Artykuł

freeimages.com freeimages.com
paź 27 2016
0

Onet vs WP - porównanie aplikacji do programów TV

Sporo się mówi i piszę o tym, że VOD oraz ogólnie Internet może wyprzeć tradycyjną, liniową telewizję. Być może coś jest na rzeczy i udział klasycznej TV systematycznie spada, jednak ten rodzaj medium jest mimo wszystko wciąż na tyle istotny, że cały czas budzi on spore zainteresowanie konsumentów.

Popularność TV w klasycznej postaci przekłada się również na Internet i aplikacje mobilne, które możemy wykorzystywać choćby do śledzenia programu TV. I to właśnie w tym temacie, na naszym rodzimym rynku zadziało się ostatnio naprawdę sporo.

Powiew świeżości

W moim odczuciu, dotychczasowym liderem w tym obszarze była aplikacja Wirtualnej Polski. Być może nie była ona zbyt piękna, ale działała całkiem sprawnie i po prostu miała takie funkcjonalności, które wystarczały przeciętnemu użytkownikowi. Jedynym jej minusem był fakt, że powoli zaczynała coraz mocniej odstawać od obowiązujących w mobilnym designie trendów.

Pewnym powiewem świeżości w ostatnich tygodniach, okazała się nowa aplikacja Onetu. Program jest stosunkowo prosty, ale zasadniczo posiada wszystkie potrzebne funkcjonalności:

  • Wybór kanałów na bazie wybranego dostawcy
  • Program TV na dziś, wyświetlany na osi czasu
  • Program TV na cały tydzień na widoku jednego kanału
  • Strona pojedynczej audycji
  • Funkcjonalność przypomnień
  • Sekcję polecane

Wizualnie produktu Onetu prezentuje się naprawdę dobrze. Widać tutaj najnowsze trendy. Sama aplikacja jest również bardzo responsywna. Jedynym minusem, na który zasadniczo napotkałem, to opisy seriali. W aplikacji WP, w przypadku seriali często mogliśmy przeczytać opis konkretnego odcinka. W tym przypadku mamy zaś do czynienia z opisem całego serialu. Co ciekawe, wersja WWW wyświetla opis konkretnego epizodu, więc jest szansa że ten element zmieni się w jednej z aktualizacji.

Mimo powyższej wady, miałem zamiar przesiąść się na aplikację Onetu na stałe. Jednak gdy wszedłem do sklepu Google Play by odinstalować aplikację od WP, to okazało się, że czeka tu na mnie miła niespodzianka w postaci aktualizacji!

Nowa wersja okazała się być w praktyce kompletnie nową aplikacją, która funkcjonalnie posiada praktycznie ten sam zestaw funkcji co Onet. Na dodatek obie aplikacje wykorzystują podobne rozwiązania techniczne - choćby poziomy widok osi czasu na aktualny dzień, koncept wyboru programów na bazie oferty wybranego dostawcy TV, podoby widok strony audycji, czy też zbliżony funkcjonalnie ekran jednego kanału.

Obie aplikacje powielają również ten sam błąd związany z funkcją przypomnień - w żadnej z aplikacji nie można dodać przypomnienia dokładnie w momencie startu programu. Progiem minimalnym jest wartość 5 minut.

Trudno jest wybrać zwycięzcę tego pojedynku. Tak na dobrą sprawę o wygranej mogą zdecydować konkretne smaczki, a także odbiór wizualny. Osobiście bardziej podoba mi się produkt Onetu, natomiast funkcjonalnie bardziej przekonuje mnie WP i to właśnie ku tej drugiej aplikacji będę się ostatecznie skłaniał.

Warto również zwrócić uwagę na opinie w sklepie Google Play. W przypadku obu programów użytkownicy zwracają uwagę na liczne błędy. Osobiście nie doświadczyłem większych problemów, czy też braku stabilności, ale warto zwrócić uwagę na te opinie i śledzić najbliższe aktualizacje.

Obie aplikacje można pobrać ze sklepu Google Play:

Komentarze

blog comments powered by Disqus