Artykuł

gru 02 2008
0

Krasnal serv

Krasnal Serv jest rozbudowanym pakietem, który pozwala na szybkie postawienie serwera stron WWW wykorzystującego bazę danych nawet początkującemu webmasterowi. Sercem tego zestawu jest serwer Apache, który jest odpowiedzialny za wyświetlanie naszych stron internetowych. W pakiecie znajdziemy również interpreter PHP i to zarówno w wersji 4 jak i 5, a także jedną z lepszych darmowych baz danych czyli MySQL (wersja MySQL 3.23.58). Ponad to do pakietu zostało dołączonych kilka przydatnych narzędzi, którymi bez wątpienia nie pogardzi żaden rasowy webmaster. Z punktu widzenia bazy danych MySQL należy wspomnieć o dołączeniu wygodnej aplikacji phpMyAdmin. Jest to specjalna aplikacja internetowa, napisana w PHP i działająca po stronie serwera. Pozwala ona na swobodny dostęp do bazy danych, łatwe i szybkie tworzenie relacji, przeglądanie i modyfikowanie informacji zawartych w bazie. Dzięki phpMyAdmin praca z MySQLem staję się szybka, łatwa i przyjemna. W pakiecie znajdują się także aplikacje, które pozwalają na założenie własnego konta pocztowego, czy serwera FTP.

Instalacja całego pakietu jest bezproblemowa i nie powinna sprawić problemów nawet początkującym użytkownikom komputerów. Po prawidłowej instalacji pakietu, pojawiają się dwie nowe ikonki na naszym pasku zadań. Możemy już teraz sprawdzić czy nasz serwer działa. Aby to zrobić wystarczy w przeglądarce wpisać jeden z tych adresów:

http://localhost/
http://127.0.0.1
http://twoje.ip/ 

(Adres twoje.ip należy oczywiście zastąpić naszym adresem IP, który możemy uzyskać wydając polecenie:

ipconfig/all

w konsoli systemowej). Jeśli wszystko zostało dobrze zainstalowane na naszym ekranie powinna się ukazać strona startowa Krasnala. Z tej strony możemy udać się na konta użytkowników znajdujące się na serwerze, dostać się do phpMyAdmin, przejrzeć różne kursy czy też przeczytać załączoną do pakietu dokumentację.

W kolejnym kroku warto spojrzeć na dwie nowe ikonki na pasku zadań, o których pisałem w akapicie wyżej. Pierwsza z nich (przypomina światła drogowe), odpowiada za stan bazy danych MySQL. Klikając na nią PPM możemy włączyć albo wyłączyć naszą bazę danych. Druga z ikon, odpowiada za stan serwera. Jeśli jest zielona to znaczy ze serwer działa dobrze, w innym przypadku serwer działa nieprawidłowo. Po kliknięciu PPM na te ikonkę otrzymujemy kilka nowych opcji, które dostępne są z poziomu menu kontekstowego. Możemy tutaj miedzy innymi:
- wybrać aktualnie używaną wersję interpretera PHP,
- dodać nowego użytkownika,
- przeglądać statystyki,
- dostać się do ustawień serwera.
Oczywiście znajduje się tam jeszcze kilka mniej istotnych opcji.

Jeśli mamy zewnętrzny adres IP, możemy pokusić się o udostępnienie naszego serwera w sieci. Aby to uczynić wystarczy założyć darmową domenę lub po prostu podać zainteresowanym osobą nasz zewnętrzny adres IP. W wypadku upublicznienia naszego serwera, pamiętajmy o wymogach bezpieczeństwa. Zadbajmy o odpowiednio dobry firewall, zapewnijmy trudne do złamania hasła.

Nadszedł czas na podsumowanie. Krasnal Serv jest bardzo dobrym pakietem, nadaje się dla osób które szybko chcą postawić własny serwer oraz dla tych którzy nie radzą sobie ze skomplikowaną instalacja poszczególnych komponentów osobno. W tym przypadku, wszystkie te operacje wykonuje za nas instalator w kilka sekund. Należy jednak zwrócić uwagę, że w chwili obecnej jest to pakiet już przestrzały i na dobrą sprawę nie rozwijany od paru lat. Dlatego zalecam, stosowanie innych pakietów, które są rozwijane (np. Xampp, Wamp server), lub też samodzielną instalację Apache, PHP i MySQL. Optymalna konfiguracja tych aplikacji zapewni szybkie, sprawne i bezpieczne działanie naszego oprogramowania.

Data ostatniej modyfikacji: 06.06.2013, 08:35.

Komentarze

blog comments powered by Disqus