Artykuł

freeimages.com freeimages.com
sie 11 2014
0

OLX.pl - czyli darmowe ogłoszenia od Allegro

Kilka miesięcy temu miał miejsce głośny rebranding na naszym rodzimym rynku ogłoszeń lokalnych. Popularna Tablica zmieniła się w dziwnie brzmiący OLX.pl. Zmiana ta była podyktowana tym, że OLX jest marką globalną właściciela Allegro i dzięki rebrandingowi, mogła pojawić się ona również w Polsce.

Zmiana marki została objęta głośną akcją marketingową, a reklamy pojawiły się nawet w TV. Rebranding dotknął również aplikacje na Androida oraz iOS. Operacja ta nie objęła Windows Phone, ponieważ OLX.pl na tej platformie pojawił się dopiero kilka tygodni temu - Tablicy tutaj po prostu nie było. Dziś postaram się Wam odpowiedzieć, czy długi czas oczekiwania na tą aplikację był tego warty.

Opis

Grupa Allegro zawsze dosyć poważnie podchodziła do tematu aplikacji mobilnych na Windows Phone, dlatego też mocno zdziwił mnie fakt, że Tablica nigdy nie pojawiła się oficjalnie na platformie Microsoftu. Na szczęście po niedawnym rebrandingu, postanowiono to nadrobić, o czym wspominałem już we wstępie.

Już po pierwszym uruchomieniu widać, że twórcy programu bardzo mocno wzięli do siebie zalecenia Microsoftu w kontekście wyglądu aplikacji. OLX wita nas szatą czarną, albo białą, w zależności od ustawień systemowych. I choć przeważnie tego typu wygląd się sprawdza, to w tym przypadku na tle możliwości całej grupy, wygląda on po prostu biednie. Na szczęście wygląd nie jest najważniejszym elementem aplikacji, więc przekonajmy się czy coś lepszego czeka na nas po stronie funkcjonalnej. Już na pierwszy rzut oka widać, że z tym aspektem jest znacznie lepiej.

Cała aplikacja została zbudowana w oparciu o kontrolkę pivot, dzięki czemu możemy łatwo przełączać się do różnych funkcjonalności za pomocą gestów (prawo/lewo). Centralnym elementem programu jest ekran wyszukiwania, gdzie możemy wpisać interesującą nas frazę, wybrać kategorię, lokalizację oraz dodatkowe filtry. Tak więc mamy sporo różnych możliwości związanych z wyszukiwaniem ogłoszeń.

Przy każdym ogłoszeniu nie zabrakło podstawowych jego metadanych oraz opisu i zdjęć. Oczywiście tak jak ma to miejsce w przypadku portalu WWW, również z poziomu aplikacji otrzymujemy dostęp do danych kontaktowych sprzedającego. Możemy również wyświetlić innego jego oferty, a nawet przypiąć ogłoszenie do ekranu głównego, bądź też dodać je do ulubionych.

Oprócz tego, w aplikacji możemy się zalogować do swojego konta, gdzie możliwe jest przejrzenie wszystkich wcześniejszych transakcji. Twórcy zadbali również o funkcję wystawienia ogłoszeń z poziomu programu, co jest w moim odczuciu bardzo dobrym ruchem, ponieważ znacznie to przyspiesza proces wystawienia całego ogłoszenia - zdjęcia często robimy telefonem i nie musimy ich przenosić na komputer.

Podsumowanie

OLX.pl to aplikacja która budzi mieszane uczucia. Z jednej strony dostajemy produkt od głównego gracza na rynku, który wygląda jakby zapomniał o nim dział graficzny, z drugiej zaś strony mamy praktycznie pełną funkcjonalność całego serwisu. Sumarycznie więc jest naprawdę nieźle i w istocie wyżej oceniam funkcjonalność aniżeli wygląd, dlatego też OLX.pl dostaje dwie solidne gwiazdki.

Informacje zbiorcze

  • Wymagania: Windows Phone 8.0 lub nowszy
  • Testowano na: Nokia Lumia 625
  • Język polski: Tak
  • Cena: darmowy
  • WP Store: OLX.pl
  • Rekomendacja:

**/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida/WP? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacja tygodnia.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Komentarze

blog comments powered by Disqus