Artykuł

gru 03 2008
0

Omówienie protokołu i sieci BitTorrent

Idea protokołu peer to peer narodziła się pod koniec lat 90siątych. Był to okres, w którym internet zaczął rozwijać się bardzo szybko. Główną przyczyną tego stanu rzeczy, było udostępnienie dla użytkowników prywatnych łącz typu ADSL. Dzięki czemu, w krótkim czasie drastycznie spadły ceny połączeń. Użytkownicy mogli powoli zapomnieć o wolnych modemach o prędkości 56kbit/s i cieszyć się z łącz o przepustowości przynajmniej 128kbit/s. Szybko dostrzeżono nowe możliwości tego stanu rzeczy. Dzięki większej prędkości Internet stawał się szybszy, a przez to bardziej multimedialny. Na stronach zaczęły pojawiać się skompresowane pliki z muzyką nazywane MP3. Niestety, w związku ze zwiększonym ruchem, serwisy oferujące darmowe pliki były często przeciążone, brakowało swobody wymiany danych, czy też bardziej niszowych produktów. Wkrótce jednak znaleziono lekarstwo na ten stan rzeczy. Został nim protokół P2P.

Napster

Pisząc artykuł o BitTorrencie, grzechem było by nie wspomnieć o pierwszej, popularnej sieci P2P jaką był Napster. Działanie tej sieci P2P zostało zapoczątkowane w 1999 roku. 19 letni wówczas student Shawn Fanning napisał aplikację, której głównym celem była wymiana muzyki między jej użytkownikami (konkretnie chodziło o skompresowane pliki MP3). Zaletą aplikacji była wbudowana wyszukiwarka, która pozwalała na wyszukiwanie zasobów udostępnionych przez użytkowników, o których informacja była przechowywana na centralnym serwerze. Napster szybko zyskiwał popularność. Doprowadziło to jednak do licznych procesów, w wyniku których, wymuszono komercjalizację i legalizację nie do końca prawego mechanizmu. Mimo, że sieć pierwotna idea Napstera upadła, szybko znaleźli się naśladowcy. Efektem czego jest choćby tytułowy BitTorrent.

BitTorrent

Napster mimo swojej rewolucyjności nie był jednak produktem idealnym. Miał kilka kluczowych wad. Przede wszystkim był siecią scentralizowaną. Do pracy potrzebował serwera, przechowującego kluczowe informacje na temat danych udostępnianych przez użytkowników. Pojedynczy plik, mogliśmy pobierać tylko od jednego użytkownika i to tylko wtedy, kiedy użytkownik źródłowy posiadał ten plik w całości. Dlatego też pobieranie plików bywało wolne i często uciążliwe. Obecnie sieci takie jak BitTorrent rozwiązują wiele z tych problemów.

Sieć BitTorrent jest siecią zdecentralizowana. Dane pobieramy bezpośrednio od innych użytkowników. Co ciekawe, w tej sieci pobieramy i wysyłamy dane nawet od osób, które nie posiadają pliku w całości. Pliki które chcemy ściągać znajdujemy na specjalnych przygotowanych stronach WWW. Aby ściągać daną rzecz należy pobrać najpierw na dysk tzw. plik Torrent. Jest to mały plik około kilku - kilkunastu kilobajtowy, dzięki któremu program do obsługi sieci połączy nas z innymi użytkownikami pobierającymi lub już posiadającymi ten plik. Specyficzną cechą Bittorenta jest tzw. ratio. Jest to stosunek ilośći danych pobranych do ilości danych wysłanych. Ratio może być naliczane dla każdego pliku z osobna, jak i do wszystkich plikówl, które ściagamy z danej strony. Należy zwrócić uwagę że ratio naliczane jest na każde stronie osobno. Procedurę tą przeprowadza tracker. Tracker jest to specjalny skrypt na stronie, z którym łączy się ściągnięty plik torrent przy pomocy naszego klienta p2p. Tracker zapisuje informacje ile danych pobrano, ile wysłano, z jaką prędkością itp. Na niektórych stronach ratio odgrywa ogromną rolę. Jeśli ono jest zbyt niskie możemy zostać zbanowani (czyli możemy utracić dostęp do strony). Jeżeli jest ono wysokie, to możemy otrzymać specjalne prawa i przywileje na określonej stronie.

Przy pobieraniu danych warto zwracać uwagę na liczbę seedów i leecherów (peerów). Pierwsza z wspomnianych wyżej danych oznacza liczbę osób, które posiadają wskazany plik w całości. Druga informuje nas o liczbie osób, które pobierają daną pozycję aktualnie. Jeśli chcemy szybko ściągać dane, liczba seedów powinna być jak największa a liczba leecherów jak najmniejsza. Należy jednak pamiętać że ściągnięte dane należy potem zwrócić tzn. wysłać dalej i to najlepiej z nadwyżką :). Tylko w ten sposób pozwolimy utrzymać sieć Bittorent przy życiu.

Ważny jest także dobór odpowiedniego klienta. Obecnie najlepsze to Utorrent, Azureus, Bitspirit i Bitcomet. Zapewniają mnogość opcji i są do tego w naszym ojczystym języku. Dlatego też nawet początkujący nie będzie miał problemów z ich obsługą. Przy doborze klienta należy zwrócić uwagę na informację o możliwości jego użycia na określonej stronie. Niektóre strony blokują określone programy np. BitComet uznając je za niebezpieczne. Koniecznie należy również zmienić domyślny port, na taki jaki zaleca wybrana przez nas strona.

Strony z torrentami

Dość szczegółowa lista stron z torrentami, wraz z wykazem działających i nie działających znajduję się na forum SearchEngines. Bezpośredni link do tematu znajduje się tutaj

Programy klienckie BitTorrent

- Azureus - Jeden z najpopularniejszych klientów bittorent. Jest oparty na Javie dzięki czemu jest programem wielo-platformowym.
- BitTornado - Prosty, nie zaawansowany klient bittorent. Idealny dla początkujących użytkowników. Niestety pozbawiony wielu przydatnych funkcji.
- BitSpirit - Swego czasu jeden z lepszych klientów BitTorrent. Obecnie trochę zaniedbany, ale wciąż trzyma poziom. Jest po polsku i posiada rozbudowaną funkcjonalność.
- Shareaza - Jest to klient który obsługuje kilka protokołów: Gnutella, eDonkey2000 oraz właśnie BitTorrent. Program posiada wszystkie niezbędne do komfortowego użytkowania funkcje.
- uTorrent - Obecnie jeden z najlepszych klientów BitTorrenta. Szybki, sprawny, zajmujący mało pamięci operacyjnej i do tego łatwy w konfiguracji. Klient godny polecenia.

Data ostatniej modyfikacji: 31.07.2011, 12:08.

Komentarze

blog comments powered by Disqus