Artykuł

freeimages.com freeimages.com
sie 17 2015
0

Monospace Writer - minimalistyczny edytor tekstu

Użytkowników smartfonów można w pewnym sensie podzielić na dwie grupy - tych którzy lubią rozbudowane aplikacje oraz tych, którzy cenią sobie minimalizm i prostotę. W chwili obecnej w sklepie Google Play mamy tyle aplikacji, że z pewnością obie grupy znajdą coś dla siebie, w każdym obszarze. Weźmy np. pod lupę aplikację do tworzenia notatek.

Z jednej strony mamy rozbudowane kombajny pokroju Evernote, z drugiej zaś strony, mamy proste i minimalistyczne aplikacje, w których to notatka jest głównym elementem programu. Do tej właśnie grupy zaliczyć możemy tytułową aplikację - Monospace Writer, której recenzję mam dziś Wam przyjemność zaprezentować.

Opis

Monospace Writer to minimalistyczny, a zarazem bardzo ładny edytor tekstu/notatek. Widać że w tym przypadku pisanie rzeczywiście jest esencją, ponieważ obszar roboczy zajmuje zdecydowaną część ekranu. Pozostała część okna wykorzystywana jest na pasek narzędziowy, na którym możemy zmienić layout aplikacji (jasny/ciemny) oraz udostępnić tworzoną notatkę z wykorzystaniem plain textu, bądź też Markdown, który wykorzystywany jest m.in. w wielu narzędziach dla blogerów.

Monospace Writer posiada również ciekawy system katalogowania notatek. W tym celu wykorzystujemy hashtagi, które z kolei umieszczamy na końcu każdej notatki. Co ciekawe, hashtagi mogą tworzyć również zagnieżdżone struktury - wystarczy napisać po sobie dwa, lub więcej znaczników (bez spacji), by uzyskać docelowy poziom zagłębienia.

Tak ustrukturyzowane notatki możemy synchronizować z Dropboxem, dzięki czemu możemy je również później edytować na każdym urządzeniu, na którym mamy dostęp do naszej chmury.

Monospace Writer pozwala również na formatowanie tekstu. Aby sformatować określony fragment, musimy go po prostu zaznaczyć i wybrać odpowiednią opcję z menu kontekstowego (widoczne na screenie).

Podsumowanie

Monospace Writer to niezwykle minimalistyczna aplikacja i tak naprawdę w tym tkwi jej urok. Nie ma co tutaj poszukiwać żadnych ukrytych funkcji. Wszystko jest czytelne i łatwo dostępne. Cała instrukcja obsługi została umieszczona zresztą.. w notatkach przygotowanych przez twórców. Program w chwili obecnej znajduje się w wersji BETA. Sporadycznie widać pewne dziwne zachowania - np. synchronizację Dropboxa przy jakiejkolwiek interakcji z programem. W chwili obecnej obsługiwana jest tylko i wyłącznie ta chmura, co jest pewnym ograniczeniem dla części użytkowników, ale oczywiście nie jest to jakiś czynnik blokujący. Chmura jest tylko dodatkiem, do tego niewątpliwie ciekawego konceptu. Warto spróbować, jeśli oczekujecie od aplikacji prostoty i czytelności:-)

Informacje zbiorcze

  • Wymagania: Android 4.0.3 lub nowszy
  • Testowano na: Samsung Galaxy Note 3, Android 5.0
  • Język polski: Nie
  • Cena: darmowy
  • Android: Monospace Writer BETA
  • Rekomendacja:

**/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida/WP? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacja tygodnia.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Data ostatniej modyfikacji: 24.08.2015, 19:56.

Komentarze

blog comments powered by Disqus