Artykuł

freeimages.com freeimages.com
sie 10 2015
0

Drupe - inne podejście do kontaktów

Często na łamach tego bloga opisuje dość wyszukane aplikacje, których funkcjonalności wykraczają daleko poza funkcjonalność jakiej pierwotnie oczekiwaliśmy od telefonu. Tymczasem gdzieś w tym całym zgiełku zapominamy o podstawach, czyli o aplikacjach, które mogłyby nam ułatwić dzwonienie i pisanie, czyli nomen omen podstawowe funkcjonalności każdego telefonu. Czy w tych obszarach powiedziano już ostatnie słowa? Wydaje mi się, że nie, czego najlepszym przykładem jest tytułowa aplikacja Drupe, która stara się zdefiniować na nowo pojęcie książki telefonicznej i dialera zarazem.

Drupe to pewien powiew świeżości. W dalszej części aplikacji postaram się Wam opowiedzieć w czym tkwi fenomen tego programu.

Opis

Nazwa aplikacji Drupe - Contacts. Your way sugeruje, że mamy do czynienia z czymś na kształt książki telefonicznej. W pewnym sensie tak jest w istocie, choć jest to niestety książka w trybie tylko do odczytu. Nie mamy możliwości ani dodawania, ani edycji kontaktów (mamy tutaj przekierowanie do systemowej aplikacji) bezpośrednio w aplikacji. Co więc dostajemy w tym przypadku?

Przede wszystkim szybki dialer (jak dla mnie najważniejsza cecha tego programu) oraz łatwy dostęp do różnych aplikacji z których możemy skorzystać w oparciu o dane naszych kontaktów. Chcąc zadzwonić do żony/męża/dziewczyny/chłopaka/znajomego/znajomej (niepotrzebne skreślić) wystarczy wykonać dwa gesty. Pierwszy do wysunięcia panelu (domyślnie służą do tego 4 kropki po lewej stronie ekranu) oraz drugi do wybrania akcji połączenia dla ulubionego kontaktu.

Korzystając z gestów możemy również:

 • Napisać SMS
 • Uruchomić nawigację dla adresu danej osoby
 • Umówić spotkanie w kalendarzu
 • Wysłać maila
 • Napisać na Hangoucie (ta funkcjonalność działa niestety tylko dla kontaktów, które mamy na Google+)
 • Napisać na Messengerze (ta funkcjonalność również jest ograniczona i działa tylko w przypadku gdy inne kontakty mają również zainstalowaną tą aplikację)

Oprócz tego do dyspozycji jest również Hangouts Video oraz intrygująco brzmiąca opcja Pay a friend. Trochę szkoda że funkcje komunikatorów są tak mocno ograniczone.

Wizualnie aplikacja prezentuje się bardzo dobrze. Mamy tutaj ładne graficzki, kolorki i przezroczystości. Wszystko to jest dobrze skomponowane w jedną zgrabną całość. Gesty są bardzo czułe i czasem aż wręcz denerwował mnie fakt, że przy dotykaniu kontaktu łatwo było go przesunąć.

W samej aplikacji znajdziemy sortowalną listę częstych kontaktów, która uwzględnia również ulubione pozycje, a także rejestr ostatnio wykonanych połączeń.

W całym programie zdziwiła mnie tylko jedna rzecz - czasem aplikacja ma problem z wyświetlaniem miniatur zdjęć kontaktów. Zauważyłem, że dzieje się tak, jeśli osoba ma kilka różnych zdjęć/tożsamości.

Podsumowanie

Drupe to aplikacja, która z jednej strony pozytywnie zaskakuje, z drugiej zaś pozostawia pewien niedosyt. Mamy tutaj bowiem do czynienie z ciekawym dialerem oraz menadżerem kontaktów, który jednak w pewnym sensie jest nie do końca funkcjonalny, ponieważ nie możemy za jego pomocą tworzyć oraz edytować kontaktów. Minusem jest również problem z obsługą miniatur, a także niepełna obsługa komunikatorów, choć w tym przypadku domyślam się, że pewnym ograniczeniem mogło być API wspomnianych usług.

Nie mniej jednak, mimo kilku wad, jest to wciąż ciekawy i godny uwagi produkt, który ładnie się prezentuje i dostarcza pewną wartość dodaną. Na dodatek aplikacja dostępna jest za darmo i w żaden sposób nie koliduje z systemowym menadżerem kontaktów. Warto spróbować:-)

Informacje zbiorcze

 • Wymagania: Android 4.1 lub nowszy
 • Testowano na: Samsung Galaxy Note 3, Android 5.0
 • Język polski: Tak, częściowe spolszczenie
 • Cena: darmowy
 • Android: drupe - Contacts. Your way
 • Rekomendacja:

**/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida/WP? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacja tygodnia.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Data ostatniej modyfikacji: 24.08.2015, 19:56.

Komentarze

blog comments powered by Disqus