Artykuł

mar 01 2013
0

Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową. Kolejne wskazówki - Recenzja + Konkurs!

Czemu doba ma tylko 24 godziny? Takie stwierdzenie, czy może bardziej pytanie, słyszę coraz częściej wśród moich rówieśników i współpracowników, którzy albo dopiero wkraczają wiek produkcyjny, albo już tkwią w nim po uszy. Chroniczny brak czasu to obecnie problem mas. Każdy z nas pracuje, uczy się, rozwija swoje zainteresowanie i pasje, spotyka ze znajomymi, a gdzie tu jeszcze czas na rodzinę i jakąkolwiek rozrywkę?

W dużej mierze problemem są sami ludzie. Część z nas bierze po prostu na siebie zbyt wiele obowiązków, które nawet przy najlepszej organizacji nie jesteśmy w stanie wypełnić w zadanym terminie. Pozostała część osób (prawdopodobnie zdecydowanie większa grupa), ma po prostu problemy z wspomnianą wyżej organizacją pracy i/lub własnego życia.

Właśnie do tej drugiej grupy osób, kieruje dzisiejszą recenzję książki, która mówi o tym jak shakować swoje życie;-)

Co to jest Lifehack, a kto to jest Lifehacker?

Mam nadzieję, że spotkaliście się już w swoim życiu z terminem Lifehacker, jeśli nie to już śpieszę z wyjaśnieniem:-) Lifehacker to osoba, która korzysta z Lifehacków. No dobra, ale może tak bardziej po polsku?

Przez termin Lifehack rozumiemy sztuczkę - trick, która pozwala nam poprawić produktywność w określonym obszarze za pomocą określonych sprzętów i oprogramowania. Termin ten dość mocno wiąże się z IT, ponieważ wiele obszarów naszego życia otacza obecnie technologia, która umiejętnie wykorzystana może przyczynić się do znacznego zwiększenia produktywności.

Jeśli wiemy już co to jest Lifehack, to drogą dedukcji szybko dojdziemy do faktu, że Lifehacker to osoba, która korzysta z lifehack'ów - prawda, że proste:-)?

Skąd zatem wzięła się owa terminologia? Została ona wymyślona w 2004 roku (a więc stosunkowo niedawno) przez Dannego O'Briena - publicystę specjalizującego się w zagadnieniach technicznych, który swoje technologiczne zamiłowania postanowił połączyć z produktywnością.

Rok później powstał serwis Lifehacker.com, który rozpropagował tą terminologię na całym świecie i z pewnością jest miejscem gdzie znajdziecie szereg różnych wskazówek i tricków, które poprawią Waszą produktywność (od pewnego czasu funkcjonuje również polska wersja tego serwisu.

Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową. Kolejne wskazówki to książka, która prezentuje najlepsze wskazówki zawarte w serwisie, przekazane prostym i przystępnym językiem.

Dla kogo jest ta książka?

Niniejszą pozycję może przeczytać każdy. Nie jest to powieść, którą czyta się od deski do deski, ale raczej poradnik który przeglądamy wyrywkowo, szukając ciekawych rozwiązań do aktualnie rozpatrywanych zadań.

W całej książce zawarto 61 sztuczek. Każda z nich ma przypisany poziom trudności oraz platformę sprzętową/systemową. Dzięki takiemu podziałowi w szybki sposób znajdziemy poradę, która pasuje do użytkowanego przez nas oprogramowania. Klasyfikacja sztuczek ze względu na poziom trudności powoduje, że nawet najbardziej zaawansowani użytkownicy znajdą coś dla siebie - po szczegóły odsyłam do spisu treści i przykładowego fragmentu, który można znaleźć u dołu strony.

Zawartość

Tak jak wspomniałem wcześniej, w książce opisano 61 użytecznych sztuczek, które sumarycznie składają się na 6 tematycznych rozdziałów. Poszczególne tematy zostały okraszone odpowiednim opisem oraz licznymi zrzutami ekranu. Język książki jest prosty i zrozumiały. Jeśli ktoś lubi czytać materiały zawarte na stronie, to z pewnością do gustu przypadnie mu również treść niniejszej pozycji:)

Przy każdej ze sztuczek znajdziemy informacje o poziomie trudności oraz platformie docelowej, ale o tym wspominałem już wcześniej. Muszę przyznać, że mimo mojego dość długiego stażu w pracy/zabawie z komputerem (prawie 18 lat) udało mi się znaleźć kilka ciekawych i interesujących porad. Z ciekawszych tematów poruszonych w książce, wymieniłbym:

  • Opis automatyzacji kopii zapasowych
  • Opis wgeta (dostępny jest również dla Windows)
  • Opis Hamachi - o tym programie/usłudze wspominałem również swego czasu na blogu
  • Opis konfiguracji serwera Apache oraz instalacja popularnych produktów

Oczywiście ciekawszych materiałów jest o wiele więcej i wierzę, że każdy znajdzie coś dla siebie:)

Podsumowanie

Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową. Kolejne wskazówki to naprawdę solidna pozycja, która w moim odczuciu prezentuje wysoki poziom. Tak jak wspomniałem we wstępie, nie jest to książka, którą czyta się stricte od deski do deski (choć oczywiście można!). W wielu przypadkach sięgniemy po prostu do Lifehackera szukając lepszego rozwiązania dla codziennych czynności - niezależnie od tego czy komputer wykorzystujemy do pracy, nauki czy zabawy. Jeśli nie jesteście do końca przekonani do tej pozycji, to zachęcam do przeczytania przykładowego rozdziału (link na końcu wpisu), w którym znajdziecie również spis treści.

Oczywiście większość tematów zawartych w książce znajdziecie w Internecie, lecz tutaj macie je świetnie opisane i zlokalizowane w jednym miejscu:) Osobiście polecam lekturę.

Konkurs!

Na koniec recenzji prosty konkurs! Do wygrania są trzy egzemplarze książki. Wszystko co trzeba zrobić, to napisać KRÓTKI komentarz pod tym tekstem w którym opiszecie wasz ulubiony Lifehack. Może on dotyczyć IT, bądź też po prostu codziennego życia. Chodzi jednak o opisanie sztuczki, która pozwala Wam na optymalizację wybranych przez Was czynności. Rozpatrując to w kontekście IT, za dobry Lifehack możemy uznać np.

  • Automatyczne filtrowanie poczty
  • Automatyczna synchronizacja plików w chmurze
  • itp.

Na odpowiedzi oczekuję do 7 marca do godziny 21. Trzech laureatów najlepszych odpowiedzi, otrzyma po jednym egzemplarzu niniejszej książki.

Wyników spodziewajcie się w następny weekend.

P.S. WAŻNE! Dodając komentarz użyjcie prawdziwych adresów email - ułatwi to potencjalny kontakt w przypadku wygranej;)

AKTUALIZACJA: Wyniki konkursu można znaleźć tutaj.

Link do książki: Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową. Kolejne wskazówki.

Spis treści + bezpłatny fragment książki: Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową. Kolejne wskazówki.

Partnerem cyklu jest grupa wydawnicza Helion.

Data ostatniej modyfikacji: 29.05.2013, 14:33.

Komentarze

blog comments powered by Disqus