Artykuł

mar 10 2013
0

Jak sprawnie zorganizować pulpit za pomocą metody Kanban

Inspiracją do napisania tego tekstu, był jeden ze zwycięskich lifehackó'w, który skupiał się na prostej sztuce organizacji pulpitu za pomocą metody Kanban. O tej technice przeczytałem już pobieżnie wcześniej, lecz wówczas nie przykuła mojej uwagi. Być może było to spowodowane faktem, że mój pulpit jest raczej skrajnie czysty, ponieważ swoje pliki organizuje Total Commanderem, zadania zapisuje w aplikacjach GTD, a notatki tworzę w internetowych notatnikach. Z drugiej jednak strony zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób jest to jedno z ważniejszych miejsc.

Na pulpicie umieszczają one swoje projekty, prywatne dokumenty, zapisane maile, pobrane pliki, a często także listę zadań do wykonania. Jest w tym pewna logika, ponieważ pulpit jest miejscem, do którego zawsze wracamy i po prostu ciężko przeoczyć zawarte na nim elementy. Problemem wielu osób jest jednak ich odpowiednie uporządkowanie, ale z pomocą tytułowej metody - ten problem będzie można bardzo łatwo rozwiązać:)

Istota metody Kanban

Istota metody Kanban jest banalnie prosta i właściwie wiele osób całkiem nieświadomie często do niej dąży. W pierwszym kroku, musimy spróbować podzielić elementy, które składujemy na pulpicie na pewne określone grupy. W pewnym sensie panuje tutaj pełna dowolność, ponieważ różni ludzie trzymają różne rzeczy na pulpicie. Dla przykładu osobiście utworzyłbym takie grupy:

  • Pobrane pliki
  • Najbliższe zadania
  • Projekty
  • Blog
  • Do przejrzenia

Kiedy jesteśmy już świadomi istnienia pewnych określonych grup, to w tym momencie wkracza metoda Kanban. Jej istota jest prosta - za pomocą specjalnie spreparowanej tapety, umieszczamy określone elementy w odpowiednich miejscach pulpitu. Tapeta z wyraźnie zaznaczonymi sekcjami, pozwala na tworzenie bloków powiązanych ze sobą ikonek i tym samym logiczniejszy ich rozkład.

Tapetę najlepiej oczywiście wykonać samemu - można do tego celu wykorzystać popularne darmowe aplikacje graficzne Gimp lub Paint.NET.

Można również skorzystać ze specjalnych narzędzi (o tym więcej w następnym akapicie) lub pobrać gotowe tapety z sieci. Poniżej kilka przykładowych linków:

WAŻNE - jeśli stosujecie tapety Kanban, pamiętajcie o wyłączeniu opcji auto-rozmieszczania ikon na pulpicie. Oczywiście nie sortujcie ich również;-)

Narzędzia

Do organizacji pulpitu, możemy wykorzystać również gotowe narzędzia - poniżej kilka przykładów:

  • Fences - pozwala na tworzenie specjalnych sekcji na pulpicie Windows, w których grupujemy nasze elementy. Program mocno integruje się z systemem. Tworzenie nowych obszarów sprowadza się do narysowania odpowiedniego prostokąta w obszarze pulpitu i następnie nazwanie go. Aplikacja posiada 30 dniową wersję trial - później wymaga zakupu licencji za 9,99$
  • Portable Kanban - darmowe narzędzie, które co prawda nie do końca zastępuje systemową tapetę, ale w zamian za to daje naprawdę spore możliwości konfiguracji oraz szereg dodatkowych opcji. Warto również dodać, że dostępne jest za darmo:)
  • Simple-Kanban - specjalnie przygotowana strona w HTMLu, którą możemy pobrać i wypełnić własnymi danymi

Oczywiście druga i trzecia aplikacja, nie pozwalają na faktyczną organizację ikon na pulpicie, bardziej skupiają się na podejściu zadaniowym, ponieważ Kanban używany jest również często do zwykłego grupowania elementów w spójne obszary.

Źródła

Komentarze

blog comments powered by Disqus