Artykuł

freeimages.com freeimages.com
maj 05 2014
0

IFTTT w krainie Androida

Automatyzacja oraz produktywność to dwa tematy, które praktycznie zawsze są na czasie i bardzo często razem się łączą. Taką sytuację mamy właśnie w przypadku popularnej usługi IFTTT która pozwala na automatyzację określonych zadań tym samym podnosząc naszą ogólną wydajność.

Tytułowa usługa w wersji webowej jest już dostępna w sieci od kilku lat. Jej autorzy poczuli się na tyle pewnie, że postanowili przygotować również edycje mobilne. Wersja na iOS pojawiła się App Store w lipcu ubiegłego roku. Na edycję ukierunkowaną na zielonego robota musieliśmy poczekać trochę dłużej, ale w końcu także i ona trafiła do sklepu Google Play. Warto sobie więc teraz postawić pytanie - czy wersja mobilna daje radę i warto w nią zainwestować odrobinę swojego czasu? Sprawdźcie dalszą część mojej recenzji i przekonajcie się sami;-)

Opis

Na wstępie muszę się przyznać, że nie byłem jakimś wiernym użytkownikiem wersji webowej. Swego czasu wykonałem oczywiście stosowne testy, ale później zapomniałem o tym produkcie i przestałem z niego korzystać. Wersja na Androida jest więc dobrym bodźcem bym mógł przypomnieć sobie o tej usłudze.

Dla tych którzy nie słyszeli wcześniej o IFTTT, nadmienię tylko że jest to prosta usługa działająca na zasadzie wyzwalaczy. Z pomocą IFTTT tworzymy reguły, które mają zostać zrealizowane w przypadku zajścia określonego zdarzenia np. gdy użytkownik oznaczy gwiazdką artykuł w czytniku RSS (np. Feedly), ma on trafić do usługi, która specjalizuje się w przechowywaniu interesujących tekstów (np. Pocket). To jest oczywiście tylko prosty przykład, a sama aplikacja oferuje znacznie więcej możliwości.

IFTTT jest mocno dopasowany do realiów Androida, co widać po samym interfejsie oraz integracji z systemowymi usługami. Design wpisuje się w standardy Androida w wersji 4.x. Mamy więc wysuwane menu boczne, czy eleganckie belki. Integracja polega natomiast na dostępie do kilku kluczowych elementów systemu, takich jak powiadomienia, lokalizacja, wiadomości SMS/Email itd. Naturalnym jest więc fakt, że program wymaga w tym momencie sporej liczby pozwoleń przy instalacji.

IFTTT na Androida pozwala wykorzystać setki, czy wręcz tysiące gotowych rozwiązań przygotowanych przez społeczność. Każdy przepis możemy zaadaptować do swoich warunków oraz własnych danych. Jeśli gotowe rozwiązania będą niewystarczające, zawsze możemy samemu coś upichcić. Wybór obsługiwanych usług oraz ich funkcji jest naprawdę duży i to zarówno w kontekście analizowanych wyzwalaczy, oraz samych akcji, które możemy wykonać.

Podsumowanie

IFTTT na Androida to całkiem udana produkcja, która mocno wgryza się w zielony ekosystem. W chwili obecnej użytkownicy czasem narzekają jeszcze na problemy ze stabilnością, ale z pewnością jest to tylko kwestia czasu, nim program nabierze pełnej sprawności - ja sam, nie odczułem większych problemów w tym obszarze.

Osobiście dam sobie jeszcze trochę więcej czasu, by ponownie spróbować się przekonać do tego rozwiązania, być może uda mi się znaleźć nawet jakieś ciekawe przepisy dla siebie. Aplikację polecam osobom, które już wcześniej korzystały z tego rozwiązania oraz tym, którzy chcieliby swoje powtarzalne zadania w jakiś sposób zautomatyzować;-)

Informacje zbiorcze

  • Wymagania: Android 4.0 lub nowszy
  • Testowano na: Samsung Galaxy S4 - Android 4.3
  • Język polski: Nie
  • Cena: darmowy
  • Google Play: IFTTT
  • Rekomendacja:

**/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacja tygodnia.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Komentarze

blog comments powered by Disqus