Artykuł

gru 02 2008
0

Hamachi - Wirtualna sieć prywatna

Hamachi jest bardzo interesującą aplikacją umożliwiającą stworzenie każdemu użytkownikowi jego własnej wirtualnej sieci prywatnej (z ang. VPN), do której mogą dołączać się nasi znajomi i nie tylko. Zasada działania tego programu jest prosta. Hamachi tworzy w systemie wirtualną kartę sieciową, która pozwala nam na uzyskania wirtualnego połączenia z innymi użytkownikami określonej sieci, lub na założenie nowego własnego VPNa. Ponieważ sieci komputerowe rządzą się swoimi prawami, każdemu użytkownikowi zostaje przydzielony jego wirtualny, unikatowy adres IP, przez który będzie identyfikowany. Dzięki temu możemy znajdować się w jednej sieci z naszymi znajomymi oddalonymi o tysiące kilometrów od nas. W artykule postaram się przedstawić zalety Hamachi oraz szybko i bezboleśnie przeprowadzić Was szanownych czytelników w technikalia tej niezwykle interesującej aplikacji.

Zalety VPN w Hamachi

Posiadanie własnej prywatnej sieci lokalnej daje nam wiele korzyści. Przede wszystkim, zapewnia bezpieczną i swobodną wymianę informacji, plików między nami, a innymi zainteresowanymi osobami. Aby uprościć wymianę plików między użytkownikami, można np. postawić serwer FTP, który pozwoli na swobodną wymianę informacji. Możemy również pokusić się o postawienie własnego serwera lokalnego serwera WWW.
Ważną cechą hamachi jest własna wirtualna adresacja komputerów. Być może część z was spotkała się z sytuacją braku bezpośredniego połączenia P2P między 2 komputerami. Jeśli tylko jeden z komputerów posiadał zewnętrzny IP, wtedy sytuację dało się łatwo ominąć. Gorzej gdy oboje z użytkowników znajdowali się za tzw. NATem. Wtedy sytuacja była skomplikowana i właściwie beznadziejna. Zazwyczaj w takich wypadkach nie udało się nawiązać bezpośredniego połączenia P2P. Mam jednak dla was dobra wiadomość. W hamachi NAT, nie jest żadną trudnością i bez problemu można zawsze nawiązać połączenie.

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość uruchomienia serwera gier za pomocą hamachi i gra ze znajomymi w sieci lokalnej. Daje się w ten sposób uruchomić większość gier w których dostępny jest tryb multiplayer (na screenie Soldier of Fortune). Nie musimy przez to wchodzić na publiczne serwery lecz możemy bawić się na naszym własnym ze znajomymi :). Jak zatem widać jest to bardzo funkcjonalny program choć waży naprawdę niewiele.

Instalacja i użytkowanie hamachi

Pobieramy program, który dostępny jest np. tutaj.
Następnie instalujemy postępując zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Po zakończonej instalacji uruchamiamy program. Na początku powinien wyskoczyć kreator tworzenia profilu (UWAGA okienko może wyskoczyć czasem dopiero gdy już znajdujemy się w jakiejś sieci) wpisujemy w nim swój nick który chcemy używać w programie. Teraz musimy zdecydować czy chcemy przyłączyć się do istniejącej sieci, czy może utworzyć swoją własną prywatną sieć i zaprosić do niej swoich znajomych. Którą z opcji byśmy nie wybrali to i tak klikamy na środkową ikonkę na dole i wybieramy w zależności od potrzeb:
- Utwórz nową sieć
- Dołącz do istniejącej sieci
W przypadku wyboru pierwszej opcji wpisujemy nazwę sieci i hasło. W przypadku drugim, gdy dołączamy do już istniejącej sieci, czynimy podobnie. Musimy jednak posiadać informacje na temat sieci od jej administratora. Jeśli wszystko zrobiliśmy dobrze to przy nazwie sieci (i ewentualnych jej już zalogowanych użytkownikach) powinna zapalić się zielona lampka. Oznacza ona, że uzyskaliśmy połączenie bezpośrednie (UWAGA: Czasami może się zdarzyć że lampka oznaczająca któregoś z użytkowników sieci świeci się na pomarańczowo. Wtedy należy spróbować uruchomić ponownie program, lub zmienić ustawienia zapory sieciowej). Od tej pory program już jest w pełni funkcjonalny i możemy korzystać z jego wszystkich funkcji. To już wszystko na temat hamachi. W razie pytań, zapraszam do komentarzy.

Data ostatniej modyfikacji: 12.08.2014, 22:21.

Komentarze

blog comments powered by Disqus