Artykuł

freeimages.com freeimages.com
cze 12 2016
0

NuGet w NuGecie - czyli mała incepcja

Kojarzycie Incepcję? Według mnie był to naprawdę dobry kawał kina - jedna z tych pozycji, o których mówimy i myślimy również po wyjściu z sali kinowej. Film na rynku polskim nazwano Incepcją, choć oryginalny tytuł brzmi Inception - zrobiono tutaj prostą kalkę językową zamiast zastosować właściwe tłumaczenie. W ten sposób dystrybutorzy filmu dodali do naszego codziennego słownika ten nieformalny zwrot (termin ten nie występuje w SJP - info na dzień pisania wpisu), który dla wielu osób oznacza wielokrotne zagłębienie.

Termin incepcja odrobinę pasuje do tego, o czym chciałbym napisać w dzisiejszym wpisie. Zademonstruję Wam bibliotekę do programowej obsługi NuGeta, którą można sciągnąć jako paczkę NuGetową;-)

NuGet.Core

Na NuGecie znajduje się kilka paczek, z których możemy skorzystać. Dają one dostęp do różnych funkcjonalności, z których na codzień korzystamy w lini komend oraz Visual Studio. Najbardziej popularną biblioteką jest NuGet.Core, który pozwala na użycie kluczowych funkcjonalności, które oferuje nam na co dzień to narzędzie.

Po instalacji pakietu, wystarczy dodać odpowiedni using:

using NuGet;

A następnie rozpocząć kodowanie. Poniżej zaprezentuję krótki listing, który wyszuka paczkę o id Newtonsoft.Json (Json.Net) i zainstaluje ją w aktualnym katalogu (tj. w miejscu, w którym zostanie uruchomiony program - przy debugowaniu będzie to katalog bin/debug):

IPackageRepository repository = PackageRepositoryFactory
	.Default.CreateRepository("https://packages.nuget.org/api/v2");
string destinationPath = ".";
PackageManager packageManager = new PackageManager(repository, destinationPath);
packageManager.InstallPackage("Newtonsoft.Json");

Console.ReadKey();

Metoda InstallPackage ma również przeciążoną wersję, do której można przekazać numer konkretnej, interesującej nas wersji.

Największym minusem tej biblioteki jest kiepska dokumentacja - a tak naprawdę właściwie jej brak. Na szczęście interfejsy wyprowadzone w DLLce są całkiem proste w użyciu, więc po małym wprowadzeniu, powinniście być w stanie dojść o co chodzi.

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2016, 12:58.

Komentarze

blog comments powered by Disqus