Artykuł

kwi 04 2010
0

Dlaczego warto zadbać o dobre adresy DNS

DNS jest usługą, o którą teoretycznie nie musi się troszczyć żaden Internauta, ponieważ jest on ustawiany automatycznie przez dostawcę naszego Internetu. Warto jednak wiedzieć, że istnieją alternatywne serwery do tych, które ustawił nam domyślnie nasz provider. A inny, lepszy DNS, może przyczynić się do szybszego Internetu (szybsze przetwarzanie zapytań) oraz poprawy bezpieczeństwa. Może, to być również rozwiązanie kwestii niektórych problemów z Internetem. O tym wszystkim szerzej w dzisiejszej notce.

Problemy z Internetem?

Przeanalizujmy następującą sytuację, łączymy się z Internetem (albo już jesteśmy połączeni) i z pośród naszych aplikacji działają tylko komunikatory oraz aplikacje wymiany plików P2P. Co może być przyczyną? Prawdopodobnie będzie to właśnie awaria serwerów DNS, z których korzysta nasz provider.

Usługa DNS, jest odpowiedzialna za translację domen (np. altcontroldelete.pl) na logiczny adres IP, ponieważ to właśnie za konkretnym adresem IP, ukryty jest serwer posiadający odpowiednie zasoby WWW. Dlatego jeśli usługa DNS nie działa, to fraza https://www.altcontroldelete.pl jest tylko nic nie znaczącym ciągiem znaków.

Na początku wspomniałem, że w takiej sytuacji mogą działać niektóre aplikacje np. komunikatory. Dzieje się tak dlatego, że w większości przypadków, nie korzystają one z serwerów DNS, a łączą się z konkretnymi adresami logicznymi (IP). I tak przykładowo, najpopularniejszy protokół GG, za każdym razem łączy się z tzw. hubem GG, do którego adres został zaszyty w samym kliencie. W tym przypadku DNS jest zbędny. Podobna sytuacja dotyczy klientów aplikacji P2P. Działają one dzięki tzw. połączeniom bezpośrednim, czyli adresom logicznym.

Dobry DNS, da nam gwarancję tego, że zawsze będzie działać i po prostu nie zawiedzie nas w potrzebie.

Jak sprawdzić czy problem dotyczy DNS

Jeśli mamy problem z połączeniem, to warto skorzystać z polecenia ping (pisałem o nim szerzej przy okazji artykułu Obsługa sieci z konsoli systemowej cmd). Polecenie ping, działa właściwie w każdym systemie operacyjnym i pozwala sprawdzić czy dany serwer odpowiada. Jeśli miewałem problemy z DNS, często pingowałem portal Onet.pl:

ping onet.pl

Jeśli w tym przypadku otrzymamy komunikat o błędzie, to może to świadczyć właśnie, że padł DNS. Pozostają nam dwie alternatywy, ping na adres IP Onetu:

ping 213.180.146.27

Lub po prostu wprowadzenie adresu w postaci logicznej do przeglądarki, czyli np.:

http://213.180.146.27

Jeśli otrzymamy odpowiedź i/lub wyświetli się strona, znaczy to, że padł DNS. W przykładzie wykorzystałem adres IP Onetu, ponieważ nie zmienia się on od wielu lat, równie dobrze można skorzystać z dowolnego innego popularnego serwisu.

Szybszy i lepszy dostęp do stron

Jeśli serwery DNS, z których korzystamy będą szybkie (pod względem wydajności) oraz znajdować się będą na szybkim łączu, jest duża szansa, że samo przetwarzanie naszych żądań będzie działo się szybciej. Nie będą to co prawda jakieś powalające różnice, ale zawsze coś:)

Jest jeszcze jedna zaleta szybkiego DNS. Dobry, duży i rozbudowany DNS, szybciej posiada informacje na temat zmian adresów serwerów przypisanych do określonej domeny. Czas propagacji domeny, może wynosić nawet do kilku dni w przypadku kiepskich DNS. W przypadku dobry DNS, czasem jest to dosłownie chwila.

Ochrona przed Phisingiem

O phisingu mówi się wiele i często, szczególnie w przypadku banków internetowych. Dobry DNS może nas ustrzec również przed tym, wyświetlając stronę, zawierającą odpowiednie ostrzeżenie.

Popularne alternatywne serwery DNS

Chciałbym wyszczególnić dwa alternatywne serwery DNS, mianowicie OpenDNS oraz Google Public DNS. Pierwszy z nich istnieje już dość długo i zdążył sobie zdobyć zaufanie Internautów. Drugi powstał w roku 2009, ale stoi za nim gigant Internetu czyli Google.

Osobiście przez długi czas korzystałem z OpenDNS i byłem zadowolony. W ostatnim czasie dałem szanse Googlowi i muszę przyznać, że również działa przyzwoicie.

Poniżej znajdują się pary adresów dla obu usług DNS. Jeśli posiadamy router w naszej domowej sieci, warto ustawić te adresy już bezpośrednio na routerze w ustawieniach połączenia sieciowego. W przeciwnym przypadku, musimy to zrobić na komputerze, czy też innym urządzeniu łączącym się z Internetem.

Adresy OpenDNS

208.67.222.222
208.67.220.220

Adresy Google Public DNS

8.8.8.8
8.8.4.4

Komentarze

blog comments powered by Disqus