Artykuł

sty 19 2010
0

Omówienie funkcjonalności internetowych kont Google

Kiedy 27 września 1998 roku, powstała wyszukiwarka Google, nikt, nawet sami autorzy, nie przypuszczali, że w krótkim czasie stanie się ona początkiem potężnej korporacji. Nowe rozwiązanie polegające na wykorzystaniu autorskiego systemu nazywanego PageRank, w szybkim czasie podbiło serca Internautów. Google doprowadził do upadku wielu zasłużonych wyszukiwarek, dostarczając nowatorskie i elastyczne rozwiązanie, które do dnia dzisiejszego nie ma sobie równych. To właśnie wyszukiwarka stała się bodźcem do ekspansji Google'a w Internecie, utworzenia kont Google oraz szeregu usług, dzięki którym Internet, dla wielu użytkowników stał się lepszym miejscem. W dzisiejszym artykule, postaram się przedstawić najważniejsze usługi oraz omówić blaski i cienie sukcesu internetowego potentata.

Blaski i cienie Google'a

Google przez wiele osób jest lubiany, ponieważ dostarcza wiele zróżnicowanych i zaawansowanych usług nieodpłatnie, przynajmniej w teorii. Ukrytym haczykiem większości usług jest to, że Google na każdym kroku serwuje nam reklamy kontekstowe oraz wyświetla płatne linki w wyszukiwarce. Wyświetlanie takich, a nie innych reklam również nie jest dziełem przypadku. Google, intensywnie śledzi poczynania każdego użytkownika swoich usług, odnotowuje odwiedzone przez niego strony, liczy spędzony na nich czas. Każda kolejna usługa, tak na dobrą sprawę dostarcza Googlowi kolejnych informacji o nas. Wszystko to brzmi trochę jak wizje przedstawione przez George'a Orwella w książce Rok 1984, ale na szczęście nie jest chyba aż tak źle:) .

Każdy sam, powinien osobiście sobie zadać pytanie, jakie swoje dane jest w stanie upublicznić innym Internautom, a do jakich wgląd ma mieć też Google. Do opinii publicznej nie przedarła się również żadna informacja np o sprzedaży danych osobowych użytkowników, wycieku danych w skutek ataku, czy jakiejkolwiek innej manipulacji związanej z kontami Internautów.

Drugą rzeczą, na którą chciałbym zwrócić uwagę, jest również słabnącą efektywność silnika wyszukiwarki, prawdopodobnie spowodowana dużym wysiłkiem osób odpowiedzialnych za pozycjonowanie. I tak, w chwili obecnej przy jakimkolwiek wyszukiwaniu, najłatwiej można znaleźć oferty ze sklepów internetowych powiązanych z wyszukiwanym hasłem, coraz ciężej znaleźć sensowne materiały na nurtujące nas pytania. Być może, sytuacja ta się poprawi po pełnym wdrożeniu nowego silnika wyszukiwarki Caffeine. Czasem warto też spróbować wyszukiwać interesujące nas frazy po angielsku.

Powyższe akapity mogły niektórych ustosunkować negatywnie do Google'a, ale dalej jest już tylko lepiej. W chwili obecnej, Google dostarcza szereg rozmaitych usług, dla których ciężko znaleźć dobrą konkurencję w dzisiejszym Internecie. I choć początkowy sukces zawdzięczany był głównie wyszukiwarce, dziś siłą Googla jest również poczta Gmail, Dokumenty Google, Kalendarz, narzędzia dla webmasterów, mapy Google, Google Chrome oraz szereg innych usług i produktów, bez których jak już wspomniałem na początku, Internet dla wielu nie byłby takim samym miejscem jakim jest dziś.

Google wprowadził sprytny transfer informacji pomiędzy poszczególnymi usługami. Ciekawym przykładem jest tutaj to, że informacje umieszczone w kalendarzu mogą pojawić się w poczcie Gmail, kontakty utworzone w poczcie Gmail mogą zostać użyte do zarządzania informacjami w profilu Google czy też do synchronizacji książki telefonicznej w telefonie (jeśli posiada on system Android). Tak na dobrą sprawę, w chwili obecnej konta Google dają nieograniczone więc możliwości i w łatwy sposób można się od nich uzależnić... W kolejnych akapitach omówimy najciekawsze usługi i produkty podzielone według grup ich przeznaczenia.

Wyszukiwanie

Wyszukiwarka

Sercem Google'a, jest, była i prawdopodobnie zawsze będzie wyszukiwarka. To właśnie stąd wzięła się nazwa całego przedsiębiorstwa. Jak już wspominałem w kilku innych artykułach (Pozycjonowanie strony w Internecie, Efektywne wyszukiwanie informacji), najważniejszym elementem wyszukiwarki, jest algorytm PageRank, który wartościuje strony na lepsze i gorsze. Strona uznawana jest za lepszą i wiarygodną, jeśli prowadzi do niej dużo linków z innych popularnych i zaufanych witryn. W chwili obecnej, algorytm jest nieustannie poprawiany i tak na dobrą sprawę nikt, poza pracownikami samej firmy nie wie do końca jak on działa. Jedno jest pewne, Google na poletku wyszukiwarek jest liderem i nawet rzeka pieniędzy jaką choćby w ostatnim czasie Microsoft pompuje w swoją wyszukiwarkę Bing, długo nie zagrozi pozycji Googla.

Zakładki Google

Zakładki Google wprowadzone zostały stosunkowo niedawno. Ich głównym zadaniem jest wskazywanie naszych ulubionych stron, przypisywanie im etykiet, dzięki czemu mamy do nich łatwiejszy dostęp w każdej chwili. Zakładki Google są również automatycznie ładowane do przeglądarki internetowej Chrome. Dzięki temu możemy mieć szybki dostęp do naszych zakładek na dowolnej stacji roboczej, w której zainstalowana została ta przeglądarka (oczywiście dostęp możliwy jest również z poziomu strony). Co ciekawe, również użytkownicy Firefoxa, mogą zastąpić swoje domyślne menu zakładek, zakładkami Googla wykorzystując wtyczkę GMarks.

Historia Online

Historia Online może zastąpić użytkownikowi historię dostępną z poziomu przeglądarki internetowej z tym, że w wykonaniu Google, użytkownik posiada jedną globalną historię przypisaną do swojego konta. Przechowywane są tu informacje na temat wykonanych przez nas wyszukiwaniach, stronach odwiedzanych za pomocą wyszukiwarki Google itp. Co ciekawe, historia online pozwala na profilowanie wyników pod kątem naszego profilu. Np. jeśli jakaś strona jest dla nas ważna, możemy przesunąć ją w wynikach wyszukiwania tak aby znalazła się na dogodnej dla nas pozycji. Tak samo, jeśli jakiś wynik uznamy za nietrafny, możemy wykreślić taką stronę z listy wyników.

Praca

Gmail

Poczta Gmail, była jedną z pierwszych usług wprowadzonych po samej wyszukiwarce i również okazała się strzałem w dziesiątkę. Głównym atutem, od samego początku była ogromna pojemność skrzynki (która rośnie w każdej sekundzie, jest to widoczne na liczniku przy otwieraniu poczty), dobry filtr antyspamowy, świetny interfejs oraz dostawca z solidną marką. Początkowo, dostęp do poczty był ograniczony i możliwy tylko poprzez otrzymanie zaproszenia. Pozwoliło to na dokładne przetestowanie całej usługi. Jednak już wtedy, zaproszenia do poczty Google były często poszukiwane w wielu różnych internetowych forach. Po ukończeniu testów, prawo do rejestracji otrzymał każdy użytkownik sieci.

Jedną z bardziej istotnych funkcjonalności są etykiety, które pozwalają na sortowanie poczty. Dzięki temu, możemy w prosty sposób posortować korespondencje w określone grupy, czy nawet ze względu na określonego odbiorcę. Etykiety są czymś na kształt wirtualnego folderu przechowującego zestaw określonych wiadomości.

Dziś Google (wraz ze swoją pocztą Gmail) jest jednym z największych dostawców skrzynek pocztowych skrzynek pocztowych dostępnych dla szerokiego grona Internautów na całym świecie.

Kalendarz

Kalendarz obok poczty Gmail jest drugim przydatnym narzędziem ułatwiającym organizację naszej pracy i samego życia. Dzięki kalendarzowi, możemy sprawnie zarządzać naszym czasem, organizować spotkania, czy przeglądać choćby daty urodzin znajomych umieszczonych w kontaktach Gmaila. Jeśli nie posiadamy tradycyjnej aplikacji będącej organizerem/kalendarzem, lub po prostu chcemy mieć dostęp do naszego kalendarza z dowolnego miejsca, możemy wykorzystać kalendarz Google.

Przydatną cechą, jest możliwość definiowania własnych kalendarzy, które będą oznaczane różnymi kolorami. Możemy przykładowo zdefiniować kalendarz, w którym zamieścimy daty emisji naszych ulubionych seriali:) Możemy również wykorzystać kalendarze dostarczone przez Google'a (np. Święta polskie, pogoda czy wspomniany wyżej kalendarz urodzin).

Do każdego wydarzenia możemy dodać przypomnienia (Email, Sms oraz pop-up). Dodatkowo, kalendarz możemy również zsynchronizować z telefonem jeśli jest on oparty o system Android, gdzie również możemy otrzymywać przypomnienia.

Dokumenty Google

Dokumenty Google mogą być ciekawą alternatywą dla wielu osób, które korzystają z pakietu Microsoft Office. Tak na dobrą sprawę, większość użytkowników nie korzysta z wielu opcji dostarczonych przez platformę Office. Wielu wystarcza zwykłe formatowanie tekstu, proste obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym oraz możliwość utworzenia szybkiej prezentacji. Takie właśnie opcje, dostarczają Dokumenty Google.

Dokumenty Google pozwalają na tworzenie:

  • Formatowanych dokumentów tekstowych
  • Arkuszy kalkulacyjnych
  • Prezentacji

Webmastering

Narzędzia dla webmasterów

Google od zawsze starał się przekonywać Internautów, że jego misją jest szybki Internet. Swój cel, stara się zrealizować przez szereg usług i produktów. Jedną z takich usług są Narzędzia dla webmasterów, które pozwalają na monitorowanie naszej strony w indeksie Google. Każdy użytkownik może zgłosić dowolną ilość stron, należy jednak udowodnić, że ta strona jest nasza poprzez dodanie odpowiedniego znacznika do sekcji head strony lub poprzez dodanie odpowiedniego pliku tekstowego na serwerze.

Narzędzia dla webmasterów dostarczają wielu pożytecznych informacji na temat naszej strony np. pozycji konkretnych fraz w wynikach wyszukiwania, linków zewnętrznych/wewnętrznych do naszej strony, szybkości ładowania się strony (w tym przypadku również otrzymujemy porad dotyczące optymalizacji), potencjalnych błędów indeksowania itd.

Google Analytics

Google Analytics jest specjalnym narzędziem skierowanym dla webmasterów pozwalającym na śledzenie ruchu na stronie. Aby umożliwić działanie produktu, należy dodać odpowiedni kod JavaScript na każdej ze stron, która ma być śledzona przez usługę. Analytics pozwala na dokładne badanie użytkowników naszej witryny. Możemy się dowiedzieć np. w jaki sposób użytkownik do nas trafił: czy wpisał adres strony w przeglądarce, czy może wyszukał w wyszukiwarce, czy też skorzystał z linku na jakiejś innej stronie. Otrzymujemy tutaj również podgląd fraz używanych do wyszukiwania, statystykę popularności określonych podstron oraz szereg innych przydatnych informacji.

Bazując na danych zgromadzonych od użytkowników, możemy w większym stopniu dopasować witrynę do potrzeb i zainteresowań Internautów, czy też sprawdzić czy działania SEO przynoszą jakieś efekty i liczba użytkowników naszej witryny wzrasta.

Google AdWords oraz AdSense

AdWords oraz AdSense są to dwie kolejne, uzupełniające się usługi odpowiedzialne za obsługę reklam kontekstowych. Pierwsza z nich, pozwala twórcom na reklamowanie swojej witryny, produktu na innych witrynach internetowych oraz w samej wyszukiwarce. To, że jakaś reklama pojawi się na określonej witrynie, dzieje się z kolei za pomocą usługi AdSense, która pozwala autorom witryn na umieszczanie boksów reklamowych. Tak więc zasada działania obu usług jest prosta. W momencie gdy Internauta kliknie link w bloku reklamowym, pieniądze dostaje osoba udostępniająca przestrzeń reklamową, a płaci za to osoba, która zamówiła reklamę. Oczywiście w całym interesie pośredniczy Google.

Rozrywka

Google Talk

Google Talk (GTalk) jest darmowym komunikatorem opartym o protokół Jabber. W tej chwili, można z niego korzystać na trzy różne sposoby:

  • Poprzez pocztę Gmail
  • Wykorzystując aplikację GTalk dla Windows
  • Wykorzystując jeden z multikomunikatorów oparty o sieć Jabber

GTalk umożliwia również prowadzenie videokonferencji oraz czatów głosowych.

Możliwości komunikacji z pewnością wzrosną jeszcze bardziej, w momencie gdy Google wprowadzi nową, szumnie zapowiadaną usługę, mianowicie Google Voice.

iGoogle

iGoogle pozwala na tworzenie spersonalizowanych stron startowych, które możemy ustawić jako domowe w naszych przeglądarkach. Na takiej stronie, możemy umieszczać różnorakie gadżety/widżety np. ostatnie wiadomości z poczty Gmail, prognozę pogody, wyniki lotto czy aktualności RSS z właściwie dowolnego serwisu. iGoogle pozwala również na tworzenie tematycznych zakładek, dzięki czemu informacje umieszczone na stronie startowej możemy posegregować w określone kategorie prezentowane na osobnych podstronach.

Profile Google

Profile Google umożliwiają tworzenie czegoś na kształt wizytówki. Możemy tutaj umieszczać szereg danych kontaktowych, linki do innych naszych profili, zdjęcia z albumów Picasy. Użytkownicy odwiedzający nasz profil mają możliwość wysyłania wiadomości. Ponadto, dostęp do informacji możemy ograniczać np. udostępniać informacje kontaktowe tylko osobom, które umieściliśmy w naszych kontaktach Google co pozwoli na zapewnienie należytej prywatności.

Albumy zdjęć Picasa

Google pozwala również na tworzenie wirtualnych galerii obrazków. Każdy użytkownik posiadający konto Google, może tworzyć własne albumy zdjęć za pomocą interfejsu WWW lub aplikacji desktopowej Picasa. Podobnie jak w przypadku profili, również tutaj możemy decydować o publiczności albumów. Możemy stworzyć album dostępny dla wszystkich, dostępnych dla określonej grupy(grup) kontaktów, czy też możemy wyselekcjonować nawet określone osoby z listy kontaktów.

Google Reader

Google Reader (nazywany również czytnikiem RSS) pozwala na śledzenie dowolnych kanałów RSS. Dzięki czytnikowi, możemy mieć wszystkie interesujące nas informacje w jednym miejscu. Google Reader umożliwia grupowanie wiadomości w kategoriach tworzonych przez użytkownika. Ponadto, z poziomu czytnika Google mamy możliwość dodawania informacji pobranych z sieci do popularnych serwisów społecznościowych takich jak np. Facebook, czy Twitter.

Mapy Google

Ostatnią z usług, które chciałem omówić, ale nie znaczy to, że mało ważną, są mapy Google, które od zawsze były tematem kontrowersyjnym dla wielu ludzi, ze względu na ograniczanie prywatności użytkowników. W początkowej fazie dostarczały one mapy drogowe, następnie zdjęcia satelitarne, stopniowo o coraz większej dokładności. Dziś, Google odwiedza ulice największych miast i wykonuje fotografie dosłownie wszystkiego. Teraz każdy może urządzić sobie spacer po Manhattanie nie wychodząc z domu.

Webmasterów może zainteresować fakt, że Google dostarcza API dla swoich map. Każdy z webmasterów może w prosty sposób umieścić w pełni funkcjonalną mapę Google'a na swojej stronie. Przydatne może to być szczególnie, kiedy chcemy ukazać miejsce jakiegoś zdarzenia lub np. stworzyć wizytówkę jakieś firmy, pokazać trasę dojazdu do wybranego miejsca (Mapy Google umożliwiają również obliczanie długości tras).

Podsumowanie

Powyższy opis prezentuje bardzo skrótowy zarys kilkunastu popularnych usług i produktów Google, do których dostęp otrzymujemy dzięki kontom Google. Wiele usług nie zostało tutaj opisanych i wiele też jest dopiero testowanych (np. wspominany w artykule Google Voice mający wznieść internetową komunikację na nowy poziom). Przy okazji opisu kont Google, warto również wspomnieć o przeglądarce Google Chrome oraz systemie operacyjnym dla urządzeń mobilnych Android, ponieważ oba produkty w sposób pośredni korzystają z funkcjonalności kont Google. Przeglądarka pozwala na integrację naszego konta razem z aplikacją. Dzięki temu, otrzymujemy np. dostęp do zakładek Google z poziomu menu. Drugi z wspomnianych produktów, system operacyjny Android, wymaga konta Google do działania. Po wybraniu konta w urządzeniu opartym o system Android, możemy synchronizować naszą pocztę, kontakty, kalendarz, a nawet czytnik wiadomości RSS (jeśli zainstalujemy do niego specjalną aplikację np. NewsRob).

Drugim spostrzeżeniem jakie może się nasunąć, Wam drodzy czytelnicy jest to, że w Internecie Google jest dosłownie wszędzie. I tak też właściwie jest w istocie. Jeśli ulegniemy magii jego usług i produktów, to w łatwy sposób można się od giganta z Mountain View uzależnić, po części myślę, że i tak stało się w mym przypadku, zwłaszcza od momentu gdy stałem się posiadaczem telefonu opartego o system Android i Google towarzyszy mi po prostu wszędzie. Mam tylko nadzieję, że ta przygoda z Google skończy się bez skutków ubocznych dla mojej prywatności.

A jakie jest wasze zdanie na temat Google'a, czy lubicie korzystać z jego usług? Czy być może uważacie, że narusza on waszą prywatność? Zachęcam do dyskusji.

Data ostatniej modyfikacji: 31.07.2011, 12:16.

Komentarze

blog comments powered by Disqus