Artykuł

sty 19 2011
0

Dokąd zmierzasz Blu-Rayu?

Kiedy w 2008 roku Blu-Ray zwyciężył w starciu z HD DVD w walce o nowy format zapisu danych, to szybko ogłoszono go wielkim zwycięzcą. Tzn. oczywiście sam format oraz koncerny go wspierające. Jednak jeśli spojrzymy na to zwycięstwo z dzisiejszej perspektywy i z perspektywy tego co nam szykuje przyszłość to czy w istocie jest ono takie wielkie? Idąc dalej, czy w ogóle można je nazwać zwycięstwem?

Czym jest Blu-Ray

Formatu Blu-Ray, myślę że nikomu raczej przedstawiać nie muszę, ale dla formalności.. Blu-Ray jest formatem zapisu danych na nośnikach optycznych będący oficjalnym następcą wysłużonego już formatu DVD (aczkolwiek wciąż bardzo popularnego). Dane na nośnikach Blu-Ray zapisywane są niebieskim laserem, a sam nośnik może pomieścić od 25 do nawet 400GB danych (400GB mieści się na płycie 16-warstwowej opatentowanej przez Pioneera). Można powiedzieć, że jest to naprawdę spora pojemność, która powinna starczyć na naprawdę sporo czasu. No to tyle z teorii, przejdźmy teraz do zastosowania rynkowego.

Wykorzystanie formatu Blu-Ray

Blu-Ray, od początku miał potężne wsparcie, m.in. za sprawą koncernu Sony, który zamontował napęd dla nośników tego formatu w konsoli Sony Playstation 3. Dzięki temu, Playstation 3 stało się domowym centrum rozrywki, bo zapewniało dostęp do gier (gry w Playstation 3 zapisywane są właśnie na nośnikach Blu-Ray) oraz oczywiście umożliwiało odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości, dla których nośnik Blu-Ray sprawdza się doskonale.

Abstrahując od samej konsoli, to Blu-Ray służy głównie do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości. Zostały stworzone oczywiście specjalne napędy do komputerów PC, ale nie cieszą się one raczej dużym zainteresowaniem.

Co w tym wszystkim poszło nie tak?

Cyfrowy świat (nawet polskie platformy cyfrowe) pędzi w kierunku HD, więc wydawałoby się, że byłaby to dobra okazja do wybicia dla Blu-Ray, który od blisko trzech lat, jest głównym formatem przeznaczonym m.in. właśnie do tego celu. Jednak niestety nie wszystko maluje się w tak pozytywnych barwach jakby się z pozoru zdawało. Choć Blu-Ray wykosił konkurencję w postaci HD DVD, to tak na dobrą sprawę, w krótkim czasie zyskał kilka poważnych konkurentów/problemów, z którymi raczej nie będzie sobie w stanie poradzić. Tak więc po kolei.

Pierwszym z nich, jest dystrybucja cyfrowa gier, która w tej chwili w Polsce jest być może mało popularna, ale tak na dobrą sprawę jest to przyszłość. Jeśli przypatrzymy się obecnym rozmiarom gier np. na PC sprzedawanych pudełko w sklepie, szybko przekonamy się, że osiągnęły one rozmiary jednego, a czasem nawet dwóch DVD DL. Naturalnym krokiem, było by teraz wprowadzenie nośnika Blu-Ray jako standardu dla gier, ale byłaby to wielce ryzykowna operacja. Napędy Blu-Ray wciąż kosztują kilkaset złotych, jak również same nośniki nie są zbyt tanie, a do domowych blaszaków, jednak wciąż montuje się raczej zwykłe napędy DVD. Wszystko to doprowadziło, że trzeba było znaleźć jakąś alternatywę i jest nią w istocie cyfrowa dystrybucja, która poza samym jej kosztem dla konsumenta, ma szereg dodatkowych plusów, do których możemy zaliczyć niewątpliwie szybkość (no dobra uzależniona jest też od naszego łącza) oraz wygodę, bo dostęp do gry możemy zyskać od ręki.

Drugim ważnym problemem Blu-Raya, jest rozwój telewizorów. W obecnych czasach nietrudno kupić TV z portem USB, a nawet gniazdkiem sieciowym, które pozwolą na odtworzenie materiałów z dysków twardych czy nawet z poziomu samego komputera wykorzystując do tego sieć lokalna. Dodatkowo TV są w stanie obsłużyć większość popularnych kodeków audio oraz video, dostępnych obecnie na rynku, co również jest sporym ciosem dla Blu-Ray.

Ostatnim punktem, który również może zaciążyć na porażce Blu-Raya, to wszechobecne usługi VOD, które pozwalają na wypożyczanie filmów prosto do domu i to często bardzo niskim kosztem, w bardzo dobrej jakości.

Wszystko to powoduje, że ja na 90% jestem pewien, że odtwarzacza Blu-Ray po prostu nie kupię. A jakie jest wasze zdanie?

Data ostatniej modyfikacji: 31.07.2011, 12:25.

Komentarze

blog comments powered by Disqus