Artykuł

freeimages.com freeimages.com
kwi 28 2014
0

Chaos Control - kolejne podejście do GTD

Metoda Getting Things Done nie jest jakoś specjalnie skomplikowana i teoretycznie każdy może ją wprowadzić je we własnym życiu. W moim odczuciu jednak konieczne do spełnienia są dwa warunki: konsekwencja oraz dobre narzędzie.

Konsekwencja jest w tym przypadku bardzo ważna, ponieważ każde nawet najmniejsze zadanie powinniśmy zapisywać. Jest to szczególnie trudne na początku naszej drogi, gdy nie bardzo dostrzegamy potrzebę zapisywania pozornie absurdalnych rzeczy typu zadzwoń do fryzjera, czy zrób zakupy.

Drugim elementem sukcesu jest w moim odczuciu odpowiednie narzędzie. W czasach wszechobecnej mobilności możemy porzucić już chyba klasyczne karteczki i przenieść się na tak bliskie nam aplikacje mobilne.

Tego typu rozwiązań opisywałem już dotychczas sporo, ale mi szczególnie do gustu przypadła aplikacja Doit.im. Czy po dzisiejszym tekście zmienię swoje ulubione rozwiązanie do obsługi GTD na rzecz tytułowej kontroli chaosu?

Opis

Na Chaos Control trafiłem bardzo przypadkowo przeglądając zasoby sklepu Google Play. Bardzo mnie ucieszyła nowa aplikacja tego typu, ponieważ już jakiś czas temu rozglądałem się za alternatywą dla Doit.im.

Już na pierwszy rzut oka widać, że Chaos Control cieszy się ładnym i przejrzystym interfejsem. W aplikacji zawarto praktycznie wszystkie kluczowe funkcjonalności GTD. Mamy podział na konteksty, projekty, a także możliwość ustawienia konkretnej daty i czasu dla zadania. Nie zabrakło również opcji eksportu do kalendarza oraz ustawienia przypomnienia.

Osobiście testowałem aplikację w wersji darmowej i niestety nie byłem w stanie sprawdzić kilku ciekawych funkcjonalności. Wykupując wersję PRO uzyskacie między innymi możliwość synchronizacji zadań w chmurze oraz rozszerzone opcje związane z folderami i kontekstami. Nie są to jednak funkcje typu must have, więc jeśli planujecie zapisywać zadania tylko na Waszym urządzeniu, to w zupełności wystarczy Wam bazowa funkcjonalność, która bardzo blisko trzyma się metodyki Davida Allena.

Chaos Control w przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań jest dostępny na zasadzie płacisz raz i masz na zawsze (przynajmniej tak to wygląda na ten moment...). Innymi słowy po zapłaceniu tych ~15 zł powinniście móc korzystać z usługi bez ograniczeń. Niestety płatne są również niektóre wersje kliencie. Dostęp do interfejsu webowego otrzymujecie natomiast po wykupieniu płatnej wersji np. w Androidzie (wtedy można się zarejestrować).

Podsumowanie

Chaos Control - GTD To-Do List to ku mojemu zaskoczeniu, bardzo rozsądnie przygotowane rozwiązanie GTD, które oprócz odpowiedniej implementacji samej metodyki, posiada kilka aplikacji klienckich oraz korzystny z punktu widzenia konsumenta model biznesowy (płacisz raz a nie stale). W chwili obecnej nie widzę tu jakiś większych braków i podejrzewam, że jak tylko skończy mi się subskrypcja na Doit.im, a być może nawet wcześniej (rozważam przesiadkę z Androida na Windows Phone, a tam nie ma Doit.im) skuszę się właśnie na to rozwiązanie. Jeśli dopiero zaczynacie z tym tematem, to polecam spróbować właśnie na tej aplikacji;-)

Informacje zbiorcze

***/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacja tygodnia.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Komentarze

blog comments powered by Disqus