
sty 05 2015
0

Carousel - interesująca galeria na Androida od Dropboxa

Są takie aplikacje, w których wydaje się, że już nic nowego i sensownego nie można wymyślić. Spójrzmy na taki kalkulator. Możemy dodawać nowe funkcje matematyczne, zmieniać interfejs itp., ale i tak główne zachowania nie ulegają zmianie. Podobnym przypadkiem jest aplikacja galerii.

Z założenia, tego typu program oferuje możliwość przeglądania zdjęć w wybranych folderach, bądź też globalnie. Często możemy również aktywować pokaz slajdów, oraz udostępnić interesujące nas fotografie. Czy można jeszcze w tym obszarze wymyślić coś nowego? Coś co usprawni istniejące mechanizmy, a może wprowadzi również jakieś świeże nowinki? Cóż okazuje się, że tak. Najlepszym tego przykładem jest tytułowa aplikacja Carousel;-)

Opis

Carousel jest tak naprawdę galerią, która operuje na zdjęciach i plikach video zgromadzonych w naszym Dropboxie. W praktyce aby korzystać z tej aplikacji, należy posiadać konto w tej usłudze.

Tym co wyróżnia produkt Dropboxa od innych tego typu aplikacji jest wszechobecna oś czasu. Dzięki temu elementowi, łatwo jest przeskoczyć do interesującego nas obszaru w czasie. Carousel sam dba o odpowiednie ułożenie obrazków, na bazie daty ich wykonania. Program grupuje obrazki według dni, a czasem nawet według pory dnia, w sytuacji gdy mamy do czynienia z ostatnio wykonanymi zdjęciami.

To co decyduje o sile tej aplikacji, to jej przejrzysty i funkcjonalny interfejs. Wspomniałem o grupowaniu zdjęć, ale to nie jedyna metoda porządkowania naszej galerii. W łatwy sposób możemy tworzyć albumy - wystarczy zaznaczyć interesujące nas fotografie. Sam wybór zdjęć również jest łatwy, ponieważ bardzo szybko możemy wybierać wszystkie elementy z określonego dnia. Równie prosto możemy udostępniać interesujące nas zdjęcia i filmy.

Warto również wspomnieć o funkcjonalności ukrywania elementów. Jest to bardzo przydatna funkcja, w sytuacji gdy chcemy zaprezentować/udostępnić komuś pewien zbiór plików, ale jednocześnie nie chcemy pokazywać ich wszystkich - np. pewne pliki są zbyt prywatne.

Carousel zawiera również inne ciekawe opcje. Z poziomu aplikacji możemy np. włączyć automatyczne backupowanie fotografii i video oraz obejrzeć utworzone przez program retrospekcje na bazie ostatnio dodanych zdjęć.

Podsumowanie

Carousel jest zaskakująco dobrą alternatywą dla klasycznej galerii, która przynosi kilka nowych i ciekawych rozwiązań. Poza tym aplikacja umożliwia automatyczne przesyłanie naszych zdjęć i video wprost do chmury o ile oczywiście wyrazicie na to zgodę. Przyczepić się można jedynie do ograniczonej przestrzeni chmury w wersji darmowej (2GB Dropboxa - na szczęście można łatwo powiększyć) oraz braku obsługi zewnętrznych źródeł. Gdyby podpiąć tutaj jeszcze obsługę galerii Facebooka, czy Picasy, to wtedy byłoby już naprawdę super.

Informacje zbiorcze

  • Wymagania: Android 4.0.3 lub nowszy
  • Testowano na: Samsung Galaxy Note 3, Android 4.4.2
  • Język polski: Tak
  • Cena: darmowa
  • Google Play: Carousel
  • Rekomendacja:

**/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida/WP? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacja tygodnia.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Komentarze

blog comments powered by Disqus