Artykuł

freeimages.com freeimages.com
kwi 16 2016
0

Hadoop. Kompletny przewodnik. Recenzja książki

Zastanawialiście się kiedyś, jakie programowe i sprzętowe rozwiązania są wykorzystywane przez gigantów IT? Weźmy np. takie Google, które codziennie obsługuje setki milionów zapytań, a oprócz tego indeksuje każdą nowo dodaną stronę. Trudno to sobie nawet wyobrazić, ale w takich sytuacjach wykorzystywane są naprawdę potężne farmy serwerów oraz skalowalne rozwiązania, które są w stanie reagować na wszelkiej maści nagłe piki - np. ważne zdarzenia na świecie.

Czy wyobrażacie sobie jak w tej sytuacji składowane są dane? Jeśli pomyśleć, że taki Google może mieć nawet tysiące serwerów je przechowujących? Z pewnością trudno było by w takiej sytuacji wykorzystać rozwiązania typu RDBMS, które często nie są dobrze przygotowane do takiej skali operacji oraz do nieustannej obsługi zapytań SELECT.

Dlatego od jakiegoś czasu coraz większy nacisk stawia się na tzw. rozwiązania typu NoSQL (takie jak wspomniany w tytule Hadoop), które po prostu lepiej radzą sobie w dzisiejszych czasach m.in. dzięki lepszemu wykorzystaniu sprzętu, większej skalowalności oraz braku nacisku na normalizację danych.

Dziś mam przyjemność zrecenzować Wam jedną z nie wielu dostępnych po polsku książek, poświęconych tej tematyce. Zapraszam do recenzji:-)

Dla kogo?

Autor sam nie klasyfikuje dla kogo jest ta książka, ale w moim odczuciu nada się ona zarówno dla początkujących jak i średnio-zaawansowanych użytkowników rozwiązań NoSQL. Do czytania tego tytułu, nie jest potrzebna jakaś szczegółowa wiedza na temat baz danych - aczkolwiek pewne pojęcie nie zaszkodzi.

Przydatna za to okaże się przynajmniej podstawowa znajomość języków programowania. Przykłady wykorzystania Hadoopa napisane są w Javie, Pythonie i Ruby, z czego w książce dominuje ta pierwsza technologia. Hadoop oczywiście współpracuje również z innymi językami - m.in. z C#, ale w tej pozycji nie znajdziecie przykładów kodu dla tego języka.

Zawartość

Autorem książki jest Tom White, który jest długoletnim współtwórcą projektu Hadoop. Można więc powiedzieć, że treść zawarta w pozycji pochodzi z pierwszej ręki:) Cały materiał umieszczono w 24 rozdziałach, w których można znaleźć informacje o modelu Map-Reduce, a także rozdziały o różnych projektach pobocznych/powiązanych z Hadoopem.

Sama książka napisana została w taki sposób, że do jej lektury możemy podejść na różne sposoby. Poszczególne rozdziały zostały uporządkowane w tematyczne części, które możemy czytać w różnej kolejności. Nie jest to więc tytuł, który skupia się na studium jednego przypadku i pozwala na zbudowanie dużego projektu, ale bardziej koncentruje się na konkretnych elementach samego rozwiązania. Nawet instalacja Hadoopa została umieszczona w sekcji dodatków, dlatego też już od pierwszego rozdziału, autor skupia się na konkretach.

Nie jestem ekspertem w rozwiązaniach typu NoSQL. Powiem więcej - jest to dla mnie trochę niezbadany obszar, dlatego nie jestem w stanie ocenić tej książki pod względem merytorycznym. Ale jedno mogę powiedzieć - tytuł czyta się bardzo przyjemnie i zdecydowanie widać, że autor wie o czym pisze i nie owija w bawełnę.

Podsumowanie

Hadoop jest jednym z popularniejszych rozwiązań NoSQL i zdecydowanie warto dać mu szansę, jeśli planujesz zgłębić ten obszar baz danych. To samo można powiedzieć o tej książce. Jest to jedna z niewielu pozycji poświęcona temu rozwiązaniu, która jest dostępna w języku polskim, dlatego też jeśli Twój angielski jest umiarkowanie dobry, to zdecydowanie warto dać jej szansę. Oczywiście warto zwrócić uwagę na język przykładowych fragmentów kodu. Poniżej link, w którym znajdziecie fragment książki oraz spis treści.

Spis treści + bezpłatny fragment książki: Hadoop. Kompletny przewodnik. Analiza i przechowywanie danych.

Kody źródłowe: Hadoop. Kompletny przewodnik. Analiza i przechowywanie danych

Partnerem cyklu jest grupa wydawnicza Helion.

Komentarze

blog comments powered by Disqus