Artykuł

flickr.com/photos/nyuhuhuu/3367743012 flickr.com/photos/nyuhuhuu/3367743012
cze 16 2013
0

Nowoczesny język JavaScript - recenzja

Język skryptowy JavaScript istnieje na rynku od 1995 roku, jednak właściwego sobie znaczenia nabrał blisko 10 lat później, gdy do powszechnej świadomości użytkowników i webmasterów trafiła technologia Ajax oparta przede wszystkim na JavaScripcie. Dziś ciężko sobie wyobrazić jakąkolwiek stronę, która w mniejszym lub większym stopniu nie wykorzystywałaby tego języka. JavaScriptu obecnie po prostu nie wypada nie znać.

Z takiego założenia musiał wyjść również Larry Ullman, który to rok temu wydał pozycję Nowoczesny język JavaScript. W tym roku doczekaliśmy się polskiego tłumaczenia i tym samym publikacji w wydawnictwie Helion. W dzisiejszym wpisie powiem Wam natomiast, ile w moim odczuciu warta jest ta pozycja.

Dla kogo jest ta książka?

Nie ma co ukrywać, że książka jest dla rasowych wyjadaczy JavaScriptu, bo tak nie jest. Zasadniczo jest ona skierowana dla dwóch grup czytelników:

  • Osób, które tego języka nie znają w ogóle
  • Osób, które używają tego języka, choć nie do końca wiedzą o co w nim chodzi

W skrócie można powiedzieć, że jest ona dla początkujących, aczkolwiek wydaje mi się, że może być ona pomocna również osobom, które zamiast JavaScriptu, wykorzystują rozmaite frameworki np. jQuery w pewnym sensie nie do końca znając dobrze właściwości tego pierwszego.

Zawartość

Książka składa się z 15 rozdziałów, które autor nieformalnie podzielił na trzy części:

  • Pierwsze kroki (rozdziały 1-3) - dowiecie się tutaj co nieco o historii języka, technologiach współpracujących z JS oraz o narzędziach wykorzystywanych do tworzenia i debugowania kodu
  • Podstawy języka JavaScript (rozdziały 4-11) - kluczowa część książki, po której najogólniej rzec biorąc będziecie znać JavaScript w stopniu bazowym
  • Następne kroki (rozdziały 12-15) - tutaj dowiecie się co możecie zrobić dalej, poznacie trochę zaawansowanych elementów, frameworków oraz napiszecie krótki projekt testowy

Całość pisana jest naprawdę przystępnym językiem okraszona licznymi zrzutami ekranu, fragmentami kodu oraz szarymi ramkami wyjaśniającymi różne ciekawe tematy związane z aktualną partią materiału.

Jeśli można by się czegoś przyczepić, to odrobinę tłumaczenia kodu. Wiem, że szczególnie w pozycjach dla początkujących jest to dosyć popularne, ale w tym przypadku osoba tłumacząca wykazała się pewną niekonsekwencją - raz nazwy zmiennych są w naszym ojczystym języku, innym razem są angielskie. Wydaje mi się, że dla osób, które dopiero zaczynają z jakimkolwiek programowaniem, może to być odrobinę mylące.

Podsumowanie

Nowoczesny język JavaScript to solidna pozycja do nauki, ale tak jak wspominałem wcześnie ukierunkowana raczej na początkujących programistów, lub tych z brakami w wiedzy. Zasadniczo poza drobnymi wpadkami w tłumaczeniu kodu nie można się tutaj do niczego przyczepić. Na ponad 400 stronach, zgromadzono wystarczającą ilość wiedzy by dobrze poznać tą technologię. Po przeczytaniu tej książki powinno być już tylko łatwiej;-)

Standardowo zachęcam do zapoznania się z przykładowym rozdziałem, do którego link znajdziecie poniżej.

Link do książki: Nowoczesny język JavaScript.

Spis treści + bezpłatny fragment książki: Nowoczesny język JavaScript.

Partnerem cyklu jest grupa wydawnicza Helion.

Komentarze

blog comments powered by Disqus