Artykuł

maj 05 2011
0

Cloud Computing w życiu codziennym - dostawcy i usługi

Kiedy kilka lat temu, czasopisma oraz serwisy branżowe wieściły erę cloud computingu, przypuszczenia takie zdawały się być raczej abstrakcyjną wizją przyszłości, która może, aczkolwiek wcale nie musi się spełnić. Ciężko było sobie wyobrazić, by większość tradycyjnych, desktopowych aplikacji doczekała się nagle swoich wersji umieszczonych właśnie w chmurze. Dziś muszę przyznać, że obawy, że Cloud Computing się nie przyjmie były chyba jednak trochę nieuzasadnione. Wystarczy spojrzeć, na zestawienie aplikacji oraz usług sieciowych, które trafiły do tego wpisu, by szybko zdać sobie sprawę, że na dobrą sprawę, żyjemy w chmurze, choć często nawet sobie z tego nie zdajemy sprawy;) Jeśli porównamy również Internet mobilny dziś i x lat wstecz, również dostrzeżemy ogromną różnicę, która narasta właściwie z każdym dniem. Dlatego dziś, chciałbym pokrótce przybliżyć pojęcie cloud computingu, odpowiedzieć o usługach i aplikacjach w nim serwowanych oraz powiedzieć krótko o dostawcach przestrzeni pod usługi w chmurach.

Czym jest ten Cloud Computing?

Czytając o Cloud Computingu, na pewno usłyszeliście hasła typu usługi w chmurze, przetwarzanie w chmurze itp., ale co to w istocie znaczy?

Najogólniej mówiąc, Cloud Computing to tak jakby wynik ewolucji aplikacji internetowych i ich hostingu. Kiedyś strony internetowe, tworzone były za pomocą czystego i prostego HTMLa. Później pojawiły się PHP, ASP.NET, JEE itd. Strony ewoluowały, a wraz z ich rozwojem, rosło również zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Równocześnie rosło wykorzystanie komputerów, w naszym codziennym życiu, zarówno prywatnym jak i służbowym.

I właśnie krzyżówka aplikacji internetowych, połączona z wykorzystaniem komputerów do pracy, doprowadziła do powstania Cloud Computingu, czyli usług i produktów, z których możemy korzystać niezależnie od miejsca i czasu oraz przede wszystkim, niezależnie od oprogramowania znajdującego się w naszym komputerze, czy też smartfonie, a nasze dane przetwarzane i zapisywane są w sieci - tfu w chmurze;).

Dostawcy Cloud Computingu

Mówiąc o Cloud Computingu, powinniśmy najpierw scharakteryzować dostawców, którzy udostępniają innym podmiotom przestrzeń oraz infrastrukturę do pracy w chmurze. Na rynku jest ich wielu, ale w głównej mierze liczą się Ci najwięksi, czyli Amazon EC2, Google App Engine oraz Windows Azure.

Amazon EC2

Prawdopodobnie dla części z Was może to być niespodzianka, ale to właśnie gigant handlu elektronicznego, posiada największą chmurę nazywaną EC2 (skrót od ang. Elastic Compute Cloud). O chmurze Amazona, było głośno w ostatnim czasie, m.in. za sprawą potężnej awarii, która wyłączyła z sieci wiele popularnych serwisów (m. in. opisywany w dalszej części Springpad.

Jedną z kilu zalet systemu Amazona, jest to, że posiada on wiele niezależnie działających węzłów znajdujących się w różnych lokalizacjach (choć w ostatniej awarii, nie zadziałał do końca ten mechanizm). Amazon EC2, ma wiele różnych opcji konfiguracyjnych, dzięki temu, każdy z użytkowników może dopasować usługę pod kątem swoich wymagań.

WWW: Amazon EC2

Google App Engine

Google, który dostarcza wiele produktów działających w chmurze (szczegóły w dalszej części wpisu), również posiada własną infrastrukturę i jest do tego na tyle fajny, że postanowił się nią dzielić z innymi, za pośrednictwem usługi sieciowej Google App Engine (łatwy dostęp do niej, można uzyskać z poziomu naszego konta Google). Oferta Google, jest dosyć skalowalna i przystępna cenowo.

WWW: Google App Enginge

Windows Azure & SQL Azure

Swoją chmurę, ma oczywiście również Microsoft, w której główną rolę sprawują produkty Microsoftu. Usługi Microsoftu, świadczone są w dwóch postaciach:

 • Windows Azure - oferta hostingowa
 • SQL Azure - baza danych

Microsoft chwali się również sześcioma różnymi data center, rozsianymi po całym świecie.

WWW: Windows Azure

Usługi

Po przedstawieniu dostawców, czas zając się usługami. Oprócz kilku popularnych i znanych usług na polskim rynku, pojawi się również kilka raczej mniej znanych marek;)

Dropbox

Dropbox, to bardzo wygodny dysk internetowy, który oprócz interfejsu webowego, posiada aplikacje, dostępne na większości popularnych systemów mobilnych i desktopowych. Więcej informacji na temat tego produktu, możecie znaleźć w specjalnym wpisie, którego doczekał się swego czasu Dropbox.

WWW: Dropbox

Android Market: Dropbox

Google Docs

Druga usługą w naszym dzisiejszym zestawieniu, są Google Docs, czyli popularne dokumenty od Google. Czym jest Google Docs? Najbardziej skrótowo mówiąc, alternatywa dla Microsoft Office umieszczona w chmurze, która jest do tego w stanie otwierać dokumenty z pakietu Microsoftu:) Oczywiście wirtualny pakiet Googla, nie dysponuje takim wachlarzem funkcji jak pudełkowy Office, ale w gruncie rzeczy, należałoby zapytać, po co?

To czym może się pochwalić za to Google Docs, jest to, że może nam towarzyszyć wszędzie, teraz również i na Androidzie w postaci natywnej aplikacji:)

WWW: Google Docs

Android Market: Google Docs

Evernote

Evernote jest rodzajem swoistego notatnika, który pozwala na zapisanie wszystkiego - przynajmniej tak reklamują go twórcy;) Posiada on łatwy system do tworzenia zakładek, kopiowania tekstu ze stron, czy też np. importu dokumentów z pakietu Office. Warto nadmienić, że Evernote ma stworzone rozszerzenia dla popularnych przeglądarek oraz wersje dla systemów mobilnych.

WWW: Evernote

Android Market: Evernote

Chrome: Evernote

Firefox: Evernote

Github

Jakiś czas temu, opisywałem Tortoise SVN, jako przykład scenatralizowanego systemu kontroli wersji. Przy okazji tego wpisu, napomniałem również o Gicie, który dla odmiany prezentuje całkowicie zdecentralizowany model. Bohaterem zaś, tego akapitu, jest usługa GitHub, która umożliwia przechowywanie naszego kodu w chmurze, właśnie przy pomoca Gita:)

GitHub, może pochwalić się wieloma znanymi klientami. Dużą atrakcją serwisu jest również to, że kod który udostępnimy publicznie, możemy hostować za darmo:)

WWW: GitHub

Android Market: Hubroid - GitHub client

Gmail

Choć można by powiedzieć, że poczta mailowa istnieje od zarania dziejów, to w istocie jest to klasyczny przykład Cloud Computingu. My użytkownicy poczty, przechowujemy nasze wiadomości w chmurze, która znajduje się gdzieś w sieci. Jednym z najlepszych przykładów w dzisiejszym świecie i polskich realiach, jest prawdopodobnie Gmail, czyli rewolucyjna poczta od Google.

Myślę, że na temat Gmaila, nie ma się akurat co wielce rozwodzić. Jeśli chcesz jednak wiedzieć więcej, to poczytaj trochę o Google.

WWW: Gmail

Android Market: Gmail

Springpad

Springpad, jest drugim obok Evernote w dzisiejszym zestawieniu notatnikiem sieciowym. Osobiście, to właśnie Springpad mi bardziej przypadł do gustu, choć Evernote oferuje polskie tłumaczenie. Obie aplikacje, oferują podobne funkcje, jednak to Springpad, posiada bardziej różnorodne kategorie informacji, które możemy zapisywać i w moim własnym odczuciu jest jakby jakiś przyjemniejszy;) Ale wszystko jest kwestią gustu - polecam wypróbować obie aplikacje.

WWW: Springpad

Android Market: Springpad

Chrome: Springpad

Zoho

Zoho to prawdopodobnie największa konkurencja dla Google Docs. Początkowo był to rozbudowany pakiet biurowy, pracujący w chmurze. Dziś, jest to zestaw narzędzi do pracy grupowej, w skład którego wchodzi szereg mniejszych i większych aplikacji. Wśród nich, są między innymi następujące produkty:

 • Calendar
 • Notebook
 • Sheet
 • Mail
 • Show
 • Writer
 • CRM
 • People
 • i wiele, wiele innych...

WWW: Zoho

Chrome: Rozszerzenia Zoho

Chrome OS

Jeśli wydawało Ci się, że Cloud Computing, zatrzyma się na pakietach biurowych, mailach i innych podręcznych aplikacjach, to muszę Cię wyprowadzić z błędu drogi czytelniku. Firma Google, już od dłuższego czasu, pracuje nad projektem Chrome OS, czyli nowym rewolucyjnym systemem opartym na chmurach. Jak nie trudno się domyślić, sercem systemu, będzie specjalnie przystosowana do tego celu przeglądarka Google Chrome, w której to będziemy odpalać właśnie Gmaile i inne Google Docsy;)

Chcesz wiedzieć więcej? Poczytaj o cechach nowego systemu.

Przy okazji, warto również zwrócić uwagę na najnowsze Ubuntu 11.04, które coraz śmielej sięga po usługi i produkty wykorzystywane w chmurze. Również nowy Windows 8, ma się przyjaźnić z chmurami. W głównej mierze, będą to zapewne usługi tworzone pod Windows Azure. Zobaczymy co przyniesie nam przyszłość:)

Data ostatniej modyfikacji: 08.08.2011, 19:53.

Komentarze

blog comments powered by Disqus