Artykuł

sxc.hu sxc.hu
sie 22 2010
0

DDNS - sposób na serwer w ADSL

Na pewno wielu z Was było kiedyś w sytuacji, kiedy musiało zaprezentować jakiś materiał, projekt (np. tworzoną stronę WWW) z poziomu własnego komputera i do tego, dostęp taki odbywał się przez sieć. Jeśli nasz adres IP jest stały i zewnętrzny to nie ma tutaj żadnego problemu. Komplikacje następują w każdej innej sytuacji. Dziś chciałbym wcielić się w rolę użytkownika, który korzysta z Internetu ADSL (czyli np. Neostrady, czy Netii). Rozważymy oczywiście dwa warianty takiej sytuacji, czyli:

  1. Wykorzystanie modemu
  2. Wykorzystanie routera z modemem

Jaki jest problem?

Mając stały zewnętrzny IP, mamy jakby swój stały identyfikator w sieci, po którym jesteśmy rozpoznawalni. Czyli jeśli raz podamy komuś nasz adres, możemy być pewni, że nasz adresat zawsze trafi tam gdzie powinien. Takiej pewności nie mamy w przypadku ADSL, ponieważ adres IP jest tutaj nadawany z góry określonej puli i zmienia się przy każdym rozłączeniu/połączeniu z siecią. Czyli można powiedzieć, że nasz adres IP ma wartość tylko tymczasową. Jak się przed tym uchronić? Jest na to jeden prosty sposób i nazywa się on DDNS.

Czym jest DDNS?

DDNS jest specjalnym rodzajem usługi, która pozwala na przypisanie naszego adresu IP (później jego aktualizacje) do specjalnej domeny, która będzie naszym identyfikatorem w sieci. Dzięki temu, zyskamy rozwiązanie dużo bardziej eleganckie niż podawanie adresu IP i będziemy mieć pewność, że adres przypisany do domeny będzie zawsze aktualny.

Usługi DDNS świadczone są przez wiele różnych podmiotów. Jednym z najbardziej znanych jest DynDNS.com i właśnie z jego możliwości skorzystamy przy okazji tego wpisu.

DynDNS działa niezależnie od sytuacji czy korzystamy z routera czy też modemu. Jeśli korzystamy z tej pierwszej opcji, to odpowiednie dane konta należy ustawić w routerze. Taką funkcjonalność posiadają np. Tp-Linki. W drugim przypadku, należy zainstalować specjalną aplikację na komputerze w którym będzie świadczona usługa.

Aby mieć pogląd na cała sytuację, to w kolejnych punktach przedstawię poszczególne kroki jakie musimy podjąć, aby to wszystko mogło wspólnie razem funkcjonować.

Serwer WWW

Ponieważ na początku wpisu napisałem na temat prezentacji projektu/strony WWW czyli pierwszym założeniem jakie powinniśmy poczynić to posiadanie serwera developerskiego. Do tego celu, świetnie nadaje się dobrze znane połączenie Apache + MySQL + PHP (ale jeszcze bardziej chyba znany jest LAMP:)).

W tym momencie mamy dwie opcje:

  1. Zainstalować każdy składnik z osobna
  2. Zainstalować pakiety zawierający wszystkie niezbędne składniki

Ponieważ nasz serwer służy do developerki, to zależy nam w tym przypadku na czasie i wybieramy drugą opcje. Przed nami kolejny wybór, a mianowicie wybór paczki z oprogramowaniem. Prawdopodobnie najbardziej popularny jest Xampp, ale ja osobiście już od kilku lat używam paczki o nazwie WampServer, którą chciałbym tutaj po cichu zareklamować. Do niewątpliwych zalet tego rozwiązania należy zaliczyć:

  • Niewielką masę całej paczki
  • Dostęp do wszystkich opcji konfiguracyjnych w jednym miejscu
  • Możliwość włączania/wyłączania usług na żądanie
  • Tryb Offline/Online
  • phpMyAdmin

Po zainstalowaniu aplikacji i wpisaniu w przeglądarce adresu lokalnego serwera:

http://localhost/

Naszym oczom powinien ukazać się obrazek podobny do tego przedstawionego na screenie 1. Jeśli tak się stało znaczy się, że wszystko zainstalowało się poprawnie. W pasku stanu powinna pojawić się również ikonka przypominająca coś na kształt oka.

Przed przystąpieniem do dalszych manewrów, powinniśmy jeszcze zweryfikować port nasłuchu w pliku konfiguracyjnym Apache'a (httpd.conf - patrz screen 2). Chodzi konkretnie o linię na początku pliku, która powinna wyglądać tak:

Listen 80

Dzięki temu Apache będzie nasłuchiwał na porcie 80.

DynDNS - tworzenie konta

Mamy już serwer WWW, więc czas założyć konto w serwisie DynDNS.com. Po wejściu na stronę, wybieramy opcję Sign Up Free. Następnie jeszcze raz potwierdzamy, że chcemy skorzystać z darmowego konta i wprowadzamy nazwę hosta, wybieramy domenę, a następnie wprowadzamy nasz aktualny adres IP, który powinien być widoczny na formularzu. Upewniamy się również, że została zaznaczona opcja Host with IP address.

Po wprowadzeniu danych, klikamy na przycisk Add to Cart - w tym przypadku nie spowoduje to obciążenia nas żadnymi kosztami. W kolejnym oknie wprowadzamy dane konta, które później będą nam potrzebne do konfiguracji w sieci lokalnej.

Po utworzeniu konta, należy je potwierdzić mailem wysłanym na skrzynkę podczas rejestracji.

Konfiguracja

Ponieważ nasze konto w jakiś magiczny sposób musi wiedzieć, że nasz IP się zmienił, to należy dokonać także pewnej konfiguracji po naszej stronie i jak wspomniałem na początku, mamy tutaj dwa opcje.

Modem USB

Jeśli jesteśmy bezpośrednio przyłączeni do sieci za pomocą modemu, to musimy pobrać aplikację DynDNS Updater. Po pobraniu programu, należy wprowadzić dane konta, czyli nazwę użytkownika oraz hasło. I to jest właściwie cała konfiguracja. Należy pamiętać, że aplikacja musi być cały czas uruchomiona jeśli chcemy korzystać z naszej domeny.

Router na przykładzie TP-Link TD-W8960N

Jeśli nasze połączenie ADSL jest rozdzielane za pomocą Routera (a dzieje się w tej chwili tak bardzo często) to również w tej sytuacji, konfiguracja nie powinna nam nastręczyć większych problemów. Należy tutaj wykonać jednak dwa kroki.

Pierwszy z nich, to tzw. konfiguracja wirtualnego serwera. Aby się do niej dostać, wchodzimy w Advanced Setup, NAT i Virtual Servers. Dodajemy reguły, takie same jak na screenie 3.

To na co warto zwrócić w tym przypadku uwagę to słowa kluczowe External oraz Internal, które określają odpowiednio ustawienia dotyczące zewnętrznej strony (czyli np. pod jakim portem będzie widoczny serwer w sieci) oraz ustawienia odwzorowujące sieć lokalną (czyli np. port 80, który wcześniej zdefiniowaliśmy w konfiguracji Apache'a).

Koniecznie, należy również zadbać o to by lokalny adres komputera na którym zostanie postawiony serwer, był stały (tak jak widać to w moim przypadku na screenie 3). Możemy to uczynić poprzez zmianę ustawień protokołu TCP/IP w ustawieniach karty sieciowej, lub nawet prościej definiując statyczny adres IP na bazie adresu MAC w zakładce LAN w Advanced Setup.

Na koniec, pozostaje nam konfiguracja konta DDNS. Aby to uczynić wchodzimy w zakładkę DNS, a następnie Dynamic DNS i dodajemy nasze konto utworzone w serwisie DynDNS, efektem czego, powinna być sytuacja widoczna na screenie 4.

Testy, testy, testy

Aby przetestować nasze dzieło, przełączamy Wampa w tryb Online (robimy to klikając na ikonkę w pasku stanu LPM, a następnie wybierając opcję Przełącz do Online. Od tego momentu, powinniśmy być widoczni w sieci pod wcześniej ustawioną przez nas domeną!:)

Jednak jeśli spróbujemy wejść na naszą domenę z poziomu komputera, na którym zainstalowany jest serwer, to w rezultacie pojawi nam się panel administracyjny routera. Aby obejść ten problem, należy skorzystać z Proxy. Aby zrobić to najszybciej, wykorzystajmy wtyczkę Firefoksa - FoxyProxy Standard.

Ciekawą właściwością tej wtyczki, jest możliwość ustawienia wzorca (screen 5). Dzięki takiemu rozwiązaniu z proxy będziemy korzystać tylko wtedy, kiedy zostanie spełniony wyznaczony przez nas wzorzec adresu:)

Data ostatniej modyfikacji: 11.02.2014, 08:54.

Komentarze

blog comments powered by Disqus