Artykuł

lis 27 2008
0

Nieprawidłowy dysk

Kilka lat temu, kiedy jeszcze głównym system operacyjnym był Windows 98, a później Windows XP, użytkownicy często mogli się spotkać z błędem, którego treść przedstawiała się następująco: Wymień dysk i naciśnij dowolny klawisz. W artykule postaram się przedstawić sposoby postępowania w przypadku wystąpienia tego błędu.

Podstawowe informacje

Był to swego czasu popularny typ błędu występujący na domowych blaszakach. Częstą przyczyną była dyskietka pozostawiona w napędzie FDD. Wystarczyło wtedy wyjąć dyskietkę, nacisnąć dowolny klawisz i system wystartował. Czasem jednak zdarzają się poważniejsze awarie i wyciągnięcie dyskietki nie pomoże. Problem ten znam doskonale gdyż na moim starym dysku występował średnio co 2 miesiące. Na początku sam zawiozłem komputer do serwisu. Komputer został naprawiony, jednak problem się powtarzał. Z czasem sam odkryłem, że problem jest łatwy do naprawy. Zasadniczo wystarczy wziąć dyskietkę startową użyć polecenia format i po kłopocie. W systemie Windows XP należy wsadzić płytę instalacyjną (upewnić się że komputer startuje z CD) i w czasie instalacji sformatować daną partycję. Potem wystarczy zainstalować system i można pracować dalej :). Można się także pomęczyć ze ScanDiskiem (tylko dla posiadaczy Windows 9.x) który powinien znajdować się na dyskietce startowej. Lecz z góry mówię, że szkoda na to czasu.

Jak zabezpieczyć dane?

Wspomniałem już o formacie, ale co zrobić gdy na partycji systemowej mamy ważne dane których nie chcemy utracić? Mamy dwa wyjścia:
1) Możemy się posłużyć dyskietką startową aby uruchomić komputer (należy pamiętać aby stacja dyskietek była pierwszym urządzeniem bootującym), a następnie w trybie MS-DOS możemy skopiować dane na inną partycję.
2) Drugim rozwiązaniem jest posłużenie się systemem typu Live CD, który bootuje z płyty CD/DVD. Najlepiej posłużyć się jedną z darmowych dystrybucji Linuksa. W zależności od wersji posiadać będziemy graficzny lub tekstowy interfejs oraz zestaw różnorodnych programów. Wśród nich może znaleźć się program do nagrywania płyt np. K3b, dzięki któremu będziemy mogli zabezpieczyć zagrożone dane. Dane możemy również przenieść na inną zdrową partycję (o ile posiadamy taką w systemie).

Reanimacja

W poniższych podpunktach omówimy sposoby postępowania dla poszczególnych systemów.

a) Windows 9.X

Ponieważ systemy z rodziny 9.X nie posiadały, żadnych rozbudowanych narzędzi diagnostycznych, konsoli odzyskiwania itp. narzędzi nie mamy dużego pola manewru. Możemy spróbować posłużyć się narzędziami diagnostycznymi dołączonymi do dystrybucji Live CD. Jeśli diagnostyka nic nie wykaże pozostaje nam reinstalacja systemu operacyjnego. Musimy najpierw oczywiście sformatować komputer. Aby to uczynić należy wystartować komputer z dyskietki startowej. Wkładamy dyskietkę do napędu (upewniamy się, że komputer startuje z dyskietki, patrz punkt wyżej), uruchamiamy komputer bez obsługi CD. Wpisujemy komendę:

format C: 

zatwierdzamy wszystkie działania i mamy czysty dysk. Następnie wkładamy płytę z Windows 98 (jeśli jest ona bootowalna wystartuje automatycznie; jeśli nie uruchamiamy komputer z dyskietki startowej z opcją obsługi CD a następnie bootujemy płytę) i instalujemy nową instalację systemu.

b) Windows XP

W przypadku Windows XP sytuacja jest dużo lepsza. Dzięki wbudowanej obsłudze funkcji przywracania systemu, możemy spróbować przywrócić jeden z zapisanych wcześniejszych punktów przywracania, aby to uczynić należy zbootować system przy pomocy płyty z Windowsem XP, a następnie wybrać opcję konsoli odzyskiwania.
Konsola odzyskiwania pozwala na m. in. przywrócenie jednego z punktów przywracania (o ile nie wyłączyliśmy tej opcji w systemie) oraz naprawę boot sectora. Prawdopodobnie dzięki tym opcjom uda się postawić system na nogi. Można również próbować korzystać z linuksowych dystrybucji, tak jak opisałem to w przypadku systemów z rodziny 9.X w punkcie wyżej. Oczywiście może wystąpić mechaniczne uszkodzenie dysku, w tym momencie dane zostaną utracone bezpowrotnie, być może na całej partycji lub w określonej jej części. Jeśli powyższe porady nie przyniosą rezultatu, zostaje ostateczne rozwiązanie jakim jest reinstalacja systemu. W przypadku Windows XP jest ona banalnie prosta, ponieważ używamy do niej tylko i wyłączenie bootowalnej płyty systemowej.

Uwagi końcowe.

Na koniec należy zaznaczyć, że częsta przyczyną tego błędu jest fizyczne uszkodzenie dysku np uszkodzone sektory (z ang. bad sector). Jeśli już takie błędy się pojawiają należy przeskanować dysk choćby systemowym ScanDiskiem i liczyć się z naprawą/wymianą dysku. Jeśli posiadamy gwarancję na dysk to w przypadku wystąpienia uszkodzonych sektorów powinniśmy otrzymać nowy egzemplarz nieodpłatnie.

Data ostatniej modyfikacji: 31.07.2011, 15:36.

Komentarze

blog comments powered by Disqus