Artykuł

lip 14 2012
0

Keys Manager na Windows Phone

Świat IT zmienia się dynamicznie. Zmieniają się również sposoby dystrybucji oprogramowania. Począwszy od dyskietek, poprzez CD i DVD. Wydawało by się, że naturalnym etapem tej ewolucji będzie powszechne wykorzystanie technologii Blu-Ray, jednak nic z tych rzeczy. Rynek zaczął zmierzać w zupełnie innym kierunku, a mianowicie ku dystrybucji cyfrowej.

Następstwem tego stanu rzeczy jest brak standardowego pudełka, instrukcji no i oczywiście nośnika. Wszystko odbywa się wirtualnie, a najważniejszą informacją staje się klucz wybranego oprogramowania, który jest swego rodzaju dowodem legalności oraz uprawnieniem do korzystania z danego programu, czy też gry.

W tym miejscu wkracza Keys Manager - menadżer kluczy seryjnych na Windows Phone, a zarazem moja trzecia autorska aplikacja na tę platformę.

Opis

Keys Manager, to tak jak we wspomniałem we wstępie prosty menadżer kluczy, który podobnie jak pozostałe moje aplikacje powstał pod impulsem własnych potrzeb. Aplikacja wykorzystuje lokalną bazę danych zapisaną w Isolated storage i jest zgodna z interfejsem Metro.

Pracę z aplikacją warto rozpocząć od konfiguracji. Na wstępie można zmienić domyślnie utworzone kategorie (różne, gry, oprogramowanie, imei), bądź też dodać nowe.

Aby utworzyć kategorię, wystarczy podać jej nazwę.

Warto również zajrzeć do sekcji ustawień, gdzie można wybrać domyślną kartę dla kluczy (wybór uzależniony od ilości posiadanych kategorii), a także zmienić opcje kopiowania oraz wprowadzania tekstu.

Kiedy ogarniemy już kwestie konfiguracji, możemy przystąpić do właściwiej pracy z aplikacją. Ponieważ baza danych na starcie jest pusta, wypadałoby najpierw dodać jakiś wpis.

W przypadku każdego rekordu, obowiązkowo musimy wprowadzić nazwę oraz klucz. Pole klucz możemy wykorzystać jednak do przechowywania innego rodzaju danych, tak jak choćby sugeruje to domyślnie dodana kategoria imei. Oprócz tego dla każdego wpisu możemy:

  • Zmienić domyślną kategorię
  • Ustawić okres ważności. Pole to może mieć trzy wartości:
    • Nie dotyczy - wybieramy gdy chcemy przechować coś innego niż klucz
    • Bezterminowy - wybieramy gdy klucz jest dożywotni
    • Ograniczony - wybieramy gdy klucz upływa wraz z określonym terminem - w tym przypadku wskazujemy dodatkowo datę zakończenia klucza/licencji
  • Uwagi - tak jak nazwa wskazuje, definiujemy je opcjonalnie

Kiedy już dodamy pierwsze wpisy, efekt naszej pracy będziemy mogli podziwiać na liście. To na co warto zwrócić uwagę, to kolor przydzielony dla okresu ważności. W przypadku opcji nie dotyczy oraz bezterminowy, będzie to zawsze kolor zielony. W sytuacji gdy okres ważności klucza jest jednak ograniczony, mogą pojawić się dwa dodatkowe kolory. Pomarańczowy ukaże się, gdy okres ważności klucza jest mniejszy niż 31 dni ale większy od 3. Jest to swego rodzaju lampka ostrzegawcza, że licencja na wybrany produkt wkrótce się zakończy. Gdy sytuacja jest już dramatyczna i do zakończenia ważności pozostały maksymalnie 3 dni, do akcji wkracza kolor czerwony.

Dla każdego z wprowadzonych kluczy, możemy wywołać menu kontekstowe, w którym oprócz standardowych opcji edycji oraz usuwania, znajdziemy dwie dodatkowe: kopiowanie (tu przydatne wcześniejsze ustawienia) oraz wysyłanie danych klucza emailem. W przypadku tej drugiej, możemy dokładnie określić co i do kogo ma zostać wysłane.

Jeśli baza kluczy się rozrośnie, mogą pojawić się trudności z odnalezieniem interesującego nas wpisu na liście. W związku z tym, wprowadzona została również funkcja Szukaj. Szukanie odbywa się po nazwie, a opcjonalnie można również wskazać kategorię.

jest jak widać stosunkowo prostą aplikacją, który po prostu umożliwi Wam przechowywanie wszelakich numerów seryjnych. Jeśli macie jakiś pomysły na przyszłość aplikacji, bądź też uwagi związane z obecnym kształtem programu, to zapraszam do komentarzy:)

Komentarze

blog comments powered by Disqus