Artykuł

pl.wikipedia.org pl.wikipedia.org
paź 11 2016
0

Multimedialne centrum na Raspberry Pi

Jakiś czas temu, postanowiłem zakupić swoją pierwszą malinkę. Przyznaję - był to zakup odrobinę spontaniczny i do końca nie miałem wymyślonego zastosowania dla niej. Bardzo często jest ona stosowana jako media center, ale w takim obszarze wykorzystywałem dotychczas mój router.

Mimo wszystko postanowiłem przetestować malinkę w roli media-center i okazało się, że był to bardzo dobry krok. Nie dość, że wszystko działa tutaj szybciej i stabilniej, to jeszcze jest to pełnoprawny Linux (zasadniczą różnicą jest obsługa architektury ARM oraz ewentualne ograniczenia wynikające z tego faktu), w którym swobodnie można korzystać z menadżera pakietów apt-get. Poniżej opis tego co postanowiłem zainstalować na moim małym komputerku.

System - Raspbian

System wybrałem raczej standardowo, czyli flagową dystrybucję dla Raspberry Pi - Raspbian. Raspbian bazuje na Debianie, co daje nam dość sporo możliwości m.in. dzięki bardzo dobrej dostępności pakietów. Na Raspberry istnieją dedykowane systemy typu media center - choćby popularny Kodi. Raspbian daje jednak więcej możliwości i można na nim zainstalować Kodi jako aplikację/usługę.

VNC

W najnowszą wersję Raspbiana, został wbudowany serwer Real VNC. Warto go aktywować, jeśli nie macie na stałe podłączonej klawiatury i myszki do systemu, bądź też po prostu chcecie korzystać z systemu na odległość. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie z dokumentacją.

Wyłączenie wybudzania HDMI

Moja malinka podłączona jest przewodem HDMI do TV. Domyślne zachowanie Raspiana powoduje wybudzanie/przełączenie TV podczas różnych akcji systemu - np. restartu. Jeśli denerwuje Was takie zachowanie, to można je zmienić - wystarczy tylko dopisać poniższą linijkę do pliku /boot/config.txt:

hdmi_ignore_cec_init=1

Samba

Jeśli zamierzacie udostępniać jakiekolwiek zasoby w sieci lokalnej (np. foldery z podłączonego dysku, drukarkę), to warto zainstalować sambę. Można to zrobić za pomocą apt-get:

sudo apt-get install samba

W kolejnym kroku należy dokonać konfiguracji, modyfikując plik /etc/samba/smb.conf.

Transmission

Transmission to popularny klient BitTorrent. Z jego usług możemy skorzystać również na naszej malince. W tym celu standardowo należy skorzystać z menadżera pakietów apt-get:

sudo apt-get install transmission-daemon

Następnie dokonujemy konfiguracji, modyfikując plik /etc/transmission-daemon/settings.json.

Transmission oferuje interfejs webowy, za pomocą którego łatwiej jest zarządzać naszymi torrentami. Aplikacja działa bardzo szybko i wydajnie.

Pyload

Pyload to menadżer plików, który posiada wsparcie dla popularnych hostingów. Radzi on sobie bez problemu zarówno z plikami pobieranymi przez protokół http jak i https. Umożliwia pobieranie wielu plików na raz, a także oferuje wsparcie dla wznawiania plików.

Pyload nie jest dostępny poprzez apt-get. Tutaj znajdziecie szczegółowy opis jego instalacji.

Podobnie jak Transmission, Pyload również wystawia interfejs webowy, który pozwala na wygodne sterowanie tą aplikacją.

MiniDLNA

Jeśli w swoich zasobach posiadacie jakiekolwiek obrazki, piosenki, czy filmy, to możecie je dodać do aplikacji MiniDLNA, która jest niczym innym jak serwerem DLNA (jak sama nazwa zresztą wskazuje;). MiniDLNA funkcjonuje w postaci usługi. W moim przypadku nie miałem problemu by za jego pomocą odtworzyć na TV Samsunga filmy z napisami SRT.

MiniDLNA instalujemy za pomocą komendy:

sudo apt-get install minidlna

Plik konfiguracyjny znajdziemy w lokalizacji: /etc/minidlna.conf.

Dostęp z zewnątrz

Do niektórych z naszych zainstalowanych aplikacji, warto jest uzyskać dostęp z zewnątrz. W tym celu muszą zostać spełnione dwa warunki:

  • Port do naszej usługi/aplikacji musi być przekierowany na serwerze
  • Musimy znać zewnętrzny adres IP

Pierwszy punkt nie powinien być problematyczny. Taką opcję oferują nawet najprostsze routery. Drugi może być odrobinę bardziej skomplikowany, w sytuacji gdy nasz dostawca internetu oferuje zmienny, zewnętrzny adres IP, ale na szczęście i ten temat można stosunkowo łatwo obejść wykorzystując DDNS.

Data ostatniej modyfikacji: 23.01.2017, 21:15.

Komentarze

blog comments powered by Disqus