Artykuł

kwi 13 2012
0

Czy warto programować pod Windows Phone?

Wiele mówi się w ostatnim czasie w kontekście zarobków programistów, które już w chwili obecnej są jednymi z wyższych (oczywiście występuje te pewne zróżnicowanie regionalne itp.) pośród podobnych informatyce branż. Domniemając słuszności wysokości zarobków programistów oraz innych wykwfalifikowanych pracowników z obszaru IT, należy się zastanowić czy w istocie istnieje jakakolwiek inna branża, w której postęp następuje tak szybko, że świeżo upieczony magister informatyki w dniu ukończenia studiów posiada już właściwie wiedzę zdezaktualizowaną, w kontekście tego co serwuje mu rynek pracy i jeśli nie przysiedzi po godzinach, to małe są jego szanse, żeby zostać specjalistą przynajmniej dobrym.

Realia rynku zmieniają się na tyle szybko, że programista cały czas musi się uczyć nowych rzeczy. Dziś na topie są technologie webowe powiązane z HTML5 oraz rozwiązania mobilne. Dlatego też warto przynajmniej przyjrzeć się nowym technologiom. Ja ostatnio postanowiłem poświęcić trochę swojej uwagi Windows Phone. Zapewne spytacie dlaczego akurat ten system, a nie np. Android o którym piszę bardzo dużo tutaj na blogu, albo iOS. Prawda jest taka, że rozwiązanie to nie jest do końca idealne, ale mimo wszystko szala zalet z mojego punktu widzenia przeważyła szalę wad, o czym opowiem Wam więcej w dalszej cześci wpisu.

Zacznijmy od wad

Żeby było mniej kolorowo zaczniemy od wad, a tych niestety w przypadku Windows Phone oraz całego ekosystemu z nim powiązanego jest kilka. Warto również podkreślić, że niektóre punkty z jednej strony mogą być postrzegane jako wady, a z drugiej strony będą zaletami - wszystko zależy od punktu widzenia.

Koszty wejścia do Marketplace

Zaczniemy od kosztów, które niestety np. w kontekście jednorazowej opłaty 25USD w Google Play są raczej wysokie i wynoszą oficjalnie 100 USD + podatek. W praktyce przy rejestracji polskiego konta, którą wykonałem w tym tygodniu, zapłaciłem kwotę w złotówkach w wysokości 345 zł (300 zł + podatek). Wymagana jest przy tym płatność kartą kredytową (niektóre karty debetowe też powinny przejść - musicie się dowiedzieć w swoim banku).

Za tę opłatę, otrzymujemy roczną subskrypcję developera, która umożliwia przesłanie nieskończonej liczby płatnych aplikacji oraz 100 darmowych aplikacji na Windows Phone. Dodatkowo, możemy przesłać 10 gier dla Xbox LIVE Indie Games. Oprócz tego otrzymujemy również dostęp do różnych materiałów developerskich.

W gruncie rzeczy wszystkich benefitów związanych z rejestracją jest całkiem sporo, ale jednak jeśli skupimy się na pisaniu tylko darmowych aplikacji, to koszt corocznej subskrypcji może być dla nas wyraźnie odczuwalny.

UWAGA: Jeśli jesteś studentem(tką) to możesz skorzystać z programu Dreamspark, dzięki czemu można zarejestrować się za darmo:)

Mały rynek zbytu

Jeśli nastawimy się na płatne aplikacje, szybko może okazać się że rynek zbytu (mimo że z dnia na dzień coraz większy) jest obecnie stosunkowo mało rozwinięty. Dlatego też aby zwiększyć zasięg aplikacji, warto zawczasu przygotować przynajmniej angielską wersję językową. Robi się to stosunkowo prosto, wykorzystując pliki zasobów mniej więcej w podobny sposób jak w przypadku klasycznych aplikacji C#.

Przejdźmy do zalet

Tak jak wspomniałem we wstępie, rozpocząłem już swoje zmagania z programowaniem dla Windows Phone. Teraz postaram się Wam napisać co wpłynęło w sposób pozytywny na te decyzję.

Mały rynek aplikacji

Wcześniej pisząc o wadach, wspomniałem o małym rynku zbytu, co w pewnym sensie jest równoznaczne z małą podażą aplikacji np. w stosunku do Google Play, czy też App Store od Apple. Mała podaż aplikacji jest ważna dla developerów, szczególnie tych początkujących bo pozwala łatwiej się przebić na rynku z ciekawym produktem, a w Windows Marketplace wciąż stosunkowo łatwo znaleźć niezagospodarowane nisze.

Można nawet spróbować przejrzeć konkurencyjne sklepy, sprawdzić co ma największy popyt, a później poszukać odpowiednika w Windows Marketplace. Jeśli nie znajdziemy nic podobnego, lub aplikacja która ma realizować podobną funkcjonalność, będzie delikatnie mówiąc ułomna to jest to pewna szansa dla nas. Oczywiście nie powinniśmy kopiować wszystkiego na ślepo i kawałek po kawałku, ale zawsze można wykorzystać dobry niezagospodarowany jeszcze pomysł. Badanie rynku to podstawa, zawsze trzeba patrzeć bacznym okiem na konkurencję, by nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku.

P.S jeśli w tym momencie myśleliście o aplikacji do konwersji miar, kalkulatorze, aplikacji typu TODO itp. to poważnie się zastanówcie nad Waszym pomysłem, lub spróbujcie znaleźć wartość dodaną, której nie ma konkurencja.

Certyfikacja aplikacji

Certyfikacja aplikacji z jednej strony wydłuża proces deweloperski, ale z drugiej strony daje pewien komfort oraz bezpieczeństwo dla użytkowników aplikacji, którzy wiedzą że ktoś danemu programowi jednak się przyjrzał przed dopuszczeniem go do publikacji. Certyfikacja może potrwać do kilku dni. W przypadku mojej pierwszej aplikacji były to mniej więcej 2 doby, a po trzeciej aplikację można było już swobodnie wyszukiwać w Marketplace. W gruncie rzeczy - nie jest źle:)

Znajomość technologii

Jednym z ważniejszych czynników, który przybliżył mnie do programowania pod Windows Phone była znajomość technologii. Obserwując ten blog z pewnością wiecie, że sporo piszę na temat C# a ostatnimi czasy również o WPF. Tak się akurat składa, że przy pisaniu aplikacji na Windows Phone przydatna jest znajomość zarówno C# jak i WPF. O ile z C# sprawa jest oczywista, o tyle w przypadku WPF podejrzewam że może być potrzebne małe wyjaśnienie.

Silverlight dla Windows Phone oraz WPF mają wiele cech wspólnych. W obu przypadkach korzystamy z XAMLa, czyli specjalnego języka znaczników opartego na XMLu. Jeśli średnio to Was przekonuje, to zwrócicie uwagę na fakt, że swoje zastosowanie znajdzie on również w Windows 8 - zatem jeśli chcecie być na bieżąco z technologiami Microsoftu, to prędzej czy później będziecie musieli go poznać.

Oprócz XAMLa, obie technologie mają znacznie więcej wspólnych elementów i konstrukcji. Jeśli znasz WPF (a być może korzystałeś(aś) nawet z mojego mikro tutorialu) to z pewnością szybko się odnajdziesz w tej technologii. W wymierny sposób mogą pomóc również video tutoriale dostępne w języku polskim na Channel9.

Jeśli będzie zapotrzebowanie, to być może również jakiś mini tutorial powstanie na Alt Control Delete:)

Konkursy programistyczne

Ostateczną szalę na korzyść programowania dla Windows Phone przechyliły liczne konkursy organizowane przez Microsoft - szczególnie te na portalu CodeGuru.pl. Istotą tych konkursów jest utworzenie aplikacji spełniających określone kryteria w zadanym czasie. Dotychczas nagród było na tyle dużo, że jeśli tylko użytkownik zmieścił się w zadanym okresie trwania konkursu i przygotował aplikację spełniającą wymagane kryteria, to praktycznie nagroda była jego.

Microsoft, a ostatnimi czasy również Nokia, silnie promują Windows Phone, dlatego pojawia się wiele okazji dla developerów. Warto z nich skorzystać;)

P.S. jeśli macie jakieś pytania, to zapraszam do komentarzy:)

Data ostatniej modyfikacji: 15.04.2012, 11:49.

Komentarze

blog comments powered by Disqus