Artykuł

microsoft.com microsoft.com
lip 24 2014
0

Jak uzyskać więcej wolnego miejsca w systemie Windows 8

Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne są komputery z dyskami SSD oraz tablety. I choć pozornie oba te rodzaje urządzeń mocno się różnią, to w praktyce mają jedną cechę wspólną - ograniczoną przestrzeń. Dysk SSD jest coraz częściej tym jedynym montowanym w komputerach czy laptopach. W tabletach jest jeszcze gorzej, ponieważ w tym przypadku za dysk bardzo często służą wolne i małe karty MMC. Jeśli w tego rodzaju urządzeniu, zapragniemy zainstalować system Windows, który często sam w sobie zajmuje kilkanaście GB, to szybko okaże się, że w codziennym użytkowaniu będziemy musieli się niejako oglądać na każdy megabajt.

Jak zatem żyć na co dzień z Windowsem i małym dyskiem? Cóż, przy odpowiedniej jego pielęgnacji i konserwacji, z miejsca uwolnicie kilka gigabajtów;-) O tym jednak więcej w dalszej części tekstu.

Oczyszczanie dysku

Pierwszą rzeczą od której warto zacząć jakiekolwiek sprzątanie, jest funkcja Oczyszczanie dysku, która w Windows 8 figuruje jako Zwolnij miejsce na dysku, usuwając niepotrzebne pliki (narzędzia administracyjne w panelu sterowania). Po odpaleniu tej funkcji, należy wybrać partycję która ma zostać oczyszczona (przy założeniu że macie ich więcej niż jedną;-)

W kolejnym kroku Windows zacznie sobie kalkulować ile miejsca jest w stanie nam zwolnić po wybraniu określonych elementów. Jak widać, w moim przypadku jest to zaledwie 157 MB. Tak niska wartość jest jednak spowodowana regularnym wykorzystywaniem tej funkcjonalności. Spoglądając uważnie na tą formatkę, powinniście również dostrzec opcję Oczyść pliki systemowe. Ta tajemniczo brzmiąca funkcja, pozwala usunąć wcześniejsze instalacje systemu Windows, pliki programu Windows Defender i dzienniki uaktualnienia systemu Windows, które mogą już być niepotrzebne (za windows.microsoft.com).

Cały proces jest nieszkodliwy, ale jeśli robicie go pierwszy raz, to może on zająć trochę czasu;-) Możecie jednak dzięki temu zyskać sporo gigabajtów.

Wyłączanie funkcji przywracanie systemu

Funkcja przywracania systemu jest już obecna w Windows stosunkowo długo - pierwszy raz pojawiła się bodajże w XP. Głównym zadaniem tego modułu, jest przygotowywanie kopii zapasowej rejestru (lub wybranych jego kluczy), a także ważnych plików systemowych. Nowy punkt przywracania systemu tworzony jest w przypadku gdy w systemie ma miejsce jakieś ważne zdarzenie bądź instalacja. Punkty przywracania mogą być tworzone automatycznie (np. podczas instalacji oprogramowania), bądź też manualnie przez użytkownika.

Według domyślnego ustawienia, funkcja przywracania systemu może zająć do 3% partycji C, co w wymierny sposób przekłada się na setki megabajtów (wszystko uzależnione jest od powierzchni naszego dysku). Osobiście bardzo często wyłączałem tą funkcję. W Windows 8.x robię to nawet z większą świadomością, ponieważ Microsoft rozbudował tutaj opcje przywracania systemu do stanu wyjściowego.

Funkcję przywracania systemu można całkowicie wyłączyć (robicie to na własne ryzyko), bądź też ograniczyć jej dostępną przestrzeń. Aby to zrobić należy udać się do lokalizacji Panel sterowania\System i zabezpieczenia\System (wklejcie ten ciąg do paska adresu w panelu sterowania, bądź eksploratorze Windows), a następnie w lewej części okna wybrać opcję Ochrona systemu.

W nowo otwartym oknie należy wybrać dysk z listy, a następnie nacisnąć na przycisk skonfiguruj.

W kolejnym oknie (to już naprawdę ostatnie;-) będziecie mogli wyłączyć funkcję ochrony systemu, zmniejszyć miejsce z którego ona korzysta, a także usunąć wszystkie dotychczas utworzone punkty.

Zmiana ustawień pliku wymiany

Plik wymiany jest czymś naturalnym w systemie Windows i wkracza on głównie wtedy, gdy na naszym komputerze zabraknie pamięci RAM. Jak łatwo się domyślić, im mniej RAMu, tym większa szansa na to, że owy plik zostanie użyty przez system Windows. Domyślnie jego wielkość ustawiana jest dynamicznie, lecz możemy to zmienić i nadać mu stałą wielkość. Generalnie taka opcja gwarantuje nam to, że plik wymiany będzie zajmował zawsze dokładnie tyle ile chcemy, a także ogranicza fragmentację naszego dysku twardego (nie dotyczy to SSD). Warto jednak zwrócić uwagę, że nie można tutaj ustawić zbyt niskiej wartości, ponieważ w przypadku dużej liczby procesów, brak pamięci RAM oraz maksymalnie wypełnienie pliku wymiany, może doprowadzić do różnych, niemiłych konsekwencji. Jeśli macie w komputerze inny dysk, to możliwe jest również przeniesienie pliku wymiany na inną partycję.

Niezależnie od Waszych postanowień, aby zmienić ustawienia pliku wymiany, ponownie należy się udać do lokalizacji Panel sterowania\System i zabezpieczenia\System. Tym razem wybieramy jednak opcję Zaawansowanie ustawienia systemu, a następnie w nowo otwartym oknie klikamy na przycisk Ustawienia w sekcji Wydajność. W kolejnym oknie wybieramy zakładkę Zaawansowane, by następnie kliknąć na przycisk Zmień w części Pamięć wirtualna.

Teraz możecie zdecydować o tym, czy to system sam będzie zarządzał plikiem wymiany (tak jest domyślnie) bądź też wziąć te ustawienia we własne ręce. Tak jak wspomniałem wcześniej, plik wymiany możecie przenieść na inną partycję (wcześniej należy go jednak wyzerować na partycji systemowej). Możecie również go rozdzielić na kilka partycji - wszystko wedle Waszego uznania. Życie pokazuje, że mając w komputerze przynajmniej 8GB RAMu, w praktyce możecie zrezygnować z pliku wymiany (przy założeniu że nie wykonujecie jakiś zaawansowanych czynności pokroju obróbka video).

Wyłączanie hibernacji

Jeśli pracujecie na komputerze stacjonarnym, to warto pokusić się również o wyłącznie hibernacji. W tym celu najłatwiej jest uruchomić konsolę systemową cmd jako administrator (na ekranie start wpisz cmd, a następnie z menu kontekstowego wybierz opcję Uruchom jako administrator), a następnie użyć polecenie:

powercfg.exe /hibernate off

Aby przywrócić hibernację należy użyć tej samej komendy, zmieniając tylko wartość przełącznika off na on.

Katalogi tymczasowe

Niezależnie od oczyszczania dysku, warto czasami samemu manualnie przeczyścić katalogi tymczasowe. Tych w systemie zasadniczo mamy dwa i znaleźć je można w następujących lokalizacjach:

C:\Windows\Temp/
C:\Users\[nazwa_usera]\AppData\Local\Temp\

Oczywiście każdy użytkownik ma swój własny katalog tymczasowy i jeśli nie masz odpowiednich uprawnień, to nie będziesz w stanie wyczyścić folderów innych użytkowników (o ile sami tego nie zrobią).

Dla desperatów - usuwanie plików MSI

Jeśli zastosowałeś wszystkie powyższe rozwiązania i wciąż nie zadowala Cię ilość wolnego miejsca, to w ostateczności możesz spróbować usunąć pliki msi instalatorów umieszczone w lokalizacji C:\Windows\Installer\ - ale UWAGA - jeśli usuniesz stamtąd pliki MSI, to w praktyce możesz mieć problem z aktualizacją, bądź też odinstalowaniem zainstalowanych wcześniej aplikacji. Dlatego jeśli naprawdę zależy Ci na przestrzeni zajmowanej przez te pliki, skopiuj je na inną partycję/pendrive i przywróć wtedy, gdy będziesz musiał zrobić jakieś porządki w aplikacjach.

Inne aplikacje

Przeglądarki

Przeglądarki cechują się tym, że domyślnie zapisują określone fragmenty stron na dysk (tzw. cache), celem późniejszego ich wykorzystania przy następnej wizycie na określonej stronie. W praktyce tego rodzaju zasoby rosną bardzo szybko, a cache liczy się w setkach megabajtów.

Z tego rodzaju problemem można sobie poradzić na kilka sposobów:

  • Włączyć automatyczne czyszczenie pamięci podręcznej przy wyłączaniu przeglądarki
  • Ręcznie wyczyścić cache - z reguły wystarczy zastosować w przeglądarce skrót Ctrl + Shift + Delete i wybrać od kiedy i co ma zostać usunięte
  • Przenieść katalog pamięci podręcznej i/lub ograniczyć jego rozmiar. Tutaj opis jak to zrobić dla Chroma

Usuwanie katalogu MSOCache

Jeśli macie na swoim komputerze pakiet Microsoft Office i macie do niego wersję instalacyjną na płycie (tudzież innym nośniku wymiennym), to możecie pokusić się o usunięcie katalogu MSOCache, który często znajduje się bezpośrednio na dysku C. Przeważnie ma on około 600-700 MB, a w środku znajdują się pliki instalacyjne Microsoft Office. Więcej na ten temat m.in. tutaj.

Selektywna synchronizacja w Dropboxie

Jestem wielkim fanem Dropboxa, dlatego też instaluję go na każdym użytkowanym urządzeniu. Dzięki licznym promocjom, zdołałem tutaj zgromadzić dosyć dużą darmową przestrzeń, której całkiem sporo udało mi się zająć. Dlatego też pełnowymiarowa synchronizacja na każdym urządzeniu, mogłaby być w moim przypadku problematyczna. Na szczęście Dropbox ma rozwiązanie tego problemu, a jest nim Synchronizacja wybiórcza.

Synchronizacja wybiórcza, jak sama nazwa wskazuje pozwala na synchronizowanie tylko żądanych elementów - w tym przypadku katalogów. Dzięki temu mogę np. wyłączyć synchronizację katalogu z dużymi fotografiami na urządzeniu, które nie ma na to miejsca. Aby skorzystać z tej magicznej funkcjonalności, należy udać się do preferencji aplikacji (ikonka w trayu, następnie przycisk trybiku), a następnie przełączyć się na zakładkę Konto.

Oprócz wspomnianej selekcji wybiórczej, znajdziecie tutaj również opcję przeniesienia katalogu Dropboxa do innej lokalizacji.

Pamięć podręczna

Używacie Spotify? Ja tak i muszę Wam przyznać, że również on potrafi zabrać sporo przestrzeni, choćby na muzykę offline oraz cache. Muzykę offline łatwo wyczyścicie z poziomu playlist, natomiast aby wyczyścić (bądź przenieść) cache, musicie się udać do menu Edytuj i tam wybrać pozycję Preferencje.

Wszystkie ustawienia programu w Spotify znajdują się na jednym ekranie, dlatego też jest on dosyć długi. Opcje dotyczące cache znajdziecie w sekcji Pamięć podręczna. Możecie tutaj wyłączyć tryb automatyczny, który serwowany jest domyślnie, bądź też ustawić limit do określonego poziomu. W miejscu tym możliwe jest również przeniesienie katalogu pamięci podręcznej na inną partycję (np. na kartę SD) o ile oczywiście macie taką możliwość.

Podsumowanie

Przedstawione w tekście porady nie są może jakieś zbyt odkrywcze, ale czasem warto mówić głośno nawet o rzeczach oczywistych, by uzmysłowić sobie istniejące możliwości, o których łatwo można zapomnieć. Większość z tych porad jest bezpieczna, ale sugeruję uważać w przypadku chęci zmian w pliku wymiany, czy też przy próbie usunięcia/przeniesienia plików instalatorów. Jeśli powyższe porady nie przyniosły Wam dużego zastrzyku pamięci, warto również przejrzeć katalogi poszczególnych użytkowników, a także wykorzystać narzędzia dodatkowe np. popularny i darmowy CCleaner.

Pamiętajcie również o tym, by usuwać tylko takie rzeczy, co do których macie pewność, że nie spowodują destabilizacji Waszego systemu.

Data ostatniej modyfikacji: 12.08.2014, 22:16.

Komentarze

blog comments powered by Disqus