Artykuł

kwi 23 2011
0

Konwersja projektu ASP.NET MVC 2 na ASP.NET MVC 3

Kilka miesięcy temu (na przełomie roku), pisałem na temat ASP.NET MVC 2. Nie minęło nawet pół roku, od czasu powstania tych wpisów, a już możemy się cieszyć z kolejnej wersji, czyli ASP.NET MVC 3. Co istotne, w nowym wydaniu pojawiło się kilka znaczących usprawnień (o tym za chwilę). Tych z Was, którzy tworzyli projekty w ASP.NET MVC 2 (np. stworzyli stronę za pomocą tutoriala zawartego na tym blogu), zapewne ucieszy fakt, że z powodzeniem będziecie mogli skonwertować taki do projekt, by móc korzystać ze wszystkich dobrodziejstw zawartych w nowej wersji. O tym jak wykonać taką konwersję, postaram się Wam napisać szerzej w dzisiejszym wpisie.

Najpierw jednak, zastanówmy się w ogóle czy warto przejść do nowszej wersji.

Czy warto przejść na ASP.NET MVC 3?

ASP.NET MVC 3 to szereg usprawnień i nowości. Na stronie ASP.NET, wyszczególniono między innymi następujące punkty:

  • Szablony oparte o HTML5
  • Silnik Razor, który jest używany do tworzenia widoków. Posiada lekką i czytelną składnię
  • Wsparcie dla wielu silników widoków
  • Usprawnienia kontrolerów
  • Usprawnienia w wykorzystaniu JavaScriptu oraz Ajaxa
  • Usprawnienia w walidacji modelu
  • Dodanie wielu nowych szablonów

Powyższa lista, to tylko fragment zmian oraz usprawnień, które zostały wprowadzone w nowej wersji. Jak widać, różnice są spore i myślę, że warto dać im szanse:)

Ważną informacją, dla osób, które wcześniej pracowały z ASP.NET MVC, jest oczywiście kompatybilność wsteczna, o której wspomniałem już również we wstępie.

Instalacja

Aby móc korzystać z ASP.NET MVC 3, należy posiadać dowolną z wersji pakietu Visual Studio 2010, która obsługuje 4 wersję .Net frameworka. Plik instalacyjny, możemy pobrać bezpośrednio ze strony Microsoftu (wielkość około 20MB). Po poprawnej instalacji, nasz Visual Studio 2010, powinien się wzbogacić o opcję tworzenia projektu ASP.NET MVC 3 (patrz screen).

Konwersja projektu

Konwersję projektu, możemy przeprowadzić na dwa sposoby:

  • Ręczna konwersja, poprzez edycję plików konfiguracyjnych (poradniki jak to zrobić, można znaleźć w sieci)
  • Konwersja z wykorzystaniem specjalnego konwertera (download)

Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z tej drugiej opcji ponieważ, dzięki temu, zmniejszamy ryzyko popełnienia błędu oraz znacząco skracamy cały proces:) Tak więc, czas wziąć się do pracy.

Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia poprawnej konwersji, jest projekt ASP.NET MVC 2, który został stworzony w Visual Studio 2010. Jeśli projekt został utworzony w wersji 2008, to musimy go najpierw przekonwertować, by wykorzystywał .Net Framework 4.0. Jak to zrobić? Wystarczy taki projekt, po prostu otworzyć w Visual Studio 2010 i wykonywać kolejne kroki konwersji (w takim przypadku, konwersja jest uruchamiana automatycznie).

Kiedy mamy wykonany również i ten krok, możemy uruchomić w końcu aplikację do konwersji.

Po uruchomieniu aplikacji, możemy w końcu wybrać projekt (solucję), który ma zostać skonwertowany. Domyślnie zostanie również wykonana kopia zapasowa (warto zostawić tą opcje włączoną). W celach testowych, możemy skonwertować np. projekt, który był tworzony w dwóch poprzednich wpisach związanych ASP.NET MVC 2 - do pobrania tutaj.

Po załadowaniu projektu, klikamy na przycisk Convert, celem wykonania konwersji. Jeśli cały proces zakończy się komunikatem:

The Solution was sucessfully converted to ASP.NET MVC 3

To znaczy, to że możemy już się cieszyć z nowej wersji naszego projektu:) Warto sprawdzić sam projekt jeszcze, poprzez otwarcie go w Visual Studio 2010.

Data ostatniej modyfikacji: 22.10.2012, 15:01.

Komentarze

blog comments powered by Disqus