Artykuł

paź 06 2010
0

Internetowy kalendarz zawsze pod ręką

Podręczny kalendarz, od zawsze był przydatnym rekwizytem, w sytuacji kiedy mieliśmy zapisanych w nim wiele różnych zajęć, co w znaczący sposób pozwalało odciążyć naszą pamięć:) W dobie Internetu, kalendarz również odgrywa dużą rolę, lecz z podręcznej książki, przybrał postać internetowej usługi. Dzięki temu, może również nam towarzyszyć w dowolnym momencie, choćby za sprawą telefonu komórkowego, komputera czy wszech obecnego dostępu do globalnej sieci za pomocą szeregu innych urządzeń. Osobiście uważam, że to jest właśnie przyszłość, a właściwie dla wielu teraźniejszość, dlatego też chciałbym o tym dzisiaj napisać szerzej.

Wybór kalendarza

Aby rozpocząć przygodę z komputerowym kalendarzem, musimy najpierw jakiś wybrać. Jest szereg usług oraz aplikacji, z których można by skorzystać, ale ja niewątpliwie polecam kalendarz Google. Na swoje usprawiedliwienie mogę podać kilka argumentów:

 • Kalendarz Google pozwala na integrację z szeregiem innych usług Google
 • Kompatybilność z wszystkimi powszechnymi formatami kalendarzów
 • Mobilność przy wykorzystaniu Androida w smartfonach
 • Możliwość wykorzystania jednego z dostępnych i predefiniowanych kalendarzy (np. kalendarz świąt polskich)
 • Możliwość aktywacji kalendarza urodzin
 • Możliwość tworzenia kalendarzy współdzielonych przez inne kontakty
 • Możliwość definiowania wielu niezależnych kalendarzy

Co trzeba zrobić by móc korzystać z kalendarza Google? Wystarczy po prostu założyć konto Google:)

Kalendarz Google

Po zalogowaniu się do konta Google, wybieramy usługę Kalendarza. Na naszym ekranie, powinien pojawić się twór podobny do tego widocznego na screenie 1.

Jak widać, cały kalendarz ma charakterystyczny układ. W lewej części okna widoczny jest mały kalendarz prezentujący aktualnie wybrany miesiąc. Wytłuszczeniem w tym przypadku zostały oznaczone dni, w których zaplanowane zostały jakieś wydarzenia.

Kolejnym panelem znajdującym się z lewej strony, jest panel Moje kalendarze. Na samym początku, znajdować będzie się tam jeden domyślny kalendarz, który będzie oczywiście pusty. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dodać tutaj wyspecjalizowany kalendarz, który możemy np. współdzielić z dziewczyną/chłopakiem - bardzo przydatna sprawa:)

Ostatnim panelem widocznym po lewej stronie, jest panel Inne kalendarze. W tym panelu możemy aktywować jeden z szeregu kalendarzy zdefiniowanych przez Google. Wśród dostępnych kalendarzy, można znaleźć między innymi kalendarz urodzin kontaktów (przydatne jeśli mamy dobrze zdefiniowaną bazę kontaktów), czy też kalendarz świąt polskich. Panel ten, jest również miejscem, w którym możemy zaimportować inne kalendarze. Google świetnie sobie radzi m.in z formatem iCal, XML, czy też CSV.

W centralnej części okna, widoczny jest największy panel, który zawiera układ aktualnie wybranego dnia/tygodnia/miesiąca/bloku 4 dni/planu dnia.

W układach dnia/tygodnia/4 dni, widzimy każdy z dni rozbity na godziny. Dodatkowo nad każdym dniem widoczna jest pusta przestrzeń, w której możemy dodawać wydarzenia całodniowe. Aby dodać nowy termin, wystarczy wybrać interesujący nas dzień/porę dnia i przystąpić do wprowadzania danych.

Tworzenie kalendarzy współdzielonych

Kalendarze współdzielone między użytkownikami są jedną z bardziej przydatnych funkcji, jakie można znaleźć w kalendarzu Google. Wyobraźmy sobie, że znajdujemy się jakimś zespole, np. grupie studentów, albo planujemy jakieś wydarzenia np. z naszą dziewczyną/chłopakiem, w takich sytuacjach często przydatny okaże się wspólny kalendarz, do którego dostęp będą miały wszystkie zainteresowane osoby - czytaj osoby zaproszone przez nas. Taki kalendarz, nazywamy kalendarzem prywatnym i jest to tak na dobrą sprawę rozwinięcie standardowego kalendarza.

Tworząc nowy kalendarz, możemy również utworzyć kalendarz publiczny. Przykładowo jeśli lubimy określoną drużynę piłkarską i chcielibyśmy mieć harmonogram ich rozgrywek, to możemy stworzyć kalendarz publiczny, który będzie widoczny nie tylko na naszym profilu Google, ale będzie również dostępny dla innych - czasem warto coś zrobić dla ludzkości:) Oczywiście tworząc taki kalendarz, zawsze warto sprawdzić czy już ktoś przedtem nie zadał sobie takiego trudu.

Aby utworzyć nowy kalendarz, należy kliknąć na przycisk Dodaj w sekcji Moje kalendarze. Na ekranie pokaże się strona, podobna do tej widocznej na screenie 2. Dla nas, najważniejsze są opcję udostępniania i współdzielenia widoczne w dolnej części ekranu. Aby uczynić kalendarz publicznym, należy zaznaczyć pole wyboru przy opcji Udostępnij ten kalendarz publicznie. Aby udostępnić kalendarz określonej grupie, upewnijmy się, że pole to jest odznaczone. Następnie, w sekcji Udostępnij określonym osobom wprowadzamy adresy e-mail osób, które mają skorzystać z naszego kalendarza (zapraszana osoba, powinna mieć skojarzone konto Google z adresem e-mail przez nas wpisywanym) oraz określamy odpowiedni poziom uprawnień, dla każdej z osób.

Po wprowadzeniu wszystkich danych kalendarza, możemy kliknąć na przycisk tworzenia kalendarza. Jeśli coś poszło źle, to będziemy mogli oczywiście dokonać zmian w późniejszym terminie.

TV Calendar - kalendarz z serialami w kalendarzu Google

Jeśli jesteś fanem/fanką seriali, to może zainteresować Cię ta strona (screen 3), która pozwala na utworzenie spersonalizowanego kalendarza, zawierającego nasze ulubione seriale. Wszystko co trzeba zrobić to założyć kontro i odpowiednio wyfiltrować dostępne seriale:)

Nie było w tym nic specjalnego i odkrywczego, gdyby nie fakt, że TV Calendar udostępnia plik iCal, który możemy zaimportować w dowolnym innym kalendarzu, m.in. kalendarzu Google:). Po utworzeniu konta i spersonalizowaniu seriali, u góry ekranu pojawi się odnośnik Download iCal File. Wszystko co teraz musimy zrobić, to skopiować adres docelowy tego odnośnika (w Firefoksie, możemy to uczynić klikając na niego PPM i wybierając opcję Kopiuj adres odnośnika). W kolejnym kroku, logujemy się na nasz kalendarz Google i w sekcji Inne kalendarze, klikamy na przycisk Dodaj i z listy rozwijanej wybieramy opcję Dodaj wg adresów URL. W nowo otwartym oknie dialogowym, wprowadzamy skopiowany adres kalendarza i zatwierdzamy dialog. Po chwili, nasz kalendarz wzbogaci się o wybrane przez nas seriale:)

Google w Thunderbirdzie

Dostęp do kalendarza, możemy uzyskać również za pomocą klienta pocztowego Thunderbird. Niestety, domyślnie nie został on wyposażony w kalendarz, ale od czego są rozszerzenia:) Aby skorzystać z kalendarza Google, należy zainstalować rozszerzenie Lighting oraz GDataProvider. Oba, w najnowszej wersji, można pobrać stąd. Pierwszy powinniśmy zainstalować dodatek Lighting, który zapewnia ogólną obsługę kalendarzy. Drugi z dodatków, wprowadza ułatwienia związane z wykorzystaniem kalendarzy Googla.

Po zainstalowaniu dwóch dodatków, nasz Thunderbird wzbogaci się o nowe funkcjonalności (screeny: 4, 5). Aby dodać nowy kalendarz, należy wykonać kolejne kroki:

 1. W menu Plik wybrać gałąź Utwórz, a następnie Calendar
 2. W kreatorze dodawania kalendarza, wybrać opcję On the network
 3. Na kolejnym ekranie wybrać opcję Google Calendar (będzie ona widoczna tylko i wyłącznie po zainstalowaniu drugiego z dodatków), w polu lokalizacji, wprowadzić adres kalendarza Google (adres ten pobieramy z ustawień danego kalendarza, kopiując adres kalendarza iCal, w identyczny sposób jak robiliśmy to na stronie kalendarza z serialami)
 4. W kolejnym kroku, trzeba będzie wprowadzić dane do logowania do naszego konta Google
 5. Następnie, należy nadać nazwę dla nowego kalendarza oraz wybrać kolor jaki zostanie użyty do oznaczenia wydarzeń w nim zawartych
 6. Na koniec, należy zatwierdzić wprowadzone dane:)

Całą operację należy powtórzyć dla wszystkich kalendarzy, które mają się pobierać do naszego klienta pocztowego. Wszystkie te działania, wykonywane są oczywiście jednorazowo. Warto wykorzystać wbudowany menadżer haseł, aby zapamiętać hasło do autoryzacji.

Google w Twoim telefonie

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem/posiadaczką telefonu z Androidem, to kalendarz Google masz nie jako w standardzie. Funkcjonalność jest oczywiście bardzo zbliżona do wersji przeglądarkowej. To co ważne, to możliwość wybierania aktywnych kalendarzy oraz możliwość korzystania z powiadomień Pop-up, które nawet przy wyłączonym połączeniu Internetowym, powiadomią nas o nadchodzącym wydarzeniu! Jest to niewątpliwie jedna z najważniejszych zalet tego kalendarza.

Jeśli nie posiadasz telefonu z systemem Androida, to nie stoisz na straconej pozycji. Kalendarz Google został wyposażony w możliwość wysyłania powiadomień o wydarzeniach za pomocą SMS! Najpierw jednak, należy dokonać stosownej konfiguracji. Aby to uczynić, należy zalogować się do kalendarza, wybrać opcję Ustawienia kalendarza, a następnie skonfigurować swój numer na zakładce Konfiguracja telefonu komórkowego. Aby móc zobaczyć efekt tej konfiguracji, wystarczy dodać nowe wydarzenie, które będzie zawierać przypomnienie typu SMS:)

Podsumowanie

Internetowy kalendarz, to niewątpliwie przyszłość kalendarzy. Czy musi to być Google? Niekoniecznie. Ale to Google dostarcza szereg możliwości i robi to za darmo (pomińmy tutaj aspekt reklam itp.), dlatego może chociaż warto spróbować:)

Data ostatniej modyfikacji: 02.03.2011, 21:11.

Komentarze

blog comments powered by Disqus