Artykuł

lis 21 2011
0

Aplikacja tygodnia: Gigbeat

Gigbeat to całkiem świeża aplikacja w markecie, na którą natknąłem się ostatnio całkowicie przypadkowo. Z aplikacji powinni przede wszystkim ucieszyć się fani muzyki oraz wszelakich koncertów, ponieważ głównym zadaniem Gigbeat jest dostarczenie informacji na temat tras koncertowych naszych ulubionych wykonawców.

Trzeba przyznać, że tytułowy program z postawionym przed nim zadaniem, poradził sobie po prostu świetnie.

Opis

Już po uruchomieniu, naszą uwagę powinienem przykuć przede wszystkim gustowny i przejrzysty interfejs aplikacji. Kluczowa funkcjonalność aplikacji została podzielona na cztery obszary, którym przyjrzymy się w kolejnych akapitach. Oprócz tego, z poziomu głównego ekranu możemy szybko wyszukać informację oraz sprawdzić nadchodzące wydarzenia, które zostały przez nas zasubskrybowane.

Artists - lista naszych wykonawców

Po wybraniu opcji Artists na ekranie głównym, będziemy mogli przejrzeć listę naszych ulubionych wykonawców. Na początek, lista ta zostanie zbudowana w oparciu o pliki muzyczne zapisane w telefonie (aplikacja przeskanuje bazę naszych piosenek i wydobędzie informacje o artystach zapisanych w tagach poszczególnych utworów). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by informacje o artystach pobrać np. z Last.fm - Gigbeat posiada wbudowaną obsługę tego serwisu.

Po synchronizacji artystów, możliwym stanie się również przegląd wykonawców rekomendowanych na podstawie sugestii pochodzących z Last.fm.

Events - lista wydarzeń

Po synchronizacji wykonawców, będziecie mogli przejrzeć również nadchodzące wydarzenia. Wydarzenia można przeglądać z podziałem na:

 • Wykonawców
 • Lokalizację
 • W każdej chwili możemy zrezygnować z subskrypcji wybranego artysty.

Location - wyszukiwanie koncertów według lokalizacji

Koncerty możemy również wyszukiwać na podstawie lokalizacji. Podobnie jak w innych aplikacjach, również w tym przypadku działają dwa mechanizmy:

 • Ręczne wyszukiwanie lokalizacji
 • Automatyczne skanowanie aktualnej lokalizacji

Niezależenie od wybranego sposobu, po określeniu lokalizacji zostanie wyświetlona lista koncertów dla wskazanego miejsca. W tym przypadku, pojawią się koncerty wszystkich wykonawców - również tych, którzy nie są przez nas subskrybowani.

Po wybraniu określonego wydarzenia, będziemy mogli wykonać dodatkowe akcje z nim związane:

 • Obejrzeć lokalizację na mapie
 • Zamówić bilety
 • Dodać wydarzenie do kalendarza
 • Oznaczyć wydarzenie w aplikacji (gwiazdka u góry)
 • Podzielić się informacją o koncercie z naszymi znajomymi

My Gigs - lista naszych koncertów

Ostatnią rzeczą jaką możemy sprawdzić na ekranie głównym, są nasze koncerty. Znajdziecie tutaj wszystkie wydarzenia, które wcześniej oznaczyliście gwiazdką.

Ustawienia

Na koniec, zgodnie z tradycją pozostawiłem kwestie związane z ustawieniami aplikacji. Liczba opcji konfiguracyjnych przygotowanych przez autorów jest w tym przypadku wyjątkowa duża, a to co widzicie na screenie 9, to tylko ich część.

Najważniejszą jak dla mnie opcją, są jednak ustawienia związane z synchronizacją usługi Last.fm, o których wspominałem wcześniej. Okienko do ich wprowadzania, zostało przedstawione na screenie poniżej.

Podsumowanie

Gigbeat, to jak na mój gust funkcjonalna, przemyślana i bardzo ładna aplikacja. Wszystko tutaj jest na swoim miejsce i jest po prostu intuicyjne.

Choć sama aplikacja nie jest dostępna w języku polskim, to pochwalić może się ogromną bazą koncertów, również na terenie naszego kraju. Tak jak wspomniałem we wstępie - dla fanów muzyki i koncertów jest to pozycja obowiązkowa.

Informacje zbiorcze

 • Cena: darmowa
 • Język polski: Nie
 • Wymagania systemowe: Android 2.1 lub nowszy
 • Market URL: Gigbeat
 • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution HD 6.1.4 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inny wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus