Artykuł

mar 20 2011
0

Eclipse i Android - błąd certyfikatu debugowania

Ostatnimi czasy, postanowiłem ponownie zająć się programowaniem pod Androida. Ponownie, ponieważ robiłem już wcześniej przymiarki do tego, skonfigurowałem środowisko i przerobiłem kilka tutoriali. Postanowiłem zatem, że naukę zacznę od uruchomienia jednego z wcześniejszych projektów. Najpierw zdecydowałem się jednak zaktualizować Eclipse'a, jego pluginy oraz samo SDK Androida. Kiedy już to wszystko wykonałem, postanowiłem uruchomić wyżej wymieniony projekt i jakież było moje zdziwienie, kiedy próba jego uruchomienia zakończyła się błędem, związanym z rzekomymi błędami w projekcie...

Google w ruch

Naturalnym moim odruchem, w przypadku wszelkich nieporozumień, było zaprzęgnięcie Googla. Okazało się, że z projektami Androida w Eclipse często zdarzają się problemy, które nie wynikają z błędów w samym kodzie, ale coś po prostu pomiesza się w projekcie. W takiej sytuacji, zasadniczo wystarczy zastosowanie opcji Clean z menu Project, dla aktualnie rozpatrywanego projektu. Niestety w tym przypadku to nie pomogło. Postanowiłem wtedy spojrzeć do Eclipsowej konsoli i moim oczom ukazał się komunikat o mniej więcej podobnej postaci:

[2010-02-03 10:31:14 - androidVNC]Error generating final archive:
Debug certificate expired on 1/30/10 2:35 PM!

Błąd certyfikatu debugowania

Kiedy już znalazłem konkretny komunikat/błąd, nie pozostało nic innego, jak ponownie wykorzystać Google. Pierwsze rezultaty, szybko dostarczyły potrzebne informacje oraz zalecane rozwiązanie.

Okazało się, że certyfikat debugowania jest wystawiany na rok i po roku nie możliwa jest dalsza kompilacja aplikacji, w oparciu o ten certyfikat, który jak widać nie usuwa się sam.

Dobra wiadomość jest taka, że możemy ten certyfikat usunąć ręcznie i że nowy certyfikat powstanie automatycznie, podczas kompilacji projektu (ale tylko wtedy, kiedy nie zostanie odnaleziony plik certyfikatu).

Plik certyfikatu to debug.keystore i znajduję się w lokalizacji:

~/.android/debug.keystore

W Linuxie i Mac OS X), lub w:

%USERHOME%/.android/debug.keystore

W systemach Windows, gdzie %USERHOME% to katalog użytkownika, czyli np.

c:\Users\Użytkownik\.android\debug.keystore

w Windows 7.

Mam nadzieję, że komuś niniejszy wpis zaoszczędził zbędnych nerwów;)

Data ostatniej modyfikacji: 05.06.2011, 17:16.

Komentarze

blog comments powered by Disqus