Artykuł

freeimages.com freeimages.com
lis 30 2015
0

Lokalizacja telefonu ikol X - znajdź swojego Androida

Dziś moduł GPS jest standardowym elementem nawet najtańszego smartfona/tabletu, choć jeszcze jakieś 5-10 lat temu, było to nie do pomyślenia. GPS oprócz standardowej nawigacji, używany jest obecnie w wielu różnych innych celach - ot choćby do śledzenia nas przez rozmaite usługi, które dzięki znajomości naszej lokalizacji, starają się lepiej dopasować swoją ofertę do naszych potrzeb;-) GPS może też mieć znaczenie poważniejsze zastosowanie i można go wykorzystać do śledzenia naszego urządzenia ot choćby w przypadku zguby, czy kradzieży..

Na taki pomysł swego czasu wpadł już Google, który oferuje nam całkiem przyjazny menedżer urządzeń Android. Swoje ugrać próbują tutaj również niezależni twórcy, w tym producenci dzisiejszej aplikacji tygodnia, która zwie się bardzo tajemniczo: Lokalizacja telefonu ikol X. Zapraszam do recenzji:-)

Opis

Z założenia - program jest prostym lokalizatorem naszego telefonu. Po zainstalowaniu, musimy utworzyć konto, do którego następnie dodajemy nasze urządzenie. Śledzenie aktywuje się po kilku minutach, a reszta procesu odbywa się tak naprawdę w przeglądarce i dedykowanej aplikacji webowej. Jest to stosunkowy prosty i wygodny proces.

Sama aplikacja wykorzystuje aktualne ustawienia lokalizacji, dlatego też jeśli korzystamy z WiFi, dostarczy ona lokalizację w oparciu o WiFi. Oczywiście bardziej szczegółowe informacje uzyskamy w momencie gdy uruchomimy sieć komórkową, a najlepiej gdy GPS. Warto mieć również świadomość, że trudno będzie osiągnąć najlepszą lokalizację, gdy nie mamy fizycznej kontroli nad urządzeniem, ale są to już ograniczenia systemowe, które trudno byłoby przeskoczyć.

Szkoda że autorzy nie pomyśleli o jakiejś opcji ukrycia aplikacji w menu Androida - nie ma żadnego magicznego przycisku, a można takie opcje znaleźć w innych programach.

Sam webowy panel spisuje się całkiem przyzwoicie. W standardzie możemy sprawdzić ostatnią lokalizację, uzyskać informację w jaki sposób była ona zmierzona, a także dowiedzieć się jaki był poziom baterii. Możemy również udostępnić te informację dowolnemu innemu użytkownikowi usługi.

Pozostałe usługi są płatne dodatkowo w postaci x zł/mc. Możemy np. wykupić dostęp do historii lokalizacji, zmianę map, alert przycisku SOS itp. W sumie może to być dobra usługa dla właścicieli floty;-)

Podsumowanie

ikol X to aplikacja którą ciężko ocenić. W wersji bezpłatnej, oferuje podobną funkcjonalność co mechanizm lokalizacji urządzeń Google, choć panel ikol X wydaje się być odrobinę lepszy. Znacznie ciekawsze opcje znajdują się w płatnych wariantach usługi.

Sporym minusem jak dla mnie, jest trudność ukrycia ikony aplikacji. Tego typu program nie powinien być łatwo widoczny w menu głównym systemu. Ciekawym dodatkiem byłaby również funkcja zadzwonienia na urządzenie, ale nie zawsze można mieć wszystko;-)

Polecam sprawdzić aplikację osobom, które szukają sposobu na kontrolę lokalizacji swojego telefonu.

Informacje zbiorcze

  • Wymagania: Android 2.3.3 lub nowszy
  • Testowano na: Samsung Galaxy Note 3, Android 5.0
  • Język polski: Tak
  • Cena: darmowy, dostępne płatne funkcje
  • Google Play: Lokalizacja telefonu ikol X
  • Rekomendacja:

*/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida/WP? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacja tygodnia.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Komentarze

blog comments powered by Disqus