Artykuł

freeimages.com freeimages.com
cze 20 2016
0

Keepass2Android - nieoficjalny klient Keepassa na Androida

Nie ma chyba tygodnia, w którym nie byłoby słychać o wycieku danych. Problem ten dotyka nawet największych. Ostatnio słychać było choćby o problemie wycieku haseł, który dotknął LinkedIn. W takiej sytuacji, istotnym jest by stosować odpowiednią politykę haseł. Nie powinniśmy używać dwa razy takiego samego zabezpieczenia. Szczególną troską powinniśmy otoczyć konta pocztowe, usługi operujące naszymi finansami oraz serwisy społecznościowe. Jak w takiej sytuacji ogarnąć przynajmniej kilkanaście-kilkadziesiąt różnych haseł? Czy da się je wszystkie zapamiętać?

Być może i tak.. ale lepiej w tej sytuacji wspomóc się pamięcią zewnętrzną. Może to być np. aplikacja mobilna Keepass2Android, która jest w stanie ogarnąć bez zająknięcia dowolną liczbę haseł;-)

Opis

Już od dobrych kilku lat korzystam z menadżera haseł KeePass. Jedną z najważniejszych jego zalet jest to, że dostępny jest on w trybie offline i nie wymaga połączenia z żadną chmurą. Poza tym jest prosty w obsłudze i dostępny praktycznie na każdej platformie. Oczywiście fakt, że aplikacja trzyma bazę haseł lokalnie, wymusza konieczność kopiowania jej pomiędzy urządzeniami. Aczkolwiek nie jest to dla mnie jakiś wielki problem. Pewnym problemem KeePassa jest brak oficjalnych aplikacji na wszystkie platformy, ale na szczęście dostępne są pewne i sprawdzone nieoficjalne klienty. Przez długi czas na Androidzie wykorzystywałem KeePassDroida, ale teraz chyba skuszę się na tytułową aplikację Keepass2Android.

Keepass2Android bazuje na interfejsie z KeePassDroida (aczkolwiek używa nowszy interfejs material design) oraz wykorzystuje oficjalne biblioteki backendowe. Wewnątrz aplikacji mamy nieograniczone możliwości modyfikacji bazy danych. Dostępny jest również znany z okienkowego KeePassa generator haseł.

W ciekawy sposób rozwiązano kwestię kopiowania haseł. Domyślnie wykorzystywana jest do tego.. dedykowana klawiatura, która instaluje się razem z aplikacją. W momencie gdy wejdziemy w określone konto, dane zostają skopiowane do klawiatury, którą możemy przełączyć za pomocą standardowego mechanizmu Androidowego. Oczywiście możemy również skopiować login oraz hasło najzwyczajniej w świecie do schowka.

Ciekawym mechanizmem jest również opcja szybkiego odblokowywania bazy danych. Wystarczy w tej sytuacji wpisać trzy ostatnie znaki hasła, by uzyskać dostęp do bazy.

Podsumowanie

Keepass2Android to solidnie przygotowana aplikacja, która na dodatek występuje w dwóch wersjach. Recenzowana obsługuje możliwość pobierania plików z chmury oraz sieci lokalnej. Autor przygotował jednak specjalną edycję, która działa offline i nie wymaga Internetu (nie jest wymagane nawet pozwolenie) - ta wersja powinna uspokoić ewentualne osoby, które nie ufają twórcy.

Zasadniczo nie mam nic do zarzucenia tej aplikacji - wszystko jest na swoim miejscu. Polecam wszystkim, którzy szukają bezpiecznego klienta do składowania haseł. W tej sytuacji wystarczy pamiętać tylko jedno - główne hasło;-)

Informacje zbiorcze

  • Wymagania: Android 4.1 lub nowszy
  • Testowano na: Samsung Galaxy Note 3, Android 5.0
  • Cena: darmowy
  • Google Play: Keepass2Android
  • Rekomendacja:

***/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida/WP? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacja tygodnia.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Komentarze

blog comments powered by Disqus