Artykuł

cze 02 2012
0

FileRapid i TwojLimit - Twój sposób na pliki z Internetu

Kiedy niespełna pół roku temu, po spektakularnej akcji amerykańskich służb zamknięto MegaUpload, świat hostingów wyraźnie się zachwiał. Prewencyjne działania podjął FileServe, który zamknął swój program partnerski (co skutecznie zniechęciło użytkowników serwisu do niego), a FileSonic posunął się nawet krok dalej i całkowicie zakończył swoją działalność. Mniejsze lub większe przetasowania dotknęły również kilku innych graczy.

Dziś po upływie kilku miesięcy, pojawiają się coraz większe wątpliwości związane ze słusznością zarzutów postawionych właścicielom MegaUpload. Różnie można również interpretować prawo, które nie do końca określa czy pobieranie plików z sieci jest dobre, czy też złe oraz kogo należy w takim przypadku karać. Abstrahując od faktu, że wiele plików video, mp3, aplikacji, gier nie powinno się tam znaleźć, to serwisy te można również (a może przede wszystkim) wykorzystywać z powodzeniem w pełni legalny sposób, o czym przekonało się boleśnie wielu użytkowników wspomnianego MegaUpload, którzy w wyniku działania amerykańskich władz, utracili dostęp do swoich prywatnych danych umieszczonych w chmurze.

Dziś luka po MegaUpload została już zapełniona, a ja chciałbym korzystając z tej okazji, przyjrzeć się tej bardziej legalnej stronie hostingów i zaprezentować dwa narzędzia, które z pewnością ułatwią nam ich codzienne wykorzystywanie.

FileRapid.pl - nowa polska wyszukiwarka plików w hostingach

FileRapid.pl to nowa polska wyszukiwarka plików w popularnych hostingach, o której informacje otrzymałem wprost od jej autora.

Z założenia serwis przeszukuje popularne serwisy hostingowe - polskie i zagraniczne w poszukiwaniu interesujących nas treści. FileRapid ma w swojej bazie w chwili obecnej ponad 400 milionów linków i ta liczba stale rośnie. Kiedy pierwszy raz wyświetlimy serwis w naszej przeglądarce, trudno nie dostrzec prostego i schludnego layoutu całej strony. Centralnym elementem jest oczywiście pole wyszukiwania, nad którym górują póki co niedziałające jeszcze kategorie (serwis jest wciąż we wczesnej fazie budowy). Z głównej strony możemy się jeszcze dowiedzieć o tym jakie hostingi mogą pojawić się na FileRapid oraz w jaki sposób pobierać pliki z tych serwisów.

Samo wyszukiwanie działa bardzo prosto. Póki co nie mamy żadnych filtrów, więc wystarczy zdefiniować interesujące nas zapytanie, by wyświetlić listę wyników pasujących dla wprowadzonego ciągu znaków.

W wynikach wyszukiwania możemy obejrzeć listę elementów pasujących dla zapytania. Dla każdego wyniku widoczna jest informacja o dacie jego dodania, rozmiarze, rodzaju pliku (rozszerzenie), hostingu oraz liczbie części (partów). W tym momencie pojawia się bardzo pozytywna cecha FileRapid, a mianowicie grupowanie wyników, dzięki czemu w łatwy sposób znajdziemy wszystkie części wskazanego elementu. Linki do wszystkich elementów dostępne są po kliknięciu w odnośnik do wskazanego wyniku.

W prawej części okna widoczne są również przykładowe wyszukiwania. Wystarczy kliknąć na nazwę, by zrealizować przykładowe wyszukanie.

FileRapid.pl już w tym momencie wygląda całkiem obiecująco, a w przyszłości może to być naprawdę solidny produkt, który bez problemu powinien zawalczyć z inną znaną polską wyszukiwarką FilesTube. W chwili obecnej najbardziej brakuje możliwości kategoryzowania oraz sortowania wyników, czyli funkcji dobrze znanych z konkurencyjnych produktów. Można by też dodać również kilka funkcjonalności, które mogłyby stanowić jego wartość dodaną. Np. ciekawym pomysłem byłoby sprawdzanie, czy wybrany hosting/plik jest aktywny.

Nie pozostaje mi nic innego, jak trzymać kciuki za autora, aby produkt dalej się rozwijał.

TwojLimit.pl - sposób na szybkie pobieranie z hostingów

Wyszukiwarka plików FileRapid.pl może być świetnym sposobem na ich znalezienie, jednak wciąż nierozwiązanym problemem będzie kwestia ich pobierania. Jakiś czas temu, popełniłem wpis na temat świetnej aplikacji do pobierania plików z hostingów i chodzi oczywiście o JDownloadera. Z jego pomocą, ściąganie plików staje się z pewnością łatwiejsze, jednak przy darmowych kontach będzie to także strasznie czasochłonne, a czasem może nawet i JDownloader nie pomoże, chodź oszczędzi nam trochę klikania. Wyjścia z tej sytuacji zasadniczo są dwa, z czego niestety oba wiążą się poniesieniem pewnych nakładów finansowych.

Pierwsze wyjście, to założenie kont na wszystkich interesujących nas hostingach. W praktyce jest to rozwiązanie czasochłonne, kosztowne, a do tego ograniczone czasowe, ponieważ w większości przypadków tego typu serwisów, nie płacimy za zużyty transfer, ale po prostu za okres czasu trwania usługi.

Drugim wyjściem jest witryna TwojLimit.pl (zachęcam do rejestracji z mojego linku polecającego u dołu strony:). Ideą tego serwisu jest umożliwienie szybkiego pobierania plików, z większości popularnych hostingów dostępnych w sieci. W tym celu, konieczne jest założenie oraz doładowanie konta, ponieważ pobieranie będzie możliwe tylko wtedy, kiedy będziemy mieli dostępną odpowiednią ilość transferu dla interesujących nas plików. Utworzone przez nas konto oraz zakupiony transfer, nie są w żaden sposób ograniczone czasowo, a doładowania możemy wykonywać przy pomocy PayPala i DotPay (szybkie płatności).

Trzeba przyznać, że ceny transferu są naprawdę niskie (np. 200GB za 54 zł) a co jakiś czas pojawiają się dodatkowe promocje.

W witrynie TwojLimit.pl, pliki możemy pobierać zasadniczo na trzy sposoby:

  • Standardowo - plik zostanie przypisany do naszego konta, a my otrzymamy możliwość jego pobrania przez specjalny link TwojLimit, który działa na koncie płatnym wybranego hostingu. Ta metoda pobierania nie gwarantuje pełnej prędkości (prędkość uzależniona jest od tego, co oferuje hosting) oraz pobiera nam całą wartość pobieranego pliku (tylko raz). W ten sposób mamy jednak najszybszy dostęp do wybranego pliku
  • Druga opcja umożliwia pobranie plików na serwery TwojLimit.pl. Pliki dodane w ten sposób kosztują nas tyle samo megabajtów, czyli po prostu wielkość danego pliku. Będą one dostępne na naszej karcie pobierania 36 godzin i po pobraniu ich przez TwojLimit, my będziemy mogli je ściągać z pełną prędkością. Przed pierwszym tego typu pobraniem, zaleca się wykonanie testu łącza (opcja dostępna w menu serwisu)
  • Trzecia opcja, to tzw. Happy Hour, która dodaje pliki do nocnej kolejki pobierania (2:00 - 10:00). Pliki pobrane w nocy, kosztują nas połowę transferu i również pobierane są na serwery TwojLimit i dostępne przez 36h. Jeśli nam się nie spieszy, to można zaoszczędzić sporo transferu na tym sposobie

Z ciekawostek, warto zaznaczyć, że w przypadku błędu hostingu/pobierania, transfer przeznaczony na wybranie zadanie powinien zostać zwrócony. Taka sytuacja jest możliwa np. gdy dodajemy pliki do kolejki HappyHour, a zostają one usunięte przez serwis/właściciela w międzyczasie.

TwojLimit.pl posiada również wtyczki do Firefoxa oraz Chrome'a, a z linkami przez niego wygenerowanymi świetnie radzi sobie również JDownloader.

Całą usługę testuje już od dobrych kilku miesięcy i generalnie rzec biorąc jestem z niej zadowolony, dlatego też Wam ją polecam:)

Link polecający do rejestracji: klik.

P.S. Niezależnie czy korzystacie z wyszukiwarki, czy też z TwojLimit, pamiętajcie o kwestii legalności pobieranych i udostępnianych w sieci plików i danych:)

Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2012, 11:24.

Komentarze

blog comments powered by Disqus