Artykuł

dlna.org dlna.org
mar 07 2012
0

DLNA - odtwarzanie multimediów w sieci lokalnej

Domowy komputer już od dawna przestał być jedynym urządzeniem łączącym się z globalną siecią. Dziś praktycznie w każdym gospodarstwie domowym znajduje się router, do którego z reguły podłączonych jest wiele różnych komputerów, telefonów, tabletów, konsol do gier, a także coraz częściej telewizorów. Większość tych urządzeń cechuje poza dostępm do Internetu jeszcze jedna cecha wspólna - multimedialna funkcjonalność, która dzięki wykorzystaniu lokalnej sieci, jeszcze bardziej zyskuje na atrakcyjności.

Powyższy akapit brzmiał dość optymistycznie, lecz szybko mogą narodzić się pytania z Waszej strony związane z kompatybilnością i standardami. Na szczęście w tym przypadku nie jest tak źle jakby się mogło wydawać, ponieważ większość urządzeń obecnie dostępnych na rynku jest zgodna ze standardem opracowanym przez organizację DLNA skupiającą producentów elektroniki użytkowej, sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych.

Jak to wszystko działa w praktyce? Okazuje się, że całkiem sprawnie. W chwili obecnej nie ma żadnego problemu, by postawić odpowiedni serwer DLNA na komputerze i za jego pomocą ogladać filmy, obrazy oraz słuchać muzyki z poziomu telefonu, tabletu, czy też TV. O tym jak tego dokonać, dowiecie się z kolejnych akapitów niniejszego wpisu.

Serwery DLNA

Aby uzyskać dostęp do multimediów w sieci lokalnej, konieczna jest instalacja oraz konfiguracja serwera DLNA. Jeśli posiadacie komputer z zainstalowanym systemem Windows 7, to z dużym prawdopodobieństwem taki serwer już będziecie mieć, ponieważ w tym przypadku serwer DLNA jest domyślnie aktywny.

DLNA w Windows 7

Tak jak wspomniałem we wcześniejszym akapicie, serwer DLNA powinien być domyślnie włączony w systemie (przynajmniej tak było u mnie). Jeśli tak nie jest, to spróbujcie włączyć Usługę udostępniania w sieci programu Windows Media Player (dostęp do okna usług uzyskacie po wpisaniu w okno Uruchom polecenia services.msc).

Nietrudno się zatem domyślić, że serwer DLNA w Windows 7, jest dość mocno powiązany z Windows Media Playerem. Oprócz samego uruchomienia usługi, powinniśmy również zadbać o odpowiednią konfigurację Windows Media Playera. W menu Strumień, musimy aktywować opcję Włącz przesyłanie strumieniowe multimediów (akceptując domyślne ustawienia w oknie, które się pojawi) oraz Zezwalaj na zdalne sterowanie moim odtwarzaczem. Po tej operacji, serwer DLNA powinien być już aktywny i gotowy do pracy.

Serwer DLNA w Windows 7, korzysta z systemowych bibliotek, dlatego też jeśli Wasze zdjęcia, muzyka oraz filmy znajdują się w katalogach nieobjętych zasięgiem bibliotek, to powinniście pomyśleć nad konfiguracją lokalizacji zawartych w bibliotekach, lub po prostu przenieść te pliki do odpowiednich folderów.

Jeśli wszystko zrobiliście dobrze, to Wasz Windowsowy serwer powinien być wypełniony multimediami i widoczny w sieci lokalnej. Rozwiązanie Microsoftu sprawuje się całkiem w miarę, o ile nie chcecie obejrzeć filmów zapisanych w kodeku Matroski (popularne pliki *.mkv) bądź też obejrzeć video z napisami. W tym przypadku sprawy trochę się komplikują i technicznie raczej nie ma możliwości odtworzenia takich multimediów (poprawcie mnie jeśli się mylę). Na szczęście istnieją rozwiązania konkurencji, które radzą sobie z tym problemem bez zająknięcia.

UWAGA. Serwer DLNA powinien być wbudowany również w Windows Vista - niestety nie mam jak tego technicznie sprawdzić.

TVersity

TVersity to jedna z wielu alternatywnych aplikacji pod Windows, umożliwiająca tworzenie serwera DLNA. Zasadniczo dostępna w wersji darmowej i płatnej, ale już ta pierwsza niweluje wszelkie minusy rozwiązania opartego o Windows Media Playera.

Przy użyciu TVersity działają filmy zakodowane we wszystkich popularnych kodekach. Nie ma również problemu z odtwarzaniem napisów, o ile są one zapisane w formacie srt, który jest pewnego rodzaju standardem w przypadku DLNA (patrz akapit Napisy w formacie srt).

TVersity odwołuje się do zasobów wskazanych w aplikacji - folderów/plików. Oprócz tego, możemy zdefiniować kanały video, bądź też RSS, z których TVersity ma pobierać dane. Aplikacja jest również w stanie transkodować udostępnione w niej materiały.

Osobiście korzystam właśnie z tego serwera w wersji darmowej i jestem bardzo zadowolony.

Allshare - Android

W przypadku gdy posiadacie telefon/tablet od Samsunga oparty na Androidzie, możecie również skorzystać z oprogramowania AllShare, które fabrycznie jest dostarczane razem z Waszym sprzętem.

Allshare to aplikacja, która może pełnić funkcję serwera i klienta DLNA. Ogromną zaletą tego programu jest fakt, że nie wymaga on właściwie żadnej konfiguracji. Program bez problemu radzi sobie z różnymi formatami multimediów, nie uświadczymy jednak na nim żadnych napisów.

Jeśli nie macie Allshare, to możecie skorzystać np. z aplikacji BubbleUPnP, lub iMediaShare Lite.

Inne

W chwili obecnej, standard DLNA stał się dość powszechny. Oprócz komputerów, telefonów oraz tabletów, gdzie mamy dość spore możliwości związane z instalacją oraz konfiguracją oprogramowania, z DLNA możemy korzystać również np. na konsoli Sony Playstation 3.

DLNA jest również obecne w wielu urządzeniach typu Media Center - wystarczy sprawdzić ich specyfikację. Na rynku polskim, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na wsparcie dla napisów dialogowych (a z tym bywa różnie) - o ile oczywiście chcemy z takiej funkcjonalności korzystać.

Pokaźną listę aplikacji serwerowych, klienckich oraz urządzeń serwerów DLNA, możecie znaleźć tutaj.

Klienci DLNA

Windows 7

Windows 7 oprócz funkcji serwera, umożliwia również przeglądanie treści zawartych w serwerach DLNA. Dostęp do takich serwerów można uzyskać zasadniczo na dwa sposoby:

  • Odnajdując serwer w moich miejscach sieciowych (patrz screen 1)
  • Wybierając serwer z poziomu Windows Media Player

Allshare - Android

Dostęp do treści dostępnych na serwerze DLNA z poziomu Allshare w Androidzie jest banalnie prosty. Wystarczy po uruchomieniu aplikacji wybrać określony serwer, a następnie odtworzyć interesujące nas treści.

Aplikacja Allshare została zaprezentowana już wcześniej, na screenie 5.

MediaHouse, DICE Player Ad - Android

Jeśli jesteś użytkownikiem Androida i właśnie na tej platformie chciałbyś przeglądać treści z serwera DLNA, to polecam duet MediaHouse oraz DicePlayer Ad..

Pierwsza z aplikacji, pozwala na wyszukiwanie lokalnych serwerów DLNA.

Po wybraniu określonego serwera, zostanie on zapamiętany i będzie on domyślnie wybierany przy każdym następnym uruchomieniu programu (można go jednak bez problemu później zmienić, wybierając odpowiednią opcję w menu).

Po wybraniu opcji Browse w menu głównym, na ekranie aplikacji pojawi się lista folderów znajdujących się na serwerze, gdzie dalej możemy odszukać interesujące nas zasoby.

Pliki audio oraz obrazy możemy odtworzyć bezpośrednio z poziomu aplikacji MediaHouse. W przypadku klipów video, koniecznie będzie wykorzystanie dodatkowej aplikacji i w tym przypadku polecam właśnie Dice Playera, który otwiera wszystkie popularne formaty i świetnie radzi sobie z napisami zapisanymi w formacie srt.

Testuje tą kombinację aplikacji już od kilku dni i w połączeniu z serwerem TVersity, sprawdza się znakomicie:)

TV

Aplikacje kliencie DLNA, powinny znajdować się również w większości nowoczesnych TV. Warunkiem koniecznym jest w tym przypadku oczywiście posiadanie dostępu do lokalnej sieci przez nasze urządzenie.

Zaleca się również by ewentualne napisy do filmów, zapisane były w formacie srt.

Napisy w formacie srt

W większości przypadków, napisy dostępne w sieci pojawiają się w formacie microDVD w plikach tekstowych .txt. Skąd zatem wziąć pliki srt? Zasadniczo istnieją trzy rozwiązania tej kwestii:

  • Pobrać napisy w odpowiednim formacie z serwisu napisy24.pl - opcja dostępna po rozwinięciu właściwości napisów (domyślny format to microDVD
  • Konwersja istniejących napisów za pomocą specjalnej aplikacji np. Subtitle Edit
  • Odpowiednia konfiguracja aplikacji Napiprojekt, która umożliwi pobieranie napisów od razu w formacie srt

Podsumowanie

DLNA to świetny, komfortowy i przede wszystkim darmowy (o ile posiadamy już odpowiednie urządzenia) sposób na łatwe odtwarzanie multimediów w naszej domowej sieci lokalnej. Warunkiem koniecznym jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania dla serwera oraz klientów. Oczywiście przydadzą się również kompatybilne urządzenia ze standardem DLNA.

Data ostatniej modyfikacji: 12.08.2014, 22:18.

Komentarze

blog comments powered by Disqus