Artykuł

gru 11 2008
0

Obsługa sieci z konsoli systemowej cmd

Zapewne wielu z was, drodzy czytelnicy nie zdaje sobie sprawy z możliwości systemowej konsoli cmd. Krąży o niej wiele opinii. Ogólnie jest negowana za zbyt małą ilość funkcji. Na szczęście jeśli chodzi o polecenia związane z obsługą sieci, to otrzymujemy zestaw całkiem przydatnych i użytecznych komend głównie związanych z diagnozowaniem działania sieci. W artykule opiszę kilka kluczowych komend i przedstawię ich sposób użycia. Część z poleceń pomocniczych np. cd, dir; została opisana w artykule poświęconym poleceniom dla dosa.

Wszystkie polecenia wykonujemy w konsoli cmd. Aby uzyskać dostęp do konsoli, wchodzimy do menu start, wybieramy opcję uruchom i wpisujemy polecenie:

cmd

Ping

Dzięki temu poleceniu sprawdzamy czy dany serwer odpowiada na nasze zapytania. Czasem możemy nie uzyskać odpowiedzi, może to być spowodowane różnymi zabezpieczeniami, które znajdują się na serwerze, lub po prostu tym, że serwer znajduje się zbyt daleko od nas.
Sposób użycia:

ping adres_ip

(w miejscu adresu można wpisać także adres internetowy np. onet.pl, www.wp.pl).
Po wpisaniu komendy:

ping/?

uzyskamy dodatkową pomoc, a także parametry które możemy wywołać wraz z poleceniem.

Tracert (Tracer route)

Dzięki temu poleceniu poznajemy trasę pakietu jaką pokonuje aby dotrzeć do nas od serwera źródłowego. Polecenie wyświetla trzy próby połączenia się dla każdego adresu, który jest na trasie pakietu.
Sposób użycia:

tracert adres_ip

(można także wpisać adres internetowy). Pomoc do polecenia uzyskujemy komendą:

tracert/?

Ipconfig

Polecenie wyświetla dane dotyczące interfejsów sieciowych w naszym komputerze. Samo polecenie wyświetla podstawowe dane. Lecz jeśli wywołamy je w postaci:

ipconfig/all

Znajdziemy wtedy tu informacje na temat adresów IP, bram domyślnych, masek podsieci czy też adresów fizycznych.

FTP

W tryb FTP dostajemy się poleceniem:

ftp

Będąc w tym trybie możemy łączyć się z serwerami ftp. Możemy sprawdzać ich zawartość, ściągać pliki czy nawet wysyłać nowe.
Podstawowe polecenia trybu FTP:
Open - sposób użycia:

open adres_ftp

łączymy się z wskazanym serwerem FTP. Jeśli logujemy się na jakiś serwer gdzie nie mamy konta możemy często skorzystać z konta Anonymous gdzie jako hasło podajemy nasz adres e-mail.
Dir - wyświetla zawartość katalogu.
Cd - sposób użycia:

cd nazwa_katalogu

zmienia katalog na wskazany w poleceniu.
! - zmienia interpretacje polecenia.
l - dodajemy przed poleceniem dla użytku lokalnego.
lcd - zmienia katalog w systemie lokalnym (przydatne gdy chcemy pobrać, lub wysłać jakiś plik, sposób użycia taki jak dla normalnego CD).
!dir - wyświetla zawartość katalogu w systemie lokalnym.
get - sposób użycia:

get nazwa_pliku

pobieramy plik na dysk (należy pamiętać o tym by mieć odpowiednie uprawnienia do odczytu [read]), w wypadku gdy nazwa pliku składa się przynajmniej z 2 wyrazów należy użyć cudzysłowu.
mget - sposób użycia np.

mget *.pdf

w tym wypadku komendę interpretujemy: pobierz wszystkie pliki o rozszerzeniu pdf z tego folderu.
put - sposób użycia:

put nazwa_pliku

umieszczanie pliku na serwerze, plik wysyłamy z naszego lokalnego komputera (należy pamiętać by znajdować się w odpowiednich katalogach).
disconnect - przerywanie połączenia (można użyć CTRL+C).
bye - zamknięcie połączenia i wyjście z trybu ftp.

Arp

Jeśli pingowaliśmy jakiś komputer z naszej sieci lokalnej to poleceniem arp z parametrem a:

arp -a

uzyskamy tablicę komputerów z naszej sieci lokalnej wraz z ich fizycznymi adresami. Jak zwykle więcej informacji na temat polecenia:

arp/?

Netstat

Ostatnim przydatnym poleceniem, które chciałbym opisać jest netstat. Służy ono do wyświetlania informacji na temat jakie protokoły, porty są aktywnie wybierane w systemie. Dokładny sposób użycia poznamy wywołując komendę:

netstat/?

Przedstawiłem tutaj kilka podstawowych, użytecznych komend do diagnostyki internetu. Oczywiście każda z komend ma wiele więcej parametrów, aby się o nich dowiedzieć więcej wystarczy użyć pomocy dla danego polecenia:

nazwa_polecenia/?

Data ostatniej modyfikacji: 02.03.2011, 21:28.

Komentarze

blog comments powered by Disqus