Artykuł

chocolatey.org/ chocolatey.org/
lip 07 2013
0

Chocolatey - menadżer pakietów dla Windows

Pewną cechą specyficzną systemów spod znaku pingwina, są popularne w tych kręgach menadżery pakietów. Wystarczy w systemie mieć odpowiednie adresy zdalnych repozytoriów, by za pomocą prostej komendy (bądź też za pomocą kilku klików w przypadku menadżerów GUI) zainstalować interesującą nas aplikację.

W Windowsie oprogramowanie instaluje się dosyć łatwo, ale jest to w pewnym sensie proces zdecentralizowany. Musimy najpierw pobrać odpowiedni instalator, a następnie ręcznie zainstalować aplikację.

W chwili obecnej nie istnieje w tym systemie żadne oficjalne centralne repozytorium, z którego można by bez przeszkód zainstalować popularne oprogramowanie (nie mówię tu oczywiście o sklepie z Windows 8, bo to zupełnie inna bajka). Na nasze szczęście społeczność użytkowników Windowsa jest naprawdę spora i powstały specjalne menadżery pakietów dla tego właśnie systemu, dzięki którym będziemy mogli pobierać i instalować oprogramowanie z taką samą łatwością z jaką robią to użytkownicy popularnych dystrybucji Linuxa.

Jednym z nich jest tytułowy Chocolatey - narzędzie zaiste intrygujące;-)

Instalacja

Chocolatey jak na rasowy menadżer pakietów przystało, działa z linii komend, jednak zanim będziemy mogli z niego na serio korzystać, wypadałoby go zainstalować. Zasadniczo można to zrobić na kilka sposobów:

 • Wykorzystując menadżer pakietów NuGet z Visual Studio - interesująca opcja dla programistów;-)
 • Wywołując polecenia w Power Shellu
 • Korzystając z linii komend

Zdecydowanie najbardziej przystępnym sposobem dla wszystkich powinna być linia komend, która nomen omen korzysta również z Power Shella, jednak w tym przypadku nie musimy się martwić o wszelakie zabezpieczenia, które są z nim związane. Spójrzcie więc na właściwe polecenie:

@powershell -NoProfile -ExecutionPolicy unrestricted -Command "iex ((new-object net.webclient).DownloadString('http://bit.ly/psChocInstall'))" && SET PATH=%PATH%;%systemdrive%\chocolatey\bin

Po wykonaniu tego polecenia, menadżer pakietów zostanie zainstalowany. Zaktualizowana zostanie również zmienna systemowa PATH dzięki czemu Chocolatey będzie dostępny z dowolnej lokalizacji w systemie.

Wykonując poniższe polecenie, poznacie dostępne dla narzędzia komendy:

chocolatey /?

Praca z menadżerem pakietów

Praca z chocolatey sprowadza się głównie do wydawania komend;-) Tak jak wspomniałem wcześniej, na wstępie warto się zapoznać z pomocą za pomocą wcześniej poznanego polecenia. Kluczowe z dalszego punktu widzenia będą następujące komendy:

 • install pakiet [-version x.y] - pozwala na instalację wybranego pakietu, w określonej wersji (wersję określamyopcjonalnie - domyślnie instaluje najnowszą dostępną)
  install git
 • list [pakiet] - pozwala na wylistowanie wszystkich pakietów, bądź też paczek dla wybranej aplikacji
  list
  Niestety w wyniku wywołania podstawowej wersji tej komendy, zostaną wyświetlone wszystkie dostępne pakiety, dlatego też być może lepszym wariantem będzie bardziej szczegółowa wersja tej komendy obejmująca nazwę pakietu, bądź też wyszukanie interesującego nas programu na stronie projektu
 • uninstall pakiet - usuwa wybrany pakiet z systemu
  uninstall git
 • version [pakiet] - pozwala na sprawdzenie wersji menadżera, ewentualnie aplikacji jeśli określona została nazwa pakietu
  version git

Jak widać, wystarczy kilka prostych komend by sprawnie zarządzać systemem, a gdy nie jesteśmy czegoś pewni, zawsze możemy wyświetlić pomoc. Programy sprofilowane pod Chocolatey instalują się bez konieczności uruchamiania żadnych dodatkowych instalatorów, a jeśli to zasadne w określonym przypadku, tworzą automatycznie swoje skróty w menu start. Wszystkie zainstalowane pakiety zapisane są w katalogu lib w folderze Chocolatey.

Zdaje sobie sprawę, że nie każdemu przypadnie do gustu tego typu narzędzie, ale wydaje mi się że np. programiści/webmasterzy powinni być z niego zadowoleni -szczególnie, że oferuje duże wsparcie dla wszelakich bibliotek. Zainteresowanych zapraszam do zabawy, tym bardziej że program (oraz oczywiście jego pakiety) dostępny jest kompletnie za darmo;-)

Komentarze

blog comments powered by Disqus