Artykuł

paź 23 2011
0

Freemake Audio Converter - świetna aplikacja do konwersji muzyki

Nie ma chyba użytkownika, który na swoim komputerze oraz towarzyszących mu urządzeniach mobilnych nie posiadał żadnych plików muzycznych. Standardowo jest to zapewne całkiem spora kolekcja plików mp3, ponieważ format ten zdecydowanie dominuje na rynku. Ostatnio, coraz więcej użytkowników docenia jednak poziom jakości dostarczany np. przez pliki FLAC oraz M4A (format używany przez Apple - pozwala na zapis muzyki w postaci bezstratnej).

Zwiększenie liczby używanych formatów, może prowadzić jednak do potrzeby użycia narzędzi wspomagających konwersję. Jednym z takich narzędzi, jest tytułowa aplikacja Freemake Audio Converter, o której zamierzam powiedzieć kilka słów więcej w dzisiejszym wpisie.

Istota konwersji

Zanim zainstalujecie aplikację, należy sobie zadać pytanie - czy dana konwersja ma sens? Dla przykładu: konwersja pliku zapisanego w formacie używającego kompresji stratnej, do formatu używającego kompresji bezstratnej - nie ma sensu. Konwertując plik MP3, do formatu FLAC nie spowodujemy w żaden magiczny sposób, że nasz utwór poprawi swoje brzmienie, spowodujemy jedynie to, że jego rozmiar zwiększy się w znaczący sposób.

Odwrotna kompresja (FLAC - MP3) ma już dużo większy sens. Oczywiście, w wyniku takiej operacji nastąpi pewna utrata w jakości, ale za to w znaczący sposób, zmniejszy się rozmiar pliku wynikowego.

Innym przykładem sensownej konwersji, jest konwersja pomiędzy formatami FLAC - M4A. Oba formaty pozwalają na zapis muzyki bez utraty jakości, jednak są obsługiwane na różnych urządzeniach docelowych.

Opis aplikacji

Po pobraniu, zainstalowaniu oraz uruchomieniu aplikacji, pierwsze co powinno nam się rzucić w oczy, to świetnie dopracowany, a do tego spolszczony interfejs.

Centralnym elementem aplikacji jest lista plików, które mają zostać poddane konwersji. Na dole, widoczny jest zaś pasek z docelowymi formatami, do których mogą zostać skonwertowane nasze utwory. Po wybraniu dowolnego formatu, na ekranie pojawią się opcje konwersji.

Freemake Audio Converter, posiada listę predefiniowanych, popularnych konfiguracji. Dzięki temu, w szybki sposób, bez znajomości bardziej złożonych zagadnień kompresji, wykonamy najbardziej satysfakcjonującą nas konwersję. Oczywiście możemy również dostosować ustawienia do naszych potrzeb - nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń.

Przy okazji zmiany ustawień konwersji, możemy zdecydować się również na eksport plików do iTunes oraz połączenie grupy plików w jeden duży plik wyjściowy.

Po wybraniu wszystkich opcji i wskazaniu lokalizacji docelowej, rozpocznie się proces konwersji. O szczegółach całego procesu, aplikacja będzie nas informować na bieżąco.

Dodatkowe funkcje

Warto śledzić rozwój aplikacji, ponieważ według zapewnień autorów, aplikacja wkrótce zyska dwie istotne funkcjonalności dodatkowe:

  • Możliwość ripowania płyt audio
  • Możliwość nagrywania płyt audio

Oprócz tego, producenci aplikacji rozwijają równocześnie program Freemake Video Converter - do konwersji video.

Komentarze

blog comments powered by Disqus