Artykuł

paź 24 2010
0

FROYO 2.2 elelinux, czyli Android 2.2.1 na Hero

Jakiś tydzień temu, postanowiłem się rozstać z moim poprzednim romem (VillainRom 12) i spróbować czegoś nowego. Powodów, dla których podjąłem taką a nie inną decyzję było kilka:

  • Zbyt duża ilość zbędnych usług i aplikacji zawartych w tym romie
  • Coraz częstsze lagi systemu
  • Szybki i stabilny rozwój LauncherPro, którego powinno się raczej instalować na romach NoSense
  • I najważniejsze - pojawiły się dwa godne uwagi romy dla Hero oparte na Androidzie 2.2

Tak więc po decyzji o aktualizacji romu na 2.2, musiałem podjąć kolejną decyzję, o wyborze romu od konkretnego developera. Ponieważ pierwszy z romów FroydVillain pochodził od tego samego zespołu developerów co mój poprzedni rom i przeczytałem kilka negatywnych opinii na temat tego wydania (m.in. duże zużycie baterii, kiepska optymalizacja itp.), to postanowiłem skusić się na rom przygotowany przez szwedzkiego developera Elelinux. O tym co (i czy cokolwiek) wyszło z tej instalacji, dowiecie się w dalszej części wpisu.

Instalacja

Instalacja romu nie powinna sprawić jakichkolwiek problemów, bo można powiedzieć, że jest raczej standardowa. Oczywiście warunek konieczny - nasz telefon musi być zrootowany (przeczytaj więcej na temat Roota).

Przed przystąpieniem do instalacji, musimy pobrać wszystkie potrzebne pliki. Możemy to zrobić ze strony oficjalnego wątku na forum Swedroid. Niestety forum jest prowadzone w języku szwedzkim. Jednak nie powinniście mieć żadnych problemów z odnalezieniem właściwych linków (od biedy można przetłumaczyć stronę używając Tłumacza Google).

Co należy w takim razie pobrać? Ja pobrałem następujące rzeczy:

  • Rom
  • Skórkę Sence v2.1
  • Paczkę usuwającą ADWLaunchera i instalującą LauncheraPro

Oczywiście 2 i 3 element są opcjonalne. Można również pobrać inną skórkę, czy też inne dodatki przygotowane przez autora.

Jeśli jesteśmy zainteresowani overclockingiem to powinniśmy pobrać specjalny kernel, który możemy pobrać z forum XDA. Wybieramy dowolny kernel z grup:

  • FlyKernel-11 for CM6 with boot animation
  • FlyKernel-11 for CM6 with NO boot animation

Różnica między tymi grupami, to animacja podczas bootowania, lub też jej brak. Należy również uważać ze zbyt dużymi prędkościami. Najlepiej zaaplikować kernel, o częstotliwościach które wcześniej były przez nas testowane.

Mając wszystkie komponenty, kopiujemy wszystkie elementy do głównego katalogu karty (WAŻNE!), a następnie możemy przystąpić już do samej instalacji. I tutaj muszę zrobić małe POUCZENIE. Ingerując w oprogramowanie dostarczone przez producenta, należy zawsze liczyć się z utratą gwarancji na posiadany smartfon.

Jeśli powyższa uwaga Cię nie odstraszyła, to czas przejść dalej. Pierwsze co musimy zrobić, to udać się do recovery (a href="/artykuly/o-funkcjach-recovery-slow-kilka/">poczytaj więcej o funkcjach Recovery). Następnie wykonujemy Nand backup (ewentualnie Nand backup + ext). W kolejnym kroku, wykonujemy full wipe. Tak przygotowani możemy przystąpić do flashowania.

Najpierw musimy sflashować rom. Po przeprowadzeniu tej operacji, kolejność flashowania jest już dowolna. Jeśli wszystko się powiedzie, możemy zrestartować telefon i zacząć cieszyć się z nowego systemu:)

Pierwsze wrażenia

Pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Jest szybko i stabilnie i do tego ładnie (za sprawą fajnej skórki). Również kernel nie powoduje jakiś wielkich problemów (czasem występują małe problemy z wybudzaniem, ale zdarza się to raczej rzadko). Jeśli mówimy o kernelu, to warto zwrócić uwagę, że nie wymaga on żadnych aplikacji i jest w stanie sam zarządzać częstotliwościami procesora. I trzeba przyznać, że robi to całkiem sprawnie.

To co warto podkreślić, sam rom został zbudowany w oparciu CyanogenMod. Jak widać na screenach, daje to szereg dodatkowych funkcji. Można bez problemu włączać/wyłączać JIT, Compache itp. I co ważne, wszystko to działa znakomicie, co mogą potwierdzić wyniki w Linpacku (screen 9).

Ogólnie mówiąc, pierwsze wrażenia bardzo pozytywne.

LauncherPro Plus i żegnaj Sense

Od początku, nie ukrywałem że jednym z bodźców, które przyczyniły się do instalacji tego romu, była chęć instalacji LauncheraPro. Tak też uczyniłem. Żeby jeszcze bardziej zintensyfikować wrażenia, postanowiłem wykupić wersję Plus (można to zrobić za pomocą PayPala, klikając w ten link). Dzięki zakupowi wersji Plus, zyskujemy dostęp do dodatkowych widgetów.

Po instalacji LauncherPro Plus, prezentować się może podobnie jak na screenach numer 1,2,3,4,9,10,11. Jak widać wygląd jest całkiem przyzwoity, a dodatkowe widgety, świetnie uzupełniają funkcjonalności znane z HTC Sense.

LauncherPro daje dostęp do szeregu opcji konfiguracyjnych. Można np. usunąć podpisy pod ikonami skrótów umieszczonymi na pulpicie.

Pewien niesmak, może budzić jeszcze standardowy dialer (brak mu np. tzw. Fast call) oraz aplikacje SMS. Jednak i tę sprawę można załatwić instalując świetny DialerOne (screen 13) oraz HandcentSMS (przeczytaj więcej na temat tych aplikacji).

Co na plus?

Oprócz zalet, o których wspomniałem na początku, czyli między innymi stabilności oraz wydajności warto również wspomnieć o czasie pracy na baterii, który muszę przyznać, że jest bardzo dobry. Przy normalnym użytkowaniu (czytaj telefonowaniu/dość intensywnym smsowaniu/korzystaniu z sieci w razie potrzeby) bateria wytrzymuje 2 doby. Jeśli chcemy mieć stały kontakt z siecią, musimy liczyć się z tym, że czas użytkowania będzie niższy. Oczywiście na różnych aparatach, czasy te mogą kształtować się inaczej.

To o czym jeszcze warto wspomnieć, to niewątpliwie Android w wersji 2.2.1, czyli najnowszej dostępnej na dzień dzisiejszy wersji. Dzięki temu, jesteśmy uprawnieni do instalacji najbardziej aktualnych wersji takich aplikacji jak choćby Gmail, czy YouTube w wersji 2.0.

Ogólne bolączki

Ponieważ sekcje Pierwsze wrażenia oraz Co na plus? zdominowały opinie raczej pozytywne, to warto tutaj może napisać o bolączkach tego romu, które może nie są jakieś wielkie, ale jednak są.

Pierwsze na co warto zwrócić uwagę to sytuacja z trackballem. Nie działa on w sposób znany choćby z romów z Sense, czyli płynne przechodzenia ze stanów, tylko dziwnie mruga i do tego nie zawsze.

Druga wada, to złe zachowanie diody LED. Jeśli poziom baterii będzie niski i zacznie ona mrugać na czerwono w charakterystyczny sposób, to po podłączeniu ładowarki sytuacja nie zmieni się aż do 90% poziomu naładowania. Wtedy to, zapala się dioda zielona, która normalnie sygnalizuje pełne naładowanie. Aby poradzić sobie z tym problemem, warto zaopatrzyć się w widget/aplikację, która pokazuje procentowy wskaźnik baterii.

Podsumowanie

Jeśli ktoś by mnie zapytał, jaki rom dla Hero, to szczerze mógłbym polecić właśnie FROYO 2.2 elelinux. Rom szybki, stabilny, wydajny i dość energooszczędny. W połączeniu z dobrym launcherem - pozycja obowiązkowa:)

Data ostatniej modyfikacji: 01.03.2011, 21:05.

Komentarze

blog comments powered by Disqus