Artykuł

cze 23 2010
0

Dropbox - wygodny dysk internetowy

Usługi dysków internetowych funkcjonują w Internecie już od dawna, jednak ich użytkowanie od zawsze wiązało się z ograniczeniami nałożonymi na użytkowników: mała pojemność, kwestia poufności danych, czy też kiepski interfejs. Jednak w ostatnim czasie sytuacja zaczęła się poprawiać. Powstało kilka usług godnych uwagi. Jedną z nich o której jest ostatnio głośno, jest Dropbox, na którego osobiście zwróciłem uwagę w ostatnim czasie, za sprawą dużej liczby postów na forach w Internecie. Dziś postaram się napisać o nim troszkę więcej.

Dlaczego Dropbox?

Dropbox jest nowym i użytecznym dyskiem internetowym. Dostępny jest w trzech różnych wersjach:

  • Basic - 2GB za darmo
  • Pro 50 - 50GB 9,99$ za miesiąc
  • Pro 100 - 100GB 19,99$ za miesiąc

Ja postanowiłem skorzystać z oferty darmowej, czyli wersji 2 gigabajtowej, która jak na mój gust, wystarczy do składowania wielu różnych zasobów. Dostęp do dysku, uzyskujemy właściwie za pomocą dowolnej platformy. Dropbox posiada specjalne wersje aplikacji między innymi dla:

  • Windows
  • Linux
  • Mac OS
  • Android
  • iPhone

Dzięki takiemu rozwiązaniu, nasz dysk internetowy może być widoczny jak zwykły katalog w systemie (z tym, że ten katalog będzie synchronizować się ze zdalnym serwerem), co umożliwia bardzo praktyczny i szybki dostęp do danych. Zaletą jest oczywiście mnogość platform. Sam korzystam z wersji do Windows, Linux oraz Androida, dzięki czemu wszędzie mogę mieć szybki dostęp do często używanych dokumentów, zdjęć, plików itp. Oprócz wymienionych wyżej platform, należy doliczyć jeszcze dostęp z poziomu przeglądarki (screen 1), dzięki czemu z Dropboxa możemy korzystać właściwie wszędzie:)

Instalując Dropbox np. w Windows, powinniśmy wskazać katalog, który będzie lokalnym odzwierciedleniem naszego konta Dropbox. Po utworzeniu konta w katalogu pojawi się kilka przykładowych dokumentów oraz dwa katalogi: Public oraz Photos.

Pierwszy z nich, odpowiedzialny jest za udostępnianie danych innym użytkownikom sieci (o tym szerzej w kolejnym akapicie), a drugi pozwala na przechowywanie zdjęć.

Zdjęcia umieszczone w katalogu Photos mają tą zaletę, że mogą być przeglądane tak jakby były one w galerii i to nawet z poziomu strony WWW.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby tworzyć rozległą strukturę własnych katalogów:)

Interfejs Dropboxa jest niezwykle intuicyjny i przyjemny. Pewną wadę może stanowić brak języka polskiego, jednak mimo tego, obsługa Dropboxa nie powinna przysporzyć nikomu problemów.

Jeszcze jedną ważną rzeczą, o której warto wspomnieć, to bonusy dodatkowych MB dla aktywnych użytkowników np. poprzez zaproszenie innych użytkowników, czy też wypełnienie kroków z punktu Get Started. To co ważne przy zapraszaniu użytkowników to, że dodatkową pojemność dostaje zapraszający i zapraszany:)

Dlatego jeśli ktoś jest zainteresowany, to polecam mój link:P https://www.dropbox.com/referrals/NTgwODcxOTM5.

Udostępnianie danych

Udostępniać dane możemy w Dropboxie na dwa sposoby. Pierwszy, prostszy i najbardziej popularny to umieszczanie plików w katalogu Public. Jeśli umieścimy tam jakiś plik to po kliknięciu na niego prawym przyciskiem myszy mamy opcję:

Copy public link

Po jej użyciu, w schowku systemowym pojawi się link do udostępnionego pliku, do którego dostęp ma każda osoba - nawet nie zarejestrowani użytkownicy Dropboxa. Przykład takiego linku:

http://dl.dropbox.com/u/8087193/Android%20intro.pdf

Drugą opcją jest współużytkowanie folderów. Po wybraniu odpowiedniego katalogu, możemy wybrać opcję Share folder, a następnie wskazać adresy e-mail użytkowników Dropboxa, którzy mają mieć dostęp do takiego katalogu. Dzięki takiemu zabiegowi, kilka osób będzie mogło publikować pliki do jednego katalogu i wszyscy będą na bieżąco synchronizowani, ponieważ będą widzieć katalog na swoim koncie. Warto taką opcję rozważyć w kręgu zaufanych osób.

Alternatywy

Jeśli kogoś nie zadowala Dropbox, bo np. uważa że naruszy on jego prywatność, to może skorzystać z alternatyw. Jedną z nich jest na pewno SkyDrive Microsoftu, który oferuje 25GB pojemności za darmo. Niestety w tym przypadku nie otrzymamy np. wsparcia dla wielu systemów. W Internecie na pewno znajdziecie jednak wiele innych alternatywnych dysków.

Data ostatniej modyfikacji: 10.08.2011, 08:00.

Komentarze

blog comments powered by Disqus