Artykuł

google google
cze 28 2009
0

JDownloader - opis programu

W ostatnim czasie dużą popularność (podobnie jak w początkowych czasach WWW) zyskują pliki hostowane na serwerach WWW. Szczególnym uznaniem cieszy się niemiecki serwis RapidShare. Na korzyść serwisów tego typu przemawia większe bezpieczeństwo, anonimowość oraz brak konieczności udostępniania plików innym użytkownikom, tak jak ma to miejsce w sieciach P2P. Niestety serwisy hostujące niosą również pewne ograniczenia. Ze względu na dużą liczbę hostowanych plików jak i dużą liczbę pobierających te pliki, konieczne okazało się wprowadzenie pewnych ograniczeń. Np. ilości pobieranych plików, wielkości plików, ograniczenie maksymalnego transferu, brak możliwości wznawiania pobierania itp. Aby pozbyć się tych ograniczeń należy wykupić płatne konto Premium. Z częścią z powyższych ograniczeń idzie jednak sobie poradzić instalując darmową aplikację JDownloader, której poświęcimy dzisiejszy artykuł.

Opis programu JDownloader

JDownloader jest aplikacją pozwalającą na sprawne pobieranie plików hostowanych w kilkudziesięciu popularnych serwisach takich jak RapidShare, HotFile, NetLoad i innych. Jest to swoisty menedżer pobierania dla tych stron. W programie możemy tworzyć listy plików, które JDownloader będzie pobierać automatycznie wtedy, kiedy to tylko będzie możliwe i to bez naszej ingerencji. W poniższych akapitach przedstawię kilka najważniejszych cech aplikacji.

Obsługa Captcha

W aplikację została wbudowana obsługa obrazków Captcha, funkcjonalność została zawarta w module jAntiCaptcha. Dzięki rozbudowanym metodom OCR, JDownloader jest w stanie rozpoznać obrazki Captcha z kilkudziesięciu popularnych stron. Oczywiście zdarzają się błędy przy rozpoznawaniu obrazków, dlatego użytkownik zawsze może zweryfikować określony kod przez zdefiniowany w opcjach czas sprawdzania kodu.

Zatrzymywanie i wznawianie pobierania plików w dowolnym momencie

Dzięki aplikacji JDownloader, możemy wstrzymywać pobieranie plików w dowolnym momencie, a następnie je wznawiać. Należy tutaj jednak zwrócić uwagę, że jeśli wykonamy takie działanie na stronie, w której obowiązują limity czasowe pomiędzy kolejnymi pobieraniami, to również w tym przypadku takie ograniczenie obowiązuje.

Zbieracz linków

Przydatnym dodatkiem do aplikacji jest zbieracz linków. W momencie gdy w dowolnym miejscu w systemie, czy to przeglądarka, czy notatnik zaznaczymy jakiś link i skopiujemy go do pamięci, to trafi on do zbieracza linków wbudowanego w JDownloadera. Możemy również wkleić tekst zawierający linki bezpośrednio do aplikacji i tam również JDownloader dokona filtrowania tych linków. Linki umieszczone w zbieraczu linków, możemy w szybki i prosty sposób dodać do kolejki dodawania.

Obsługa kont premium

W JDownloadera wbudowano również obsługę kont premium. Po podaniu naszych danych możemy zdecydować czy chcemy pobierać pliki normalnie, czy za pomocą konta premium. Możemy wprowadzić tutaj dowolną ilość kont i przełączać się między nimi aby w pełni wykorzystać nasze łącze.

JD-Unrar

JD-Unrar - wtyczka domyślnie zainstalowana wraz z JDownloaderem, pozwala na rozpakowywanie plików skompresowanych kompresorem RAR. Przy odpowiedniej konfiguracji, wtyczka rozpakuje wszystkie archiwa należące do jednej grupy i scali plik wynikowy w tle.

Pobieranie aplikacji JDownloader

Aby pobrać aplikację, udajemy się na stronę domową programu. Ponieważ JDownloader jest napisany w Javie, jest on tym samym dostępny każdej platformie systemowej, na której można zainstalować Javę. Dlatego wybieramy interesującą nas platformę i pobieramy aplikację. Jeśli nie mamy środowiska uruchomieniowego Javy (JRE), możemy je również pobrać z tej strony.

Obsługa JDownloader

Obsługa programu jest niezwykle intuicyjna, a interfejs aplikacji bardzo przyjazny. W lewej części aplikacji znajdują się zakładki symbolizujące najważniejsze części programu. Do dwóch najważniejszych, moim zdaniem należy zaliczyć zakładkę Pobieranie oraz Zbieracz linków. To do Zbieracza linków trafiają wszystkie przechwycone linki, które po zaakceptowaniu wędrują do zakładki Pobieranie. W głównym oknie programu, warto jeszcze zwrócić uwagę na opcję umieszczone w prawej częściu paska stanu:

  • Maks il. poł. - Opcja pozwala ustalić ile maksymalnie połączeń może nawiązywać aplikacja z serwisami hostującymi. Opcja ma znaczenie głównie w wypadku kont premium, gdzie nie ma limitów połączeń. W przypadku kont darmowych, z reguły dostępny jest tylko jeden slot (który umożliwia jedno połączenie), więc w takim wypadku liczba połączeń jest równa liczbie pobieranych plików.
  • Pobieraj równocześnie - opcja pozwala ustawić ilość jednocześnie pobieranych plików
  • Limit prędkości - jeśli nie chcemy by JDownloader pochłonął całe nasze łącze możemy określić limit prędkości w KB/s

Powyższe informacje powinny wystarczyć do podstawowej pracy z aplikacją.

Podsumowanie

JDownloader jest niezwykle użyteczną aplikacją i na pewno przyda się każdemu użytkownikowi, który pobiera pliki z serwisów hostujących. Warto zwrócić uwagę, że choć JDownloader znosi pewne ograniczenia to i tak nie uzyskamy nim np. pełnej możliwej prędkości (oczywiście zależy to od naszego łącza). Przykładowo w serwisie RapidShare, średni transfer dla darmowych kont wynosi 200-300KB/s oznacza to, że użytkownicy łącz o prędkości do 2mbit, zasadniczo nie potrzebują konta Premium, aby osiągnąć pełny transfer dla swojego łącza. Jednak jeśli posiadamy łącze szybsze, np. 10mbit, z pewnością moglibyśmy pobierać te pliki szybciej. Niemniej jednak JDownloader przyda się z pewnością użytkownikom korzystającym z kont darmowych jak i użytkownikom Premium, choćby po to by zapanować nad kolejką plików i samym procesem pobierania.

Data ostatniej modyfikacji: 11.02.2014, 11:24.

Komentarze

blog comments powered by Disqus