Artykuł

gru 04 2008
0

Kopiowanie zabezpieczonych płyt

Kiedy kupujemy oprogramowanie komputerowe, warte często kilkaset, a może nawet kilka tysięcy złotych dostajemy je na nośniku optycznym np. płycie CD, DVD. Mimo swoich wielu zalet, płyty kompaktowe posiadają wady. Przede wszystkim, są dość kruchym towarem. W łatwy sposób mogą ulec zniszczeniu. Np. mogą się połamać, mogą wystąpić zarysowania, które skutecznie uniemożliwią poprawne odczytanie nośnika. Chcąc się przed tym zabezpieczyć możemy wykonać kopię zapasową. W artykule postaram się napisać co nieco więcej o tej procedurze.

Ograniczenia licencyjne

Ponieważ każdy komercyjny produkt, który nabywamy chroniony jest swoją własną licencją, przed przystąpieniem do procesu kopiowania należy zapoznać się z jej detalami. Być może proces wykonywania kopii zapasowej może być zabroniony przez autorów oprogramowania, często oferują oni możliwość wymiany uszkodzonego nośnika na nowy. W takim wypadku wystarczy poprosić producenta o nowy nośnik i po kłopocie. Gorzej sprawa wygląda kiedy nie ma takiej opcji w naszej licencji. Wtedy powinniśmy wykonać kopię płyty samodzielnie. O ile oczywiście licencja tego nie zabrania. W teorii, kiedy już kupimy jakiś produkt możemy z nim na własny użytek robić to co nam się z nim żywnie podoba, dopóki nie będziemy udostępniać naszego oprogramowania innym. W praktyce różnie to bywa. Dlatego decyzje o kopiowaniu nośników, zostawiam wam moi drodzy czytelnicy na własną odpowiedzialność.

Zabezpieczenia na nośnikach

Kiedy już uporamy się z kwestiami licencyjnymi przychodzi czas na kopiowanie. Niestety i tutaj nie ominą nas problemy. Większość z płyt jest obecnie silnie zabezpieczona i nie damy się ich skopiować prostym poleceniem kopiuj w Nero czy innym programie do nagrywania płyt. Wielu z zabezpieczeń nie da się obecnie pokonać w ogóle (w legalny sposób). Coraz częściej do zabezpieczenia oprogramowania używany jest DRM, który kiedyś był domeną głównie multimediów. Obecnie można go znaleźć w takich hitowych produkcjach na PC jak Spore, czy Grand Theft Auto IV. Zazwyczaj uda się jednak wykonać obraz płyty takiego nośnika, który potem można zamontować w wirtualnym napędzie CD/DVD. Niestety o swobodnym kopiowaniu każdego produktu, możemy w tej chwili zapomnieć. Jeśli jednak jesteście tymi szczęśliwcami, których produkty posiadają stosunkowo małe zabezpieczenia, to zapraszam do dalszej lektury:)

Narzędzia

  • ClonyXXL - darmowy program do rozpoznawania zabezpieczeń na płytach. Niestety program nie jest aktualizowany od 5 lat i może nie wykrywać poprawnie wszystkich nowych zabezpieczeń. Ponadto może stwarzać problemy na Viście. Niestety nie znam dobrej alternatywy dla niego
  • Daemon Tools Lite - darmowa aplikacja, która tworzenie wirtualnych napędów CD/DVD, a następnie montowanie w nich płyt. Jeśli posiadam jakiś zapisany obraz nośnika optycznego, możemy posłużyć się właśnie Daemonem aby go odczytać
  • Alcohol 120% - świetny program do wykonywania obrazów płyt, a następnie ich kopii na nośnikach CD/DVD. W części przypadku, podczas odczytu płyty automatycznie rozpoznaje zabezpieczenie i optymalne ustawienie odczytu tego nośnika. Jedynym minusem tej aplikacji jest to, że jest ona aplikacją komercyjną. W celach testowych możemy skorzystać jednak z 30 dniowej wersji trial.

Rozpoznawanie zabezpieczenia

Uruchamiamy program ClonyXXL. Wybieramy napęd, w którym umieściliśmy płytę i naciskamy przycisk Scan CD. Po chwili otrzymamy wynik. W polu protecion pojawi się nazwa danego zabezpieczenia. Dodatkowo program wyświetli nam stopień trudności kopiowania w postaci ilości czaszek (im więcej tym trudniej, patrz screen 1). Gdy znamy już typ zabezpieczenia możemy przystąpić do utworzenia obrazu.

Tworzenie obrazu płyty w programie Alcohol 120%

Uruchamiamy program Alcohol 120% (przy pierwszym uruchomieniu musimy chwilkę zaczekać, ponieważ program dostosowuje ustawienia, oraz tworzy napędy wirtualne). Następnie wybieramy kreator odczytu. Wybieramy napęd z dyskiem źródłowym, a na dole w polu profil, rodzaj zabezpieczenia odczytany przez ClonyXXL oraz prędkość odczytu (zalecane jest by prędkość ustawić tak do 8x maksymalnie, wyższe prędkości mogą doprowadzić do błędów w odczycie). Być może będziemy mieć szczęście i Alcohol automatycznie rozpozna zabezpieczenie na płycie. W takim wypadku nie musimy nic zmieniać na bieżącym ekranie. W następnym oknie wskazujemy miejsce, w którym chcemy zapisać obraz i klikamy na start.

Nagrywanie obrazu

Gdy mamy już gotowy obraz możemy przystąpić do nagrywania (warto przed nagrywaniem sprawdzić utworzony obraz program Daemon Tools Lite, jeśli obraz nię będzie działać, możemy spróbować utworzyć kolejną jego wersję, lub po prostu zrezygnować). Uruchamiamy Alcohol 120%. Wybieramy kreator nagrywania. Wskazujemy plik z obrazem, klikamy na dalej. W następnym oknie wybieramy nagrywarkę oraz prędkość zapisu (jeśli Alcohol nie ustawił jej automatycznie). Następnie naciskamy start. Jeśli wszystko poszło dobrze, możemy cieszyć się z poprawnie działającej kopii bezpieczeństwa. Niestety, przy kopiowaniu należy bardzo uważać, gdyż łatwo można popełnić błąd. Czasami także nie uda nam się przegrać nowszych płyt, które są tak zabezpieczone, że wykonanie kopii bezpieczeństwa jest praktycznie niemożliwe. Dlatego jeśli skaner wskaże wysoki poziom trudności lepiej sobie po prostu odpuścić, albo napisać do producenta z prośbą o wysłanie kopii bezpieczeństwa danej płyty.

Data ostatniej modyfikacji: 12.08.2014, 22:19.

Komentarze

blog comments powered by Disqus