Artykuł

gru 02 2008
0

Instalacja Mplayera

Mplayer jest jednym z najlepszych odtwarzaczy multimediów dla Linuksa. Bez problemów radzi sobie z większością popularnych formatów video, a także audio. Niestety nie jest on dostarczany do wszystkich dystrybucji wraz z pakietami instalacyjnymi. Co prawda do popularnych dystrybucji znajdziemy gotowe przygotowane paczki .rpm i .deb, lecz nie są do końca optymalne, co jest szczególnie ważne na słabszych maszynach. Przygotowałem krótki poradnik, który pokaże jak skompilować Mplayera na własnym Linuksie i cieszyć się z wspaniałych produkcji video na naszym komputerze.

Pobieranie niezbędnych pakietów

Wchodzimy na stronę Mplayer'a. Z działu download pobieramy następujące paczki:
- źródła Mplayera
- paczkę najważniejszych kodeków
- czcionkę Arial - Środkowoeuropejskie (CP1250) (4 rozmiary)
- oraz jedną ze skórek (w wypadku gdy chcemy korzystać z GUI)

Rozpakowywanie, kompilacja, instalacja

Gdy już jesteśmy zaopatrzeni we wszystkie paczki paczki możemy przystąpić do rozpakowania źródeł. Wszystkie paczki rozpakowujemy poleceniem:

tar -zxvf nazwa_paczki.tar.bz2

Teraz należy przenieść zawartość folderu z kodekami do folderu /usr/local/lib. Jeśli go nie ma, to tworzymy go (pamiętajmy, że aby tworzyć katalogi poza folderem home musimy zalogować się na konto roota. W terminalu wpisujemy:

su

potem hasło roota, a następnie

mkdir /usr/local/lib/codecs/

Chcąc skopiować kodeki możemy użyć Midnight Commandera). Teraz możemy wrócić do katalogu ze źródłami programu. Włączamy terminal i przechodzimy do katalogu ze źródłami. Wpisujemy teraz polecenie:

./configure

Jeśli chcemy uzyskać tryb graficzny zamiast powyższej komendy wydajemy polecenie, które znajduje się poniżej:

./configure --enable-gui

Po konfiguracji jeśli nie napotkamy na żadne błedy wpisujemy polecenie:

make

Po zakończeniu procesu należy zalogować się na konto roota. Następnie w tym samym katalogu wydać polecenie:

make install

Gdy polecenie się wykona będziemy już mieli wtedy zainstalowanego mplayera:)

Konfiguracja i polskie napisy

Zasadniczo nasz świeżo skompilowany mplayer jest już gotowy do użycia. Jednak aby w pełni cieszyć się tą aplikacją należy zainstalować skin do obsługi GUI oraz skonfigurować obsługę polskich napisów. Musimy teraz stworzyć folder z plikami konfiguracyjnymi Mplayer'a. Aby to zrobić w terminalu jako zwykły użytkownik wydajemy polecenie:

mplayer

Teraz w katalogu /home/nazwa_uzytkownika/.mplayer/ znajdują się pliki konfiguracyjne. Najpierw zajmiemy się skinem. Kopiujemy katalog w którym znajduje się nasz rozpakowany skin do folderu /home/nazwa_uzytkownika/.mplayer/skin/ (jeśli nie ma folderu skin, to tworzymy go ręcznie). W kolejnym kroku zajmiemy się czcionką. Mamy czcionki o różnych rozmiarach. Decydujemy się na wybrany rozmiar i kopiujemy zawartość wskazanego folderu z czcionką do katalogu /home/nazwa_uzytkownika/.mplayer/font/. Następnie tworzymy w katalogu /home/nazwa_uzytkownika/.mplayer/ plik tekstowy config np. za pomocą gedit i wpisujemy tam następujące linie:

# Write your default config options here!
fontconfig=yes
subcp=cp1250

Otrzymamy dzięki temu polskie napisy w filmach. Teraz możemy już uruchomić mplayer'a poleceniem mplayer albo gmplayer (dla GUI). Chcąc włączyć odtwarzanie filmu wydajemy polecenie

mplayer /home/nazwa_uzytkownika/film.avi

(oczywiście w tym miejscu możemy wpisać inne położenie tam gdzie znajduje się nasz plik). Teraz możemy się już cieszyć z wygodnego odtwarzacza multimediów.

Data ostatniej modyfikacji: 21.09.2011, 23:03.

Komentarze

blog comments powered by Disqus