Artykuł

wrz 19 2010
0

Cyfrowa dystrybucja gier w Polsce

Można powiedzieć, że Polacy od lat należą do ekspertów w cyfrowej dystrybucji. W końcu torrenty i inne tego typu pliki, są pobierane u nas na potęgę... Niestety jeśli chodzi o tę legalną formę dystrybucji, to jest z tym u nas znacznie gorzej. Przyczyną tego stanu rzeczy, jest przede wszystkim wysoka cena gier w dystrybucji elektronicznej (głównie mowa tu o platformie Steam oraz EA Store), zupełnie niedopasowana do polskich realiów płacowych. Jednak jeśli się trochę poszpera to można znaleźć oferty naprawdę godne uwagi jak również inne alternatywne źródła. O tym wszystkim, zamierzam napisać dziś trochę szerzej.

Główne źródła dystrybucji cyfrowej

Dystrybucja cyfrowa, już od lat ma kilku dużych graczy. Jednym z najważniejszych, jest niewątpliwie Valve ze swoją platformą Steam. Drugim alternatywnym sklepem, jest EA Store, gdzie jak nietrudno się domyślić, możemy łatwo kupić produkty Electronic Arts. Z obu tych sklepów, niewątpliwie znacznie lepiej prezentuje się Steam, dlatego też jemu poświęcę dzisiaj większa uwagę.

Sercem Steam'u jest aplikacja, która pozwala na zarządzanie naszym kontem, pobieranie gier (po wcześniejszym ich zakupie), zmianę wszelakich ustawień, kontakty ze społecznością oraz wiele więcej. Jest to niewątpliwie centrum rozrywki każdego gracza, w którym możemy znaleźć wszystko to, czego gracz potrzebuje podczas rozgrywki.

Ceny gier dostępnych w platformie, oferowane są w euro i z pozoru może to być dla nas zniechęcające. Dla przykładu, ceny popularnych gier na starcie wynoszą z reguły do 40-60 euro, co jak na Polskie realia, jest kwotą dość wygórowaną (zdarzają się jednak też i ciekawe oferty już na starcie dystrybucji np. 14,99euro za grę Worms Reloaded, która nie jest dostępna w polskich sklepach). Na szczęście, Steam oferuje szereg promocji cenowych (szczególnie w weekendy), w których ceny spadają często o kilkadziesiąt %. Na tanie zakupy na Steam, jest jeszcze jeden sposób, ale o tym później.

PayPal - sposób na elektroniczne płatności

Ponieważ serwisy dystrybucji cyfrowej nie są polskie, to automatycznie znika większość z polskich sposobów płatności. Nie uświadczymy tutaj możliwości wykonania zwykłego przelewu, albo możliwości skorzystania z serwisów typu Platnosci.pl, czy DotPay.pl. To z czego na pewno możemy skorzystać, to system płatności PayPal, który jest na pewno dobrze znany użytkownikom takich serwisów jak eBay, czy Amazon.

PayPal, jest systemem w którym dokonujemy płatności wskazując adres e-mail odbiorcy, który jest jednocześnie jego identyfikatorem w systemie. Tak samo my jesteśmy widoczni w samym systemie. Aby dokonać transakcji, musimy posiadać odpowiednie środki i w tym momencie sytuacja jest uzależniona od sposobu zasilania naszego konta, a mamy dwa takie sposoby:

  1. Obsługa transakcji za pomocą rachunku karty płatniczej
  2. Wpłata środków na konto PayPal

Pierwszy z wyżej wymienionych sposobów polega na udostępnieniu danych naszej karty płatniczej systemowi PayPal, który podczas transakcji zadanej przez nas, będzie automatycznie pobierał określoną kwotę. Niewątpliwą zaletą tej formy płatności jest to, że zachodzi praktycznie natychmiastowo. Wadą - konieczność udostępnienia danych karty. Choć autorzy systemu PayPal, dbają o jego bezpieczeństwo, wiele użytkowników obawia się udostępniać dane swojej karty płatniczej (w tym ja). Dla nich, została stworzona druga opcja - możliwość wpłaty funduszy na specjalne konto. Niestety przy takiej operacji, musimy wpłacić określone fundusze prędzej, aby móc skorzystać z nich później. Przelewy z polskich banków na konta zagraniczne, trwają przeciętnie około dwóch dni roboczych. Ponadto, korzystając z drugiej opcji możemy wpłacić tylko określoną kwotę w ciągu roku.

Mówiąc o PayPal, warto jeszcze wspomnieć, że wszelkie wymiany waluty przeprowadzane są przez system, po obecnie obowiązujących kursach walutowych.

Polskie sklepy z kluczami oraz aukcje Allegro

Jeśli spodobał Wam się Steam i EA Store i chcielibyście korzystać z tych platform, ale jednocześnie nie chcielibyście płacić takiej dużej kasy i robić tego za pomocą PayPala, to mam dla Was lekarstwo.

W polskiej sieci, od jakiegoś czasu funkcjonują dwa prężne sklepy GameCodes.pl oraz Keye.pl, które oferują gry z tych platform po znacznie niższych cenach. Dodatkowo obsługują polskie systemy płatności, dzięki czemu kod do gry otrzymujemy automatycznie w chwili wykonywania płatności i wszystko to jest realizowane jak najbardziej legalnie. Klucze do gier możemy znaleźć również na Allegro (przed zakupem warto zapoznać się z opiniami sprzedawcy).

Zapewne ciekawi Was gdzie w tym wszystkim jest haczyk? Już wyjaśniam. Haczyka na dobrą sprawę nie ma. Podmioty pokroju GameCodes.pl oraz Keye.pl mogą sobie pozwolić na zakupy dużych partii gier np. 500 sztuk naraz. W takim przypadku, ceny gier na platformach cyfrowych są naprawdę niskie. Taką grę, zakupioną hurtowo, sprzedaje się następnie detalicznie po bardzo konkurencyjnych dla nas cenach. Spójrzmy na przykład. Cena sugerowana Mafii II w polskich sklepach w dniu premiery wynosiła 139,99zł. Cena klucza, który krótko po premierze można było znaleźć na Allegro, wynosiła około 60zł. Jeśli dodam, że na Steamie cena pojedynczej sztuki to 49,99 euro, to można stwierdzić, że jest to naprawdę niezła okazja (Mafia II, którą widać na screenie 1, została zakupiona właśnie na Allegro - jak widać wszystko działa w sposób prawidłowy i jest w pełni legalne).

Podsumowanie

Jeszcze niedawno, byłem sceptycznie nastawiony do dystrybucji cyfrowej. Być może przywykłem do plastikowego pudełka, płytki DVD i kawałka instrukcji. W tej chwili, jednak coraz bardziej się przekonuje do nowego sposobu pozyskiwania gier. Bo jeśli tylko dobrze poszukamy, może to być naprawdę tanie i wygodne rozwiązanie (i na pewno bardziej ekologiczne:P).

Data ostatniej modyfikacji: 28.02.2011, 20:17.

Komentarze

blog comments powered by Disqus