Artykuł

gru 10 2008
0

Operatory logiczne

W pewnym wieku, kiedy w domu pojawia się komputer, Internet, gry, część z młodych ludzi zaczyna myśleć łeee jaka ta informatyka jest fajna, chcę być informatykiem w przyszłości!.... Wielu z nich realizuje swoją pasję w przyszłości, jednak spora część z tych osób nie zdaje sobie sprawy, że informatyka to nie jest tylko takie granie, przeglądanie Internetu, i rozmowy na GaduGadu. Informatyka jest czymś głębszym. Dziedziną, która korzysta z wielu innych dziedzin tematycznych. W szczególności z matematyki i logiki. Bo żeby być dobrym matematykiem trzeba dobrze rachować, myśleć logicznie i racjonalnie. A żeby myśleć logicznie, należy znać odpowiednie operatory logiczne, który umówimy w tym artykule.

Do opisu poszczególnych operatorów wykorzystamy standardowe oznaczenia używane w logice czyli p i q. Aby określić czy określone zjawisko występuje, czy nie użyjemy systemu binarnego (poczytaj o systemach liczbowych). 0 oznaczać będzie brak określonego zjawiska/elementu. Przez 1 oznaczymy sytuację gdy określony element/zjawisko występuje.

Koniunkcja

Koniunkcja czyli i (z ang. AND). Koniunkcja zachodzi wtedy gdy oba czynniki są prawdziwe. Czyli p=1, oraz q=1. Do oznaczenia koniunkcji używamy symbolu /\. Tabela:

pqwynik
111
100
010
000

Alternatywa

Alternatywa czyli lub (z ang. OR). Zachodzi gdy przynajmniej jeden z czynników jest prawdziwy. Do oznaczenia alternatywy używamy symbolu \/.Tabela:

pqwynik
111
101
011
000

XOR

Operator logiczny zwany też operatorem różnicy symetrycznej (XOR). Prawdziwy wtedy, gdy oba czynniki są różne, fałszywy gdy oba czynniki są takie same. Tabela:

pqwynik
110
101
011
000

Implikacja

Implikacja omawia sytuację gdy ze zdania pierwszego (p), wynika zdanie drugie (q). Mówi się że jeżeli p to q. Do oznaczenia implikacji używamy symbolu =>.

Równoważność

Równoważność jest zdaniem o postaci: p wtedy i tylko wtedy, gdy q. Aby zapisać równoważność używamy symbolu <=>.

Negacja

Negacja polega na zaprzeczaniu. Zasada jest prosta. Jeśli zdanie jest prawdziwe, to po negacji już jest fałszywe. I odwrotnie. Jeśli zdanie jest fałszywe, to negacja czyni je prawdziwym. Tabela:

p¬p
10
01

Komentarze

blog comments powered by Disqus